Przepisy i wszystko nt.prawa.

W tym temacie proszę wpisywać swoje pytania dot.przepisów. Unikniemy w ten sposób wielu nieporozumień :wink: Typhoon13

Jaki mandat dostanę za brak karty motorowerowej ? Pozdro !

No właśnie to tak z tym prawem jest że lipa;/. Czytałem gdzieś ze kierowanie pojazdem bez uprawnień? to kara 500zł. W moim mieście i okolicy policja spuszcza powietrze, karze zaprowadzić do domu a w najgorszym przypadku płacić 50zł.

TARYFIKATOR MANDATÓW KARNYCH

A ja mam takie pytanie czy policja może wlepić mandat nieletniemu? Bo ja już tego nie czają, niby jestem kierowcą/kierującym ale jestem nieletni i na zeznaniach na policji przy rodzicach, a mandacik…?

PodLy napisał:

A ja mam takie pytanie czy policja może wlepić mandat nieletniemu? Bo ja już tego nie czają, niby jestem kierowcą/kierującym ale jestem nieletni i na zeznaniach na policji przy rodzicach, a mandacik..?

Jakbyś się zaczał kłócić to nie mogę.Ale po co utrudniał sobie życie i tak wystawić przecież ;-) tylko ,że na komisariacie.

a to takie buty :stuck_out_tongue: Ale wydają mi się że to takie trochę nieogarnięte i jak na tak ważne sprawy to polskie prawo jest takie “mało męskie”. Większości zależy od humoru policjanta a nie od tego jak to wygląda prawnie…

PodLy napisał:

a to takie buty :-P Ale wydają mi się że to takie trochę nieogarnięte i jak na tak ważne sprawy to polskie prawo jest takie "mało męskie". Większości zależy od humoru policjanta a nie od tego jak to wygląda prawnie..

Zauważ,że skuterzystów nie traktuje się poważnie dlatego jest jak jest.

Mandat można otrzymac od 17 roku życia. Wcześniej to twoi rodzice odpowiadają za ciebie ;).

De Facto starzy i tak będą kazali mu zapłacić więc to różnicy nie robi :wink:

Niestety robi ;). Ty jesteś notowany a rodzice płacą :P.

Nikikin napisał:

Niestety robi ;). Ty jesteś notowany a rodzice płacą :P.

Chodziło mi o kwestie finansowe.I tak jak starzy zapłacą zarządają zwrotu. Jeśli chodzi o notowanie to jest to tylko wykroczenie i życia Ci papierami nie zniszczy. A teraz ja mam pytanie właśnie w sprawie wykroczeń tego typu. Obiło mi się o uszy ,że zostają one kasowane po pewnym czasie tak jak w przypadku punktów karnych. Wiecie coś na ten temat?

A jak jest z punktami karnymi ?Kierujący motorowerem może dostać punkty karne?

Lotos napisał:

Kierujący motorowerem może dostać punkty karne?

Nie. Choć tu jest dziwna sprawa, podobno jak jeszcze nie możesz dostać mandatu to punkty leca na konto rodziców... Nie jestem pewny czy to faktcznie prawda (tak mi się obiło o uszy).

Co do tej karty motorowerowej to dużo zależy od tego jaki policjant ma humor itp. Jak trafisz na mendę to Ci narobi kłopotów jak na jakiegoś ogarniętego to puści. Kiedyś na wsiach spuszczali powietrze z opon albo paliwo z baku i to wszytko. Teraz na wsiach to chyba już motorynek i skuterów nie łapią ( no może czasem) tylko te większe motory. Nawet jak zatrzymają Cię na wsi to wystarczy, że pokażesz im kartę rowerową i Cię puszczą. W mieście nie radzę jeździć bez karty, ale jak już musisz to jedź tak, żeby Cię nie złapali.

Elo. Na początku tygodnia bede miał kiere BMX. Narazie nie mam floty na zegary i mam pytanie - czy zegary są OBOWIĄZKOWYM wysposażeniem motoroweru? Mogę mieć przypał przy kontroli?

Nie są obowiązkowe ,jednakże dobrze był w posiadaniu takowych :wink:

a no to dobrze, bo na razie się nie zapowiada żebym miał… tzn za jakiś miesiąc. a nie chce mieć przypału tzn żeby mi dowodu nie zabrali…

Co jeśli kupić skuter, bez rejestracji np., będą miał OC dowodzik i kartą, ale tej nieszczęsnej blaszki nie. To co mogę im powiedzieć. Coś się będą czepiać? Bo okres na przerejestrowanie na siebie jest 30 dni od zakupu? Skoro tak to mogę jeździć tego miecha bez obaw?

Jeśli nie będziesz miał blachy to nie możesz jeździć. Chcesz jeździć? Albo musisz mieć starą blachę albo rejestrował skuter. Są przypadki że można zastąpić tą starą blachę, jakimś zamiennikiem wydrukowanym ale to tylko widziałem a nie wiem jaka droga prawna jest do tego.