Wszystko o Router Bassa, opinie, porady itd.

Piero to teraz pytanie :p Który lepszy ? Jeszcze nie kupiłem oleju a zbliża się czas wymiany. Castrol 20W40 czy lepiej ten 15W40 ? Trasy 5-10km ale też kilka tygodniowo takich z 30-40 km na raz.

Powiem tak, olej motocyklowy 20W40 to typowy olej do silników motocyklowych z zespoloną skrzynią biegów, czyli ten sam olej który smaruje silnik, smaruje również skrzynię biegów. Z uwagi na to, że w skuterze nie ma skrzyni biegów, można stosować olej samochodowy, ale z kolei ten 20W40 ma większą lepkość i lepiej sprawdzi się na dłuższych trasach i na upały 50st.C. Dodatkowy plus tego oleju jest to, że można stosować go również do przekładni skutera, a tego samochodowego już nie. Reasumując, do normalnej jazdy, z uwagi na niższą cenę lepszy samochodowy Castrol 15W40 SG, natomiast do ostrego traktowania skutera, w trasy i na upały, motocyklowy 20W40 SG, którego można również lać do przekładni.

Już w sumie sam nie wiem ;P Zaczyna się lato więc upały a wiadomo że jak jest ciepło to człowiek lubi gdzieś pojechać pozwiedzać. Ale oglądałem już w 2 sklepach motocyklowych za tym 20W40 i nie mieli a tej 15w40 jest nawet w Tesco. Pietro a po zalaniu tego 20w40 do przekładni przekłada się to jakoś na czas wymiany tego oleju w przekładni ? Wtedy wymiana razem z silnikowym ? Czy może mimo to lepszym rozwiązaniem będzie zalanie silnika Castrolem 20W40 a przekładni Hipolem 75W90 ?

Co do Hipolu to taka mała uwaga: gdy lałem go do Ogara 200 do skrzyni biegów, to w upały takie jak te, przy jeździe jakieś 20 km, lubił się ów Hipol wygotować... Zasrywał cały silnik, który wyglądał po takiej wycieczce pięknie. Może lepiej Lux10 wlać, który takich zapędów do kipienia nie ma :) Choć przekładnia jest szczelna, w Ogarze olej leciał poprzez automat zmiany biegów, który to nie posiada oringów.

W Ogarze olej grzał się bezpośrednio od silnika, w skuterze przekładnia jest z tyłu..ja tam lałem Hipola, bo z litra Castrola brakowało już do przekładni, bo do 150-ki więcej wchodziło do silnika i przekładni.

Zawsze lałem do skrzyni biegów Hipol, w takich motorkach jak: Komary, Romety, Jawki, Jawy, Simsony, WSK, MZ, CZ, Awo Simson, nawet do skrzyni Fiata 126 i nigdy nie parował.. :roll:

Kapuchon napisał:

Już w sumie sam nie wiem ;P Zaczyna się lato więc upały a wiadomo że jak jest ciepło to człowiek lubi gdzieś pojechać pozwiedzać. Ale oglądałem już w 2 sklepach motocyklowych za tym 20W40 i nie mieli a tej 15w40 jest nawet w Tesco. Pietro a po zalaniu tego 20w40 do przekładni przekłada się to jakoś na czas wymiany tego oleju w przekładni ? Wtedy wymiana razem z silnikowym ? Czy może mimo to lepszym rozwiązaniem będzie zalanie silnika Castrolem 20W40 a przekładni Hipolem 75W90 ?

Wiesz, w motocyklach olej wymienia się nawet co 12000km, więc w przekładni tego motocyklowego oleju, nie musiałbyś wymieniać tak często.
Motocyklowy olej silnikowy 20W40, odpowiada lepkościowo olejowi przekładniowemu SAE 80, czyli idealnie pasuje do silnika i przekładni skutera.

Banka 1L starczy akurat na wymianę w silniku ( 750ml ) i zostanie jeszcze do przekładni ( z tego co pamiętam to 120ml do mnie wchodzi ). Więc przy każdej wymianie silnikowego to co zostanie można i zmienić w przekładni a na dolewki zostanie jeszcze 130ml więc starczy. Kupię ten Castrol 20W40 wymienię w silniku i przekładni i przy każdej wymianie w silniku wymienię także w przekładni. Napewno nie zaszkodzi. Teorytycznie mógłbym resztę zlewać do jednego i by się uzbierało na jedną wymianę ale musiałbym to zrobić 4 razy a wymiana co 2tyś więc u mnie by to trochę potrwało bo przez 1.5 sezonu mam dopiero 2800 na blacie. Więc ogólnie to przez 4 lata bym musiał tak robić a za 4 lata to nie wiem czy ten skuter jeszcze będę miał tym bardziej że za 2 lata robię prawko ;) Więc dla świętego spokoju będę wymieniał w silniku i przekładni na ten Castrol 20W40. Jeszcze raz dzięki Pietro za pomoc ;)

Kapuchon napisał:

Banka 1L starczy akurat na wymianę w silniku ( 750ml ) i zostanie jeszcze do przekładni ( z tego co pamiętam to 120ml do mnie wchodzi ). Więc przy każdej wymianie silnikowego to co zostanie można i zmienić w przekładni a na dolewki zostanie jeszcze 130ml więc starczy. Kupię ten Castrol 20W40 wymienię w silniku i przekładni i przy każdej wymianie w silniku wymienię także w przekładni. Napewno nie zaszkodzi. Teorytycznie mógłbym resztę zlewać do jednego i by się uzbierało na jedną wymianę ale musiałbym to zrobić 4 razy a wymiana co 2tyś więc u mnie by to trochę potrwało bo przez 1.5 sezonu mam dopiero 2800 na blacie. Więc ogólnie to przez 4 lata bym musiał tak robić a za 4 lata to nie wiem czy ten skuter jeszcze będę miał tym bardziej że za 2 lata robię prawko ;) Więc dla świętego spokoju będę wymieniał w silniku i przekładni na ten Castrol 20W40. Jeszcze raz dzięki Pietro za pomoc ;)

Nie ma za co ;)

Podłącze się do dyskusji. Nikomu nie polecam hipolu. Ten olej pamięta jeszcze okres Rewolucji Październikowej i czasy kiedy na ryku były dostępne tylko z 5 olejów dostępnych w połowie po znajomościach. Czyli: Selektol, Superol, Mixol, Lux10 i hipol. W niskich temeperaturach gęstnieje prawie na masło, a jego własności z całą pewnością odbiegają od obecnych olejów. Teraz na rynku mamy ogrom olejów. Jeśli ktoś chce mieć 100% pewności, że przekładnia zalana jest odpowiednim olejem to polecam np. http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no=NzExMDA0Mg== .Myślę nad laniem oleju silnikowego dedykowanego do silników motocyklowych 4T do przekładni skuterów :?. Pewnie da radę gdyż jak Pietro zauważył w silnikach motocyklowych skrzynia biegów smarowana jest centralnie z silnikiem. Nie mniej producenci motocykli zalecają do smarowania wałów kardana olejów 80W90 lub podobnych.

dychul napisał:

Podłącze się do dyskusji. Nikomu nie polecam hipolu. Ten olej pamięta jeszcze okres Rewolucji Październikowej i czasy kiedy na ryku były dostępne tylko z 5 olejów dostępnych w połowie po znajomościach. Czyli: Selektol, Superol, Mixol, Lux10 i hipol. W niskich temeperaturach gęstnieje prawie na masło, a jego własności z całą pewnością odbiegają od obecnych olejów. Teraz na rynku mamy ogrom olejów. Jeśli ktoś chce mieć 100% pewności, że przekładnia zalana jest odpowiednim olejem to polecam np. http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no=NzExMDA0Mg== .Myślę nad laniem oleju silnikowego dedykowanego do silników motocyklowych 4T do przekładni skuterów :?. Pewnie da radę gdyż jak Pietro zauważył w silnikach motocyklowych skrzynia biegów smarowana jest centralnie z silnikiem. Nie mniej producenci motocykli zalecają do smarowania wałów kardana olejów 80W90 lub podobnych.

Dychul, widze że Twoje wiadomości na temat olejów, pamiętają czasy Rewolucji Październikowej ;) Wspólczesny Hipol 80W90 GL4, w niczym nie ustępuje markowym olejom o tych samych parametrach, a Hipol semisyntetyk 75W90, jaki wcześniej radziłem koledze Kapuchon, jest lepszy od tych zalecanych w instrukcjach.. Sprawdziłem go na skrzyni biegów francuzkiego auta, gdzie wymagania co do olejów przekładniowych są bardzo rygorystyczne. Tak, że na przyszłość zanim coś odradzisz, zagłębij się w temacie chociaż teoretycznie ;)
Druga sprawa, Dychul powiedz mi czy widziałeś skuter napędzany wałem kardana? (poza zabytkową, Lambrettą której z pewnością też nie widziałeś). Była mowa o lekko obciążonej przekładni wtórnej skutera, która pracuje w lżejszych warunkach niż ma to miejsce w motocyklowych skrzyniach biegów, do jakich przeznaczony jest silnikowy Castrol 20W40. Kapuchon, nie słuchaj tego typu pierdół, bo będziesz miał mętlik w głowie, tylko spokojnie stosuj ten olej do silnika i przekładni skutera.

:oops: przyznam szczerze, że nie zawracałem sobie głowy hipolami i nie brałem ich w ogóle pod uwagę przy zakupie olejów do swoich sprzętów. Jasne, że jest różnica w budowie przekładni skutera i wału kardana. Skoro obecne hipole spełniają warunki norm to można je używać do współczesnych pojazdów bez obaw.

dychul napisał:

:oops: przyznam szczerze, że nie zawracałem sobie głowy hipolami i nie brałem ich w ogóle pod uwagę przy zakupie olejów do swoich sprzętów. Jasne, że jest różnica w budowie przekładni skutera i wału kardana. Skoro obecne hipole spełniają warunki norm to można je używać do współczesnych pojazdów bez obaw.

...spełniają normy, to mało powiedziane, Hipole je przewyższają.

Ja niedawno zalałem Hipola 80W90 GL4 i muszę powiedzieć że mniej się przekładnia grzeje. Jeżeli nawet jest gorszy od innych olejów to i tak wolę go wymienić co 1.5 tys kilometrów i mieć czystą przekładnię!

Kurcze a Hipol za litr 17 zł, a do Bassy zalecany 46 zł ehhh przepłaciłem.

jeśli coś jest dobre i tanie to po co przepłacać :wink:
PS: To tak jak tanie wino: jest dobre bo tanie :twisted:

Do skuterka 4T najlepiej kupować motocyklowy olej, który można również stosować w przekładni. Do silnika wchodzi 0,75 litra, do przekładni 0,12 więc jeszcze zostanie na ewentualne dolewki ;)

Jak myślicie ? Czy za 6 miesięcy Router Bassa będzie dostępny jeszcze w Tesco ? Patrzałem na ich stronę i pisze tak:
Oferta ważna od 2.06.2011 do 21.06.2011.

Czy potem będzie jakaś ich dostawa ?
Nie wyrobie się z kasą do 21 ; ), a nie mam zamiaru kupować go potem gdzieś indziej 300zl drożej...

Hasła: oferta ważna do, jest po to żeby się pośpieszyć, i nie zwlekać z decyzją. Jeżeli mają popyt to będą dostępne. Jak będzie się kształtowała cena nikt nie wie bo na początku wakacji ceny mogą podskoczyć żeby pod koniec sezonu mocno spaść.

Za 6 miesięcy w Tesco to będą dostępne choinki i bombki ale Router Bassa raczej wątpię. Poczekać chwile, dozbierać i kupisz sobie za miesiąc albo za dwa.

Ponad 400 km na liczniku. Raz czy dwa mi się zdarzyło, żeby było trzeba go odpalać na 3 wciśnięcia "play" - i tylko w przypadku godzinnego odpoczynku po jeździe. Na zimno w sekundę odpala. Na zimnym silniku coś dzwoni w środku, ale jak się rozgrzeje to jest OK. Żadnych zarzutów dalej nie ma co do pojazdu :)

PS. Cały czas:
- zawieszenie skrzypi
- przekładnia "wyje" (ten metaliczny dźwięk na "2" biegu)

W dalszym ciągu potwierdzam - wart swojej ceny.
Żadnych problemów nie miałem i na razie się nie zanosi.