Tuning silnika 4T GY6 152 QMI (124 cm3)

Witamy w grupie nieszczęśliwych posiadaczy chinoli. :D

Właściwie zostało to tutaj już dość dokładnie opisane, ale niech stracę. ;P

Wystarczy zmienić przełożenia wtórne na przykładowo takie (ok. + 11% przyrostu prędkości_przełożenia 14/38):

http://allegro.pl/sportowe-przelozenia-wtorne-gy6-125-150ccm-i4059038840.html

Albo karnąć się na www.racing-planet.pl i klepnąć w oknie wyszukiwarki... przełożenia Naraku i już jest pełna lista do wyboru i do koloru (najniższa wartość to +10%_przełożenia 14/39). Kasa bardzo podobna.
Jak to sobie wymienić, też to pokazałem tutaj stronę wcześniej.
Mogę to jeszcze uzupełnić o kolejną dość szczegółową fotkę:

Karter i przekładnia GY6 152 QMI plus tulejki mosiężne.JPG

Jak mocy jest lub będzie trochę mało po wymianie przełożeń wtórnych, to trzeba się zaopatrzyć w zestaw od 150-ki i luzik. :D

Myślałem o tych przełożeniach wtórnych +10 i napewno zwiększy to prędkość ale zapewne będzie to okupione mniejszą dynamiką startu z pod świateł i wtedy to już może pomóc zmiana cylindra na 150 tak jak pisałeś.

A gdybym załadował do silnika takie oto wario to obyło by się bez większego cylka czy możę idę złą drogą?

http://www.racing-planet.pl/2194-wariator-sportowy-naraku-maxi-speed-gy6-125-150-180.html

Coś tam to niby da (zyskasz pewnie tych kilka km/h na plus), ale wykładsz przy tym... 25 % ceny nowego chińskiego silnika 150cm3. Warto?
Większej pojemności to raczej i tak nie przegoni na tą setkę. :(

Może... J23 się tutaj wypowie, bo też brał pod uwagę... wariator Naraku.

Witajcie.
Może trochę wam pomogę. Mam skuter z podobnym silnikiem, mianowicie kymco agility city 125. Nie wiem, czym dokładnie różnią się silniki, ale części tuningowe są prawie identyczne do GY6 i kymco 125. W moim skuterze zmieniłem prawie wszystko co chciałem, zostało mi jeszcze tylko zmienić cylinder na większy. Co do wariatora naraku maxi-speed to był mój pierwszy krok tuningowy - w dobrą stronę. Jeśli myślicie o prędkościach do 100km/h to nie trzeba zmieniać przełożeń. Wariator ma inaczej wyprofilowane bieżnie dla rolek, wypycha pasek wyżej na tarczy wariatora i można uzyskać wyższą prędkość, albo obniżyć obroty przy tej samej prędkości. Uważajcie jednak na wagę rolek, dołączane do zestawu 10gr i 11,5gr są zdecydowanie za lekkie ( przynajmniej w kymco). Seryjnie w kymco są rolki 13 gr. Po długich testach doszedłem do idealnej gramatury dla tego silnika - w moim przypadku jest to 12,7 gr. Oczywiście w innym skuterze może być inaczej, ale przestrzegam przed zbyt niską wagą rolek w stosunku do serii - skuter będzie wył na obrotach i wcale lepiej nie będzie przyspieszał. Wariator ten przy prawidłowo dobranych rolkach realizuje 2 ważne rzeczy - podwyższa obroty na starcie i wypycha pasek wyżej przy wyższych prędkościach - potencjalnie podwyższa to prędkość maksymalną. Napisałem potencjalnie, bo jeszcze do zwiększenia prędkości maksymalnej potrzebna jest odpowiednia moc.
Obecnie u mnie oprócz wariatora mam założoną sportową wkładkę filtra powietrza, tłumik sportowy tecnigas maxi4 oraz troszkę większą dyszę główną w gaźniku. Efekt jest taki, że prędkość maksymalna wiele nie wzrosła, teraz jest to około 100km/h, wcześniej około 95 km/h, ale skuter jest dużo mocniejszy - prędkości przelotowe bez męczenia silnika około 85-90km/h, a najbardziej widać zmianę jadąc pod górę. Ważne jest tak wyregulować wagą rolek wariator, aby przy odwijaniu manetki silnik wkręcał się na obroty odpowiadające maksymalnemu momentowi obrotowemu - wtedy dobrze przyspiesza, a jeszcze ma zapas obrotów aż do mocy maksymalnej. Jeszcze można do sprzęgła dać twardsze sprężynki - polepszają trochę start. Jeśli ktoś zmienia cylinder na większy można śmiało stosować rolki o wadze seryjnej, lub nawet ciut cięższe, bo większy cylinder polepsza głównie moment obrotowy w niskim i średnim zakresie obrotów.
Co do zmiany przełożeń, to nie wiem, ale wydaje mi się, że trzeba wtedy też mocniejszy cylinder zakładać, aby to się dobrze bujało.

Główna różnica między silnikiem Kymco a zwykłym gy6, to głowica. W Kymco jest ten wyższy typ. Na razie nie ruszałem swojego skutera, ponieważ grzebię w innych sprzętach. Dobry wariator zawsze coś da. Nawet, jeżeli nie zwiększy diametralnie osiągów, to zapewni bardziej bezawaryjne działanie wzmocnionego silnika. Waga rolek w przypadku tego wariatora została zapewne dobrana do seryjnego silnika gy6. Podejrzewam, że Kymco ma twardszą sprężynę centralną i dlatego potrzebne były cięższe rolki. Co do przełożeń, to lepiej się zastanowić, bo koszta i pracy dużo, a można przesadzić. Zabawa z zębatkami w biegówkach niejednokrotnie udowodniła, że jeżeli przełożenie będzie za długie, to silnik nie rozwinie obrotów i jedyną korzyścią może być 'uspokojenie' pracy/wibracji silnika.

Ostatnio miałem na warsztacie ciekawą 125-tkę. Daelim Otello. Koreańska myśl techniczna, na podstawie której są klepane wszelkie Quantumopodobne. Silnik 125 4T, głowica czterozaworowa, gaźnik umieszczony pionowo, i do tego... fabryczna chłodnica oleju. Skuter dynamiczny i oszczędny, a dzięki chłodnicy oleju nie puchnie na trasie. Szkoda, że części silnikowe do tego modelu są trudno dostępne, bo w niemcowni jest tego dość dużo i za małe pieniądze można sprowadzić dobrą maszynę z jakimś drobnym defektem. Na przykład kumpel kupił takiego Daelima od Niemca za 100 euro. Skuter miał być na części, ale okazało się, że jakiś gryzoń zainteresował się kablem zasilającym cewkę. Po zlutowaniu skuter śmiga już 2 rok.

Do Kymco seryjnego dają 10,3 gr i 11,5 gr z opisem, że jeden niby do lepszych przyspieszeń, drugi w trasę. Jak założyłem 11,5 gr to silnik wył niemiłosiernie i skuter ledwo 80km/h przekraczał. Być może jest to sprawa sprężyny, ale ja bym zważył rolki seryjne i do naraku założył lżejsze o wadze niższej nie więcej niż 0,5 gr.
A co do puchnięcia na trasie, to sprawa u mnie się poprawiła po wyrzuceniu sls-a. Skuter dłużej się nagrzewa - widzę po ssaniu i wolnych obrotach. Trzeba przejechać kilka dobrych kilometrów, żeby wolne obroty doszły do nominalnych (mam obrotomierz)- a wcześniej wystarczyły 1-2 km. Na trasie nawet po kilkudziesięciu kilometrach z prędkościami zbliżonymi do maksymalnej(manetka odkręcona tak powiedzmy 4/5) nie puchnie i nawet jak otworzę do końca manetkę to czuć jeszcze reakcję na gaz. Mówię oczywiście o temperaturach teraźniejszych 10-15 stopni. Jak przyjdzie lato, pewnie nie będzie tak różowo.

Super, że się udzielacie. Chylę czoła. :D

Naraku, to jednak nie jest półka cenowa dla mnie (stawiam na nogi używkę), ale jest tutaj oczywistym, że lepsza jakość wykonania, zawsze daje większą pewność użytkowania. I to nie podlega dyskusji.

Co do tuningu przy pomocy wariatora o większym obwodzie zewnętrznym (plus oczywiście dedykowana tarcza zewnętrzna). Zgadza się, to może poprawić charakterystykę pracy napędu i dodać kilka tych km/h (nowy pasek napędowy w używce też nie zaszkodzi).

Jak to wygląda u mnie, można się łatwo przekonać:

Wariator seria i tarcza zewnętrzna z quada 115 mm.jpg

Tarczę zewnętrzną już nabyłem za... 15 zeta (jest większy nadlew i stąd już 115 mm średnicy). Co do wariatora, to nie będę tutaj szalał i zakupię pewnie takie coś (wiem, że waga i ilość rolek z takiego zestawu to jest porażka):

http://mojskuter.net/sklep/s-Tuning%20125%20N.A/id-15597-wariator-kpl-z-tarcza-zewnetrzna-n-a-125-tuning

A jakie sprawdzone konfiguracje mają użytkownicy chińskich sprzętów na zagranicznych forach? A bardzo różne:

Cylinder NCY 61mm (big bore)
Głowica NCY z 4 zaworami ze stali nierdzewnej
Wałek rozrządu A9
Wał korbowy +3mm
Łańcuszek rozrządu 90 ogniw DID
Ślizgi oraz rolki Dr. Pulley - 12,5 grama
Sprężynki sprzęgła +1000 obr.
Sprężyna centralna +1500 obr.
Pasek firmy Gates 842-20-30
Przełożenia wtórne 16/38
Dysza główna paliwa 120
Dysza wolnych obrotów #35

2006 150cc Shanghai Jmstar
Cylinder NCY 58.5mm (big bore)
Głowica NCY 58.5mm
Wydech przelotowy
Gaźnik 32mm
Króciec ssący 30mm
Filtr gąbkowy
Dysza główna paliwa 125
Moduł CDI Racing
Sportowe sprzęgło NCY
Dzwon NCY
Sprężynki sprzęgła +2000 obr.
Sprężyna centralna +1500 obr.
Wariator tuningowy Koso
Rolki wariatora 12 gram
Przełożenia wtórne 15/38
Cewka zapłonowa o zwiększonej energii iskry
Pasek kewlarowy 842-20-30

2011 Tao Tao PowerMax 150
Wydech tuningowy - Dragon
Układ dolotowy z dolotem i filtrem - Dragon
Cylinder NCY 61mm (big bore)
Głowica 4-zaworowa
Gaźnik 30mm
Przełożenia wtórne 16/37, czyli 25%
Tapicerka na zamówienie
Opony Shinko
Moduł CDI - NCY
Rolki wariatora - 12,5 g
Platynowy rdzeń przewodu cewki zapłonowej
Tylne światła led
Chłodnica oleju
Światła HID

I przyszedł czas, aby zmierzyć się z właściwym wyborem zestawu cylindrowego.

Seria 124, mały tuning Moretti 150 i duży tuning 169 cm3 (cylinder 61 mm, katalogowo stoi tam jako... 180 cc).

I odnośnie tego ostatniego. Kolega od Edyty klepnął tutaj wcześniej nazwę M.Line.
Da się coś takiego wydłubać na naszym rodzimym rynku sprzedaży, przykładem:

http://archiwum.allegro.pl/oferta/cylinder-motocyklowy-komplet-kymco-gy6-180-racing-i3757985697.html

Koszt zestawu cylindrowego wraz z przesyłką wyniósł mnie 272 zeta w dystrybucji firmy PUH Mokar (kontakt tel. 61 292 70 71).
Człowiek jest rzeczowy i paczkę dostałem już dwa dni potem. I takich ludzi się ceni i szanuje za swoją postawę.
Więcej danych sprzedawcy jest w Google... PUH Mokar.

Katalog z pełną ofertą M.Line zawiera ok. 32,7 MB i jest dostępny tutaj:

http://www.m-line.com.pl/pliki/2013/Katalog-m-line-na-2013-2012-12-03.pdf

Zakupiony przeze mnie cylinder można odnaleźć na stronie 494...495, numer katalogowy 346 749. W Mokarze widnieje jako... 346H749.
Opis podaje pojemność 180cc, ale ze względu na średnicę cylindra 61 mm (tabelka poglądowa jest na pierwszej stronie tego wątku), wypada przyjąć, że jest to... 169 cm3 (GY6-01061: GY6 Big bore 61mm cylinder 168.9cc, rozstaw szpilek 54 mm).

Albo i wrzucę tę konkretną stronę z tego katalogu z tym cylindrem, tytułem:

Do cylindra GY6 (61 mm) na skróty.jpg

Jak ktoś jeszcze będzie chętny na ten zestaw cylindrowy, to niech dzwoni. Proste.

I żeby nikogo nie zanudzić na śmierć, wstawiam kilka fotek poglądowych z tego zakresu (sam tłok Moretti wypada tutaj dość niekorzystnie):

Zestawy cylindrowe do dużego GY6 (wizualizacja_1).jpg

Zestawy cylindrowe do dużego GY6 (wizualizacja_2).jpg

Porównanie tłoków do dużego GY6 (wizualizacja_1).jpg

Porównanie tłoków do dużego GY6 (wizualizacja_2).jpg

Może ktoś mi doradzi w temacie wyboru cylindra.
Mam 3 do wyboru: airsal sport 150, naraku 160, naraku 160 kuty tłok.
Airsal jest aluminiowy z nikasilem, naraku w opisie nie podaje, ale doszedłem do informacji, że też. Oprócz jak największej mocy zależy mi jednak na bezproblemowej eksploatacji. Głowica, rozrząd i gaźnik mają zostać seryjne. Jest bardzo mało informacji w sieci na temat tych cylindrów. Co z chłodzeniem silnika? Jestem prawie zdecydowany na naraku 160, ale gdyby airsal był bezpieczniejszym wyborem, to przeżył bym niższą moc. Może ktoś obeznany mi pomoże.

Czekamy na wpis... J23. :D

Naraku 160 ma tak naprawdę pojemność 155. Cylinder jest aluminiowy, ale z żeliwną tuleją. Chyba, że firma zmieniła teraz technologię. Mocną stroną zestawów Naraku są dobrej jakości tłoki i pierścienie. Natomiast Airsal ma nikasil. Który zestaw zapewni więcej mocy? Podejrzewam, że Airsal. Co do żywotności, to wiemy, jak to bywa z przegrzanym nikasilem. Oryginalna głowica 125 ok, ale ja bym jednak powiększył fazkę komory głowicy do rozmiaru średnicy nowego cylindra. Wiem z autopsji, że np. w mniejszych silnikach kojarzenie cylindra 72 z głowica od 50 przeważnie powoduje stuki-puki, które dość szybko wykańczają wał korbowy.

Dzięki za info.
Będzie airsal :)

aktualnie mam zalozony wariator wm motor rolki 8g,predkosc jaka osiagnelem dzis to 100km, ale od dolu ma slaby przyspiech , na wariatorze narraku przy predkosci 85km, pododaniu gazu obroty wzrastaly ,ale nie byl dalej sprawdzany ile pojdzie , bardziej kulturalna praca na seryjnym wariatorze.Do zmiany cylindra 180 big bore z rodziny m.line moim zdaniem konieczna jest raczej zmiana glowicy z wiekszym zaworem wylotowym , na wolnych obrotach ladnie pracuje , a przy dodaniu gazu powinno byc lepiej niz jest....
Zmieniam dzis rolki w wario na 10g, jutro napisze jak to wypadlo

Jakiś czas temu dużo czytałem na zagranicznych forach o tuningu tych silników i przejście na big bora wymuszało wręcz inne zmiany: głowica, rozrząd, wydech, gaźnik. Później dochodziły problemy z przegrzewaniem, itp. Bazując na markowych częściach, można niewiele zyskać w stosunku do wydanych pieniążków. Dlatego ja odpuszczę sobie takie modyfikacje. Porównując do wszelkich 50, 72-80 4T, to nawet seryjna 125 fajnie się toczy, więc uważam, że najrozsądniej jest zastosować dobry zestaw 150, do tego poprawić głowicę, tj. dotrzeć zaworki, wypolerować i zgrać z wydechem kanał wylotowy, ewentualnie jakiś inny wałek rozrządu, moduł (często jest blokowany), może poprawa dolotu powietrza do gaźnika (gdzieś przeczytałem, że miękka i długa rura dolotowa do gaźnika lubi zmniejszać swój przekrój za sprawą podciśnienia) i na koniec zabawa z wariatorem.

Właśnie taką drogę obrałem, tylko przewrotnie zacząłem od drugiej strony i cylinder na koniec zostawilem.
Dzięki za trop z tą rurą, u mnie jest pognieciona i zwężona w jednym miejscu. Skuter ma lepsze i gorsze dni, muszę ją usztywnić i sprawdzę.
Co do modułu, to testuje baraku racing lfc4 i nie mogę dojść do ładu z nim. Po w pięciu modułu obroty biegu jałowego rosną z 1700 do około 2200, skuter jest trochę mocniejszy na wysokich obrotach, ale przy wchodzeniu na obroty czasem ma czkawkę. No i jeszcze jedna rzecz, która mi się nie podoba, to wyższa temperatura spalin - czuć na tłumiku. Na razie nie mam na niego pomysłu i jeżdżę na seryjnym.
Pozdro

No to ładne kwiatki, ale jak już poszedłem w tę dużą pojemność, to będę z tym brnął dalej, a co tam. Jak się co zepsuje, to się przecież naprawi, a praktyka czyni mistrza. Podobno. :D

Mój moduł CDI już czeka gotowy na testy, a zakupiłem orginał od CPI GTX 125 (za całe 34 zeta). Po cichu liczę, że ma zaszyty w sobie... tranzystorowy przyśpieszacz zapłonu.

A co tam panie z tym silnikiem? A jakoś tam dłubiem... powolutku. :D

Kilka kolejnych fotek do kolekcji z zakresu poprawności montażu i portingu mojej seryjnej (choć rzadko spotykanej) głowicy:

Pomiar szczelin pierścieni z zestawu cylindra 61 mm.jpg

O tym jak ułożyłem pierścienie na tłoku.jpg

Kanał dolotowy 30 mm.jpg

Kanał wydechowy 30mm.jpg

To samo, ale nie takie samo (porównanie wałków rozrządu).jpg

Jako uzupełnienie tego tematu, warto sobie również poczytać to i owo:

http://www.junak.comuv.com/napr_moto/4_4.html

http://www.pierscienietlokowe.com.pl/opierscieniach.php

http://www.pannonia.hoffman.auto.pl/Instrukcje%20i%20schematy/Tlok,%20sworzen%20i%20pierscienie%20tlokowe.htm

Dołożę jeszcze jeden materiał poglądowy (przydatny przy samodzielnej wymianie zestawu cylindrowego):

Właściwe pozycjonowanie i ustawienie pierścieni na tłoku silnika 4T.jpg

Moje małe uzupełnienie do poprzedniego wpisu. :D

Rezanie seryjnej głowicy z Peugeota Sum-Up 125.jpg

Nie grzebałem jeszcze w żadnym Kymco 125, ale w swoim Peugeocie mam inne dźwigienki zaworowe niż w typowym silniku 152QMI. Głowica, zawory, sprężyny zaworowe, wałek rozrządu, wszystko jest... INNE.
INNE, więc znacznie LEPSZE! I jak tu się nie cieszyć? :D

Jest spore zamieszanie z tymi dźwigienkami zaworowymi .jpg

Mała prawda o dźwigienkach zaworowych.jpg

Różnice w dźwigienkach zaworowych (na przykładzie różnych wersji silnika... 139QMB).jpg

A niech coś sobie tam zdechnie na amen, to albo jest kombinacja z niektórymi gratkami od takiego... XY200ST-9, albo *zwalenie* tej całej góry (łącznie z wymianą szpilek) i przebudowa na takiego typowego już... 157QMJ.

Baaagnooo, ale chociaż borowinę mam za darmo. :D

I jeszcze fotka z zakresu przywracania pełnej sprawności układowi hydraulicznemu przedniego hamulca:

Hydrauliczny hamulec przedni (jednotłoczkowy).jpg

Ładnie rozwiercony ten kanał wydechowy. Trzeba będzie dobrze dopasować uszczelkę i wydech, żeby nie było progów na przelocie.

Można wiedzieć, jakie średnice mają 'grzybki' zaworów tej wyższej głowicy? Mam na stanie typową głowicę od 157QMJ, to bym sobie porównał.

Zaczynam się już sam w tym gubić. :D
Ale foto pewnie nie kłamie... średnica grzybków 22 i 27 mm:

Kilka ciekawostek o głowicy, rozrządzie, cylindrze i tłoku silnika 4T GY6 152 QMI.jpg

Zawory stanowią teraz tutaj swoiste *wąskie gardło*, a wydech to już zupełnie inna historia i trzeba sobie będzie wyspawać jakieś cudo. :D

Chinol_180 napisał:

Zaczynam się już sam w tym gubić. :D
Ale foto pewnie nie kłamie... średnica grzybków 22 i 27 mm:

No tak:

http://zapodaj.net/dcb3eb8a2e698.jpg.html

Dzięki :-)

Głowica 150: ssący - 27,8 wydechowy - 23
Dokładnie, to jest taka:

http://www.oferta.wmmotor.pl/oferta/towar.php?idtow=16854&grupa=MA%3D%3D&back=L29mZXJ0YS9zenVrYWoucGhwP3N6dWthaj1nJUIzb3dpY2ErMTUwJnBhZ2U9MQ%3D%3D