Malowanie skutera krok po kroku.

Nie chce zakladac nowego tematu a tu jest o małowaniu. Wiec tak chce pomalowac plastiki w skuterze wszystkie + felgi i tu pierwsze pytanie ile L lakieru kupić ? A drugie pytanie co do tego lakieru jeszcze i w jakich ilosciach ? podklad i klar to wiem potem cos jeszcze niby do bazy zeby rozcienczyc ale ja się nie znam (lakier metalic chce) podajcie co do tego i w jakich ilosciach wystarczy. Z gory dzieki :wink:
P.S. bede małowal pistoletem

Ja wychodzę z założenia że jak kupić lakier to kupić więcej i niech zostanie niż kupić za mało i chodzić i dorabiać a i tak idealnie nie dorobią. Na element samochodowy liczę średnio 200-300ml. A co do rozcieńczania lakieru to zależy jakiej firmy ja maluje novolem a clar max mayera czy jakoś tak to do akrylu dolewam w stosunku 2:1 utwardzacza czyli na 100ml 50ml utwardzacza i jakieś 20% rozpuszczalnika (oczywiście akryl) a co do bazy to 85% rozpuszczalnika akrylowego, czyli na 100ml bazy 85ml rozpuszczalnika, a clar to 2:1 z utwardzaczem.

Apropo polerowania lakieru to na początku cały element papierkiem 2000-2500 później białą gąbką i pastą (ja używam farecli), później pastą lekko cierną i miękką czarną gąbką na wolnych obrotach ok 1000rpm i kończe mleczkiem też nakładam maszynowo 2 razy w odstępach po 30 min i efekt lustro na długi czas, nie widać żadnych “hologramów” po gąbce. Przynajmniej żaden klient jeszcze się nie skarżył :stuck_out_tongue:

Trochę długo ale może komuś będzie się chciało przeczytać.

[ Dodano: 27-07-2009, 22:47 ]
PS, zapomniałem jak chcesz żeby ci dobrze wyszło to załatw sobie porządny pistolet, to dużo łatwiej będzie małować.

mam taki sredniej klasy… a 1l farby na caly skuter mi starczy czy mniej ?

na cały skuter starczy, na pewno. A ten litr to jest gołego lakieru czy już z rozpuszczalnikiem itp. Co to za pistoletą

nie wiem jaki… samego lakieru litr… czy mniej wziasc

ja bym kupił jakieś 0,8 i też powinno zostać, ale zależy od małowania, jak malujesz ile lakieru leci na element ile leci w powietrze. nigdy nie uzyskasz że 100% lakieru idzie na element. Żeby pistolet dostał jakiś papier na to to musi spełniać przynajmniej 65% krycia. więc niecała połowa idzie w powietrze, i głównie zależy od umiejętności

okej to kupie 0.8 lakieru a reszty ile ?? bezbarwnego podkladu rozcienczalnikow itd ??

bezbarwnego też kup jakieś 0,6-0,8l rozcieńczalnik 1-2l to są groszowe rzeczy. wiadomo jakiś papier a utwardzacz masz w zestawie do claru. bo do bazy idzie tylko rozcieńczalnik.

a podkladu ?

jak nie malujesz na szpachlę ani nie zdzierasz do gołego plastiku to nie dajesz podkładu, chyba że malujesz na szpachlę albo na goły plastik to malujesz tylko w tych miejscach gdzie są te ubytki. Resztę starego lakieru matowisz i malujesz normalnie bazą. Ewentualnie jak zdzierasz cały lakier do gołego to malujesz wszystko ale tylko na raz. I nie mam pojęcia ile tego jest bo ja kupuje pojemniki 1l i sobie rozlewam ile trzeba.

ale jeśli np czache pomaluje podkladem a reszte nie to nie będzie innego odcienia ?

nie, tylko wtedy musisz położyć jedną albo dwie warstwy bazy więcej.

A gdyby się nie dało tych wszystkich rozpuszczalników i utwardzaczy to co by się stało??
Jak się już to wszystko wymiećsza to ta farba w puszce (przykryta) wyschnie??

jak tego nie rozmiećszasz to będzie za gęsta, jak rozmiećszasz bazę z rozpuszczalnikiem to może stać i stać ale jak wymiećszasz akryl lub clar z utwardzaczem to musisz go zużyć bo zaschnie.

a jaki byłby efekt jakby postepować mniej więcej zgodnie z tym poradnikiem (matowienie, podkład itp) tyle że lakierem wymieszanym i nabitym w spray w sklepie lakierniczym, przy dużych umiejętnościach?? pytam z ciekawości :smiley:
czy to by się trzymało?

Nie małowałem nigdy takim czymś, ale to raczej kupuje się do zaprawek niż do małowania całych elementów.

ja małowałem amorek i ładnie wychodzi tylko potrzebny jest bezbarwny jak przy każdym malowaniu spray niema połysku .

zawsze jak malujesz bazą to baza zawsze jest matowa kolor nachodzi dopiero po nałożeniu bezbarwnego. Jak będe miał do małowania jakiś luźny element typu zderzak, błotnik, drzwi to napisze poradnik ze zdjęciami jak to zrobić. A przy skuterze będzie podobnie.

Mam pytanie jak zrobić matowy kolor,
Czy chodzi o taką pastę? http://allegro.pl/item821322157_3m_pasta_matujaca_09308_fv_promocja_od_ss.html
Jak tak to tą pastę się dodaje do farbył w jaki proporcjach,
Czy też na koniec się nią matowi lakier?

no chyba nawet masz na paście obrazek jak na gąbkę nakłada to raczej jasne że się jej nie dodaje do farby.
i pisze że "może być stosowana w systemieć ręcznym i maszynowym to kolejna wskazówka że się na gotowy lakier ją nakłada i poleruje :wink: