Przepisy i wszystko nt.prawa.

Art. 426. Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

to mam nadzieje rozumiesz :slight_smile:

Motorwerem możesz woźic jeśli
-masz ukończone 13 lat i posiadasz ważną kartę motorowerową (lub posiadasz każdy inny dokument zezwalający na kierowanie motorowerami),
- kierowany skuter spełnia techniczne warunki do przewozu pasażera (patrz dowód rejestracyjny, pole „liczba miejsc”),
- zarówno kierowca jak i pasażer posiadają założone kaski bezpieczeństwa (lub skuter wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa),
- kierowca jak i pasażer nie znajdują się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu.
Pasażer w trakcie jazdy powinien zajmować siedzenie dla niego przeznaczone (a więc miejsce za kierowcą). W przypadku najmłodszych pasażerów panuje pogląd, że należałoby ich sadzać przed kierującym skuterem. Taki pogląd – oprócz walorów bezpieczeństwa – również nie znajduje żadnego oparcia w obowiązujących przepisach.

takie jest moje zdanie :slight_smile:

kalin309 napisał:

- zarówno kierowca jak i pasażer posiadają założone kaski bezpieczeństwa (lub skuter wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa),



:lol: nie ma to jak przypiąć się do bloku betonu i wskoczyć do morza :lol:

W kodeksię drogowym NIE MA nigdzie wspomniane o tym, że nie wolno przewozić pasażera jak się nie ma ukończonych np 17 lat itd. Jest zapis dotyczący roweru, a my rozmawiamy o MOTOROWERZE… ;]

Jesli bym wodził jakieś małe dziecko przed sobą to policja by na pewno się doczepiła i by było darcie.

Czy jeżeli uciąłem od kasku to “coś” od zapinania, czy przewożenie jakiejś osoby jest legalne?

Mam pytanie. Jak nie mam tablicy a mam dowod i cala reszte tylko tablice zgubilem to oc mi moga w najlepszym i najgorszym przypadku zrobić :slight_smile: ??

Idź do UK i ci zrobią nową blachę, a tak mogą Ci dowód zabrać i odholować moto!

ile trzeba na nowa czekac i jaki kosztą?

Z 50zł

3-4 dni.
51.50zł :smiley:

Danke schon :wink:

To ja mam kolejne pytanie… :smiley:

Kierujacy motorowerem powinien się trzymac jak najblizej prawej krawedzi jezdni (nie pasa ruchu)

W takim razie czy motorowery nie moga korzystac z wewnetrznego pasa ruchu gdy sa dważ? W koncu wyprzedzać mogą nawet na jednopasmowej, wiec bylo by bzdura zeby nie można bylo korzystac z wewnetrznego pasa ruchu

wiem ze na autostrade i droge ekspresowa skuterem nie wolno wjezdzac ale czasem np. w miescie sa dwa pasy w jednym kierunku

to uwazam prawie za oczywiste ze można ale w takim razie po której stronie??

-blisko prawej krawedzi wewnetrznego pasa ruchu (prawie na srodku drogi w jednym kierunku) ??
-blisko lewej krawędzi pasa ruchu (rowniez jezdni)??
-czy posrodku pasaż?

Ja juz nie wiem :confused: pogubilem się w tym :frowning:

pomoże ktosą? ktora opcja z tych trzech myslnikow??

Nie można ;p Ogólnie jest tak, że jeżeli masz 2 pasy w jedną stronę to musisz poruszać się prawym. Ten lewy jest niejako do wyprzedzania i w sumie kazdy powinien grzecznie nim jeździć :slight_smile:

Na ekspresowa chyba można wjechac z tego co pamietam

nigdy nie można jechać lewym pasem jezdni w jednym kierunku. Wyjątkiem jest wyprzedzanie i omijanie. Po wyprzedzaniu powinno się grzecznie zjechać do prawej krawędzi jezdni. Zawsze tak jest. Jeździ się możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni o ile na to pozwala stan nawierzchni umiejętności kierowcy i panujące warunki. I tak właściwie to skuterem się nie da wyprzedzać ponieważ najniższa prędkość regulowana przepisami (nie znakami, nie mówię tu o strefie zamieszkania gdzie dozwolona prędkość to 20km/h) to 50km/h a jak wiadomo to motorower może jechać max 45km/h a więc mało prawdopodobne (ale są wyjątki) żeby skuter 50ccm był w stanie wyprzedzić :slight_smile:

Ale to wszystko tylko teoria i tak każdy jeździ jak chce :confused: :stuck_out_tongue:

Na ekspresową nie można wjechać. Reszta to tak jak przedmówca.

To teraz ja mam pytanie. Moge mieć rieju rr '96 rok tyle ze koles juz trochę nim jezdzil i go nie rejstrowal… (jest sprowadzony) czy jak ja z nim podpisze umowe i bd chcial go zarejstrowac to da rade?? bo teraz potrzebny jest dowod rejstracyny z zza granicy a jeśli on go nie posiada bo wczesniej go sprowadzil? czy jeśli przed wprowadzeniem tego zostal sprowadzony to nie trzebaż? Czytalem wszystko w tym temacie o sprowadzonym moto ale tam nie ma info dla mnie wiec proszę o odp tu :stuck_out_tongue:

sprowadził go z niemiec przed 2005 rokiem? lub z innego kraju, gdzie takie sprzęty były jako rowery i nie były rejestrowane?
Jeśli tak, to masz z górki, idziesz na przegląd, piszesz oświadczenie że sprowadziłeś go sam z Niemiec (czy innego kraju) i że motorower nie był rejestrowany. Oczywiście pisze to ktoś pełnoletni na kogo będzie zarejestrowane moto. Do tego wydrukuj to pismo które kiedyś wrzuciłem na forum, o tym że pojazdy z niemiec do 2005 nie posiadające dowodu ani żadnych innych dokumentów można zarejestrować. I bez problemu;)

Siemka a jak moja tylna lampa nie ma homologacij a normalnie świeci ma swiatło normalne i stop czy policja moze się przyczepic a jak tak no to co mi zrobią?

maklo napisał:

Siemka a jak moja tylna lampa nie ma homologacij a normalnie świeci ma swiatło normalne i stop czy policja moze się przyczepic a jak tak no to co mi zrobią?




Jak nie wyróżniasz się z "tłumu", to nic ci nie zrobią. Jakby się jednak przyczepili to mogą nawet dowód zabrać ;)

http://www.mi.gov.pl/2-482be1a920074-1792287-p_1.htm

Przyjęli ;]