Skutery elektryczne do 4kW

Witaj,
w zime bateria mocno cierpi tylko podczas przebywania w temperaturze poniżej 5 stopni. Ja swoją zabierałem zawsze do pomieszczenia. Tak czy siak zawsze do domu dojechałem (16km w jedną strone) i ewentualnie woziłem też ładowarke co by w razie co w pracy ładować bo sam nie wiedziałem jak zniesie pierwszą zimę.

Baterie skuterów, które przedstawiasz mają pojemność 40Ah więc spokojnie wystatczy Ci nawet na 80km na jednym ładowaniu. Na pewno tylko nie wierz w to co piszą sprzedawcy, że to zasięg 120km xDDD bo to jest możliwe ale tylko gdybyś ważył 50kg i jechał cały ten dystans max 30km/h bez zatrzymywania się by ponownie ruszyć. Moja pierwsza bateria 20Ah też miała robić cudowne 60km a w praktyce jest max 40.
Co do wyglądu wybierz jaki chcesz, moc silnika to tylko sprawa górek i ruszania, 2000W niby wystarczy, choć 3000W ładnie przyspiesza w 2,5 sekundy do 50km/h, aż Janusz w passacie rejestratora włączyć nie zdąży by nagrać te cuda, w które mu Halinka nie uwierzy, a Ty już będziesz daleko z przodu.

Jakby kogoś interesowało, mój skuter doznał usterki. Prawdopodobnie od myjni ale może to tylko zbieg okoloczności. Dojechałem po myjni do pracy bez problemu, wracam, jescze widno, a tu mi ktoś awaryjnymi miga jak wariat, patrze a nie działają mi żadne światła, dzienne włączały się zawsze automatycznie, a teraz nic, kierunkowskazy nie działają, tył, stop i podświetlenie rejestracji też nie. O dziwo wszystko hula normalnie ale tylko gdy przełączę w tryb światel drogowych aka długich. Dzwoniłem do sprzedawcy, stwierdził, że padł przekaźnik, czekam na część i instrukcje wymiany od niego bo nie mam pojęcia gdzie to się znajduje choć sam już rozkręciłem w rozpaczy wszystko. To tak informacyjnie bo niczego w necie nie znalazłem na ten przypadek by zdiagnozować

Witam, mogę się pochwalić kupnem skutera TORQ e-MAX i mogę polecić, to naprawdę fajny pojazd pomimo budżetowości rozwiązania. Wydaje się mniej bajerancki od np. Bartonów, ale za to ma silnik Bosch 3kW oraz dwa hamulce tarczowe, przez co w sumie najważniejsze elementy są wyższej klasy, nawet jak nie ma bajerów typu alarm czy podświetlany schowek :slight_smile: Bateria 72V20Ah kwasowo-ołowiowa, kiedyś-kiedyś będę marzył na temat zbudowania pakietu LiFePo4 72V ~50Ah i może odblokowaniu go gdyby była taka możliwość. Jest to ta sama buda co TORQ Neco 125, zaś pojazd fizycznie produkowany jest przez chińską fabrykę ZNEN, gdzie elektryki oraz spalinowe 50-150ccm są budowane pod nazwą ZNEN Fantasy i oznaczeniem modelu F11. Dużo części zamiennych mają Niemcy, którzy sprzedają te skutery pod marką GT Union (Striker oraz e-Striker).

U mnie lipa z tym światłem przednim. Nowy przekaźnik naprawił wszystkie światła ale to główne świeci tak słabo jakbym jechał ze świeczką. Muszę włączać światła drogowe by cokolwiek widzieć przed sobą. Czy ktoś może zna przyczynę albo domyśla się?

@czatowiec Gratulacje zakupu, witaj w naszej skromnej rodzinie elektryków :slight_smile:
Jakby co blokada to tylko jedna zworka w sterowniku i na siłę to dałoby radę nawet zrobić to na jakimś patencie by włączać i wyłączać kiedy chcesz

@Arth dzięki za przywitanie, jesteśmy z lubą bardzo zadowoleni z maszyny, świetnie pracuje :wink: Dzięki za wskazówkę - zastanawiałem się nad sposobem ograniczenia, ponieważ większość skuterów ma 3 tryby pracy, a ten tylko dwa - do ~20-25 km/h i do 45-50 - zastanawiałem się, czy nie dałoby rady zrobić 45+ (jeśli by się dało) jako trzecią pozycję :slight_smile: Masz już doświadczenie z rozkręcaniem tego typu maszyn, że znasz takie life-hacki? :wink:

Właśnie kupiłem E-maxa Torq i już go trochę porozkręcałem.Szukałem tej zworki ale nie ma ani na sterowniku ani przy kierownicy.Zastanawiałem się właśnie nad tym przełącznikiem bo nawet w instrukcji angielskiej ma 3 prędkości(koło kierownicy jest wiązka z jednym pustym gniazdem ciekawe od czego)
Sprawdź sobie akumulatory bo na miałem klemy nie przykryte osłonką.Trochę mnie martwi że wskazania naładowania akumulatorów trochę fikcja.Jak u ciebie z zasięgiem bo u mnie na razie nie sprawdzałem na dłuższej trasie.Może by założyć temat na temat tego skutera.Przy zakupie też zwracałem uwagę na wielkość kół,moc 3000w oraz hamulce

Po rozjeżdżeniu go przez ~200km udaje się mi i małżonce osiągnąć w dwie osoby realny zakres 45 kilometrów (trudny teren, góra dół i zakręty w kółko), przy czym skuter ma lepsze parametry ruchowe jeśli akumulatory są świeżo ładowane, niż jak go wyciągasz po np. 2 tygodniach przerwy. W sensie, że zasięg pozostaje identyczny, ale słabiej ciągnie jak się akumulator “rozleniwi”. Planuję z Niemiec sprowadzić stelaż pod kufer centralny, bo w Polsce oraz w Chinach jest to nie do dostania z mojego rozeznania.

Dzięki za info o zasięgu bo dopiero dzisiaj wsiadłem pierwszy raz i się zagotowałem bo po 25 km mi prędkość zleciała do 8 km/h. Akumulator wypełni naładowany w miarę prosta droga waga 100 kg dzisiaj byłem w media i mam go dostarczyć. Jeszcze raz podejmę próbę zasięgu. Czy ty na początku też miałeś taki niski zasięg bo już się boję.

ale o jakim sprzęcie piszesz?

Piszę o torq e-max

Na razie wyluzuj, nam dopiero akumulator rozruszał się po 3 pełnych cyklach ładowania :slight_smile: Też na początku mieliśmy spinę w zakresie tego, że za pierwszym razem udało się nam przejechać 13 kilometrów i już ciągnął jak by nie mógł. Te akumulatory żelowe jednak myszą się “ułożyć” i ogólnie najlepszą wydajność mają jak elektrolit nie jest “rozleniwiony” :slight_smile: Jak po 3 cyklach ładowania Ci się nie poprawi, to wtedy idź do Media Expert.

Piszę o torq .Dzięki trochę mnie uspokoiłeś dzisiaj kolejna próba. Miłej niedzieli życzę a z tym odblokowaniem to chyba tylko programowo szukałem trochę o tym sterowniku jakiś gość z Niemczech bawił się ale go spalił bo z tych 3000w na pewno da się więcej wycisnąć.

Wesołych Świąt życzę wszystkim na forum.Piszę o torq e-max mam dobrą wiadomość.Dzisiaj po raz kolejny zabrałem się za odblokowanie no i pierwsze sukcesy jest 3 bieg prędkość na 3 biegu 55km/h na luzie.Kawałek przejechałem i osiągnłem 52km/h.Szczegóły po świętach.

Ja w swoim greenstrice przy sterowniku mam trzy luźne kabelki i jak łączyłem je w różnych kombinacjach to udało mi się uzyskać tylko ograniczenie do 25:). Zwiększenie prędkości uzyskałem dodając jedną sekcję akumulatora 14S zamiast 13S . 58,8v zamiast 54,6. Większe napięcie równa się większa prędkość i większa moc. Ale nie można napięcia zwiększać w nieskończoność. Z regóły sterownik wytrzyma napięcie troszkę większe tylko niż ma nominalne. Ile wytrzyma zależy głównie od napięcia kondensatorów jakie są w środku. Za ładowarkę służy mi zasilacz eltec o mocy prawie 2 kw i z rególowanym napięciem tak że nie mam problemów z ładowarką bo przy takiej przeróbce trzeba by też zmienić ładowarkę. Skuter na ogniwach li ion 80 Ah z BMW.

Widzę kolego pełna profeska 80ah a jaki zasięg

Nie wiem:) Bo do pełna nigdy nie ładowałem na full, jak naładuje do 4V na ogniwo czyli około 80% to 90 km normalna jazda bez szarżowania i bez wleczenia się i jeszcze zostaje prądu co najmniej na 10km ale nie rozładowuję do końca czyli 3v na ogniwo po zakończeniu jazdy mam 3,6 na ogniwie bez obciążenia a wiec jeszcze sporo prądu. ładuję zasilaczem eletek to w trasie 20 30 minut błyskawicznie mogę podładować, ogniwa wcale się nie grzeją nawet nie robią się ciepłe pomimo takich dużych prądów w sumie bateria nie wiele mniejsza niż w toyocie prius plugin3 bo tam siedzi 4,4 kw a u mnie 3.7 jak pamiętam :slight_smile:

Witam,
Przypominam, że już po świętach…
Jestem posiadaczem torq e-max od 2018 roku i przejechałem nim będzie ponad 5Kkm. Nie potrafię podać konkretnej cyfry, bo wskaźnik prędkości i pomiar drogi przestał działać przy 3500 km. Dotąd nie miałem czasu się za to zabrać, ale na dniach planuje podziałać. Dlatego prosiłbym Sz.P. Kamila o instrukcję uruchomienia trzeciego biegu.
Zdradzę teraz sposób na kolejnego moda. Zwiększenie napięcia zasilania regulatora - taki mały sterydzik… Z uwagi na to, że regulator napięcie maxymalne (jest przygotowany do pracy z wyższym napięciem niż 72V) osiąga cuś koło 100 volt w trakcie regeneracji (odzysku energi przy hamowaniu), z powodzeniem można zwiększyć napięcie akumulatorów dokładając kolejne. Podczas testów największy aku montowałem 12,6V. Zwiększenie napięcia skutkuje wprost wzrostem dynamiki skutera. Wyraźnie jest żwawszy, przy czym przy wzroście o 12 volt (3S9P ICR18650 22P Samsun ga) zaraz po ładowaniu nie działała regeneracja. Po przejechaniu około 5km napięcie akumulatora spadło na tyle, że różnica napięć szyny DC i silnika była wystarczającą do przepływu prądu do akumulatorów. Zmniejszyłem rozmiar steryda do baterii 2S - po naładowaniu napięcie 8,4 volt. Pojazd nadal ma wyższą dynamikę. Później z uwagi na to, że akurat potrzebowałem tych ogniw a w rąsie wpadły mi akumulatory lifepo4 TS-lfp40aha, postanowiłem założyć dwa. I póki co jeżdżę na nich.
Mierzyłem również prąd w trakcie jazdy i hamowania. Maksymalny prąd z regulatora to 40A przy przyspieszeniu, przy hamowaniu około 20A do baterii. Mój regulator jest 50A, więc nie jest wykorzystywany nominalnie. Sądzę, że można by było również przeciążyć regulator i silnik z jakąś tam górką, to przyrost mocy maksymalnej byłby znaczny, ale wiąże się to ze zmianą ustawień programowo w regulatorze. Nie udało mi się dotąd znaleźć jakiegokolwiek opisu regulatora.
Pozdrawiam

Odpowiadam ci na pytanie o 3 biegu torq e-max.ze sterownika do złączki zmiany biegów przychodzą trzy przewody więc bez większych przeróbek zamieniasz piny w złączce i masz 2 i 3 bieg. Żeby mieć 3 biegi musiałbyś kupić na aliexpres przełącznik 3 biegowy.Jak zobaczysz wtyczkę to powinieneś ogarnąć.

Dziękuje uprzejmie. W wolnej chwili ogarnę temat.

niby fajna opcja taki skuterek elektryczny, ale do momentu lepszych akumulatorów to za bardzo nie ma sensu. chyba, że naprawdę ktoś jeździ max 20km.