Kymco Nexxon - czas tuning zacząć

U mnie akurat fabrycznie jest 11z-43z. Napisz jak Ci się jeździ po wymianie i jak ze spalaniem.
Ta nazwa Racing Bee to jest właściwa, bo jakoś nie potrafię nic w necie namierzyć. A może wiesz ile warte były same części, bo pisałeś o 350zł, ale to chyba razem z robocizną... Ten cylinder jest żeliwny, może są na nim jakieś oznaczenia. Sory, że zawracam gitarę, ale ciężko w necie o jakieś info o nexxonie...

Racing Bee - rzeczywiście na polskich stronach internetowych trudno coś znaleźć. Ale jak widać w Europie to jest chyba popularny producent np. http://syark86-pma.blogspot.com/2011/10/racing-bee-racing-cylinder-head-assy.html
Sam zestaw kosztował ok. 230zł - 350 to całkowity koszt wraz z robocizną i zdjęciem blokady na gaźniku. Na opakowaniu pisze że to jest cylinder 47mm 80cm, produkcja Tajwan.
Więc wydaje mi się, że te 80cm to trochę naciągane(motorower stoi w garażu, w wolnej chwili kuknę co pisze na cylindrze...bo nie sprawdzałem...)
Bo kupiłem w motor-land.pl "CYLINDER ŻELIWNY POWER FORCE KYMCO ACTIV50 (47MM) - na cylindrtze pisze 72cm - niestety bez głowicy nie dało się go zabudować - dlatego decyzja o zakupie nowego zestawu. Tego Power Force`a będę miał na zapas... Kiedyś jak mi się zatrze cylinder, albo straci kompresję, będę miał w zapasie nowy cylinder i tłok...też podobno Tajwański...
link: http://sklep.motor-land.com.pl/p-398-cylinder-zeliwny-power-force-kymco-activ50--47mm--power-force/
Jak widać obydwa cylindry mają 47mm - więc chyba obydwa mają jednak 72cm pojemności. Obydwa są żeliwne.
To prawda, że o Nexxonach nie ma nic w necie - przynajmniej o ich tuningu. Dlatego posikuję się forami Ogara 900 i Rometa Zetki - podobne silniki.
Moja rada. O ile będziesz zlecał tą wymianę w jakimś serwisie, to niech oni zamówią taki zestaw. Myślę że mają dostęp do hurtowni, wiedzą jakie typy pasują do Nexxona. Ja tak zrobiłem - robocizna kosztowała mnie tylko 120zł - nie warto było ryzykować. Wolałem zlecić to serwisowi, bo na co dzień robią takie rzeczy i mają w tym doświadczenie. Jak jutro wymienię zębatkę postaram się podzielić wrażeniami z jazdy.

Wiesz, jeśli coś będę działał to samodzielnie. Dlatego pytam, gdzie to można kupić. Wprawdzie na rynku jest sporo różnych części, ale z ich jakością bywa niestety różnie. Dlatego wolałbym założyć coś sprawdzonego.
Dzięki za info, jeśli jeszcze coś będziesz wiedział to miło by było...

Ja nie mam pewności, że Racing Bee to jakaś markowa firma. Zdałem się na wybór serwisu i tyle. Myślę, że użytkownicy Ogara 900 doradzili by Ci lepiej. Popytaj na ich forach. Ja pierwotnie miałem oddać zakupiony cylinder i tłok do motor-landu, ale pomyślałem, że może kiedyś mi się przyda. Biorąc pod uwagę fakt, że w silniku najmniej trwałe elementy to właśnie tłok, cylinder i pierścienie - może kiedyś mi się przydadzą.
Szkoda, że tak mało jest użytkowników, którzy tuningowali swoje Nexxony i mogli by się podzielić z innymi swoimi doświadczeniami.

Tak jak obiecałem, podzielę się wrażeniami z jazdy po zmianie zębatki.
volti - miałeś rację - ja też miałem zamontowaną zębatkę 11z. Musiałem więc dokupić zębatkę 13z, bo 15z na razie nie mogę zamontować - za krótki łańcuch - po dłuższej jeździe pewnie się naciągnie więc założę kiedyś tą 15z - póki co zamontowana została 13z.
Tak jak się spodziewałem, z 1 ruszam dynamicznie, bieg się wydłużył,
2-3 optymalna do poruszania się po zatłoczonych miejskich ulicach. Teraz na 4 biegu na prostej z manetką odkręconą do połowy można na spokojnych obrotach jechać 60-70km/h (wskazanie licznikowe). Mój licznik przy prędkości 70km/h zawyża prędkość o 5km/h - czyli realna prędkość 65km/h - sprawdzone na 100%
Podsumowując: większa zębatka po pierwsze wydłuża wszystkie biegi, pozwala dynamicznie ruszać na 1 biegu, natomiast 4 bieg jest idealny na długich prostych odcinkach drogi - 60-70kmh jedzie się wówczas bardzo komfortowo, bez żadnych wibracji, optymalne średnie obroty sinika... Jak naciągnie mi się bardziej łańcuch zamontuję zębatkę 15z dla porównania.
Pozdrawiam, Bernard z Zabrza.

Z tym skracaniem łańcucha to bym uważał. Z doświadczenia powiem, że nie należy skracać nadmiernie wyciągniętego łańcucha, bo powoduje to bardzo szybką degradację zębatek.
Powiedz mi jeszcze czy możliwa jest jazda z prędkością 60-70km/h pod wiatr czy jakieś niewielkie wzniesienia. Jak zrozumiałem to skrócenie przepustnicy (odblokowanie) było zrobione dopiero przy zmianie cylindra na 72cm?

volacanie - mi nie chodzi o skracanie łańcucha. Teraz jest fabrycznie nowy i po jakimś czasie nieco się naciągnie - wówczas podejdzie mi zębatka 15z - bo teraz brakuje zaledwie kilka minimetrów do jej założenia.
Odblokowali mi Nexxona w serwisie przy okazji zmiany cylindra. Co prawda przy docieraniu jeżdżę spokojnie ze zmiennymi prędkościami i obrotami, nie odkręcam manetki nigdy na maxa...
Te 60-70 km na prostej drodze na 4 biegu bez problemu teraz jedzie na manetce odkręconej do polowy - wiadomo musi się do tej prędkości rozpędzić po jakimś czasie. Nie miałem okazji jechać pod silny czołowy wiatr...

Tak sobie to czytam o tuningu silnika 139 QMB (który siedzi w chińczykach typu Ogar 900, Ferro 901, Junak 901, Zip Pro 50, czy inne... w tym także i w w/w modelu Kymco) i mnie tylko zastanawia, jaki naprawdę producent kryje się pod nazwą "Power Force", bo za diabła nie mogę znaleźć na zagranicznych stronach nic o tym producencie.
Owszem znalazłem 2 producentów o nazwie Powier Force (Malezja i USA), ale bynajmniej nie zajmują się oni produkcją takich części.
Czyżby to była kolejna "nazwa firmowa" na potrzeby naszego rynku?

Bo o ile znajdziesz takich producentów na zagranicznych stronach jak NCY, Arisal, Polini, RMS, Malossi... o tyle cisza wszędzie (poza PL) o power force... dziwne jak dla mnie, jak na producenta który jest podobno tajwański i markowy.

Czyżby ktoś na rynek PL starał sie wypromować jeden znak towarowy, pod którym znajduje się kilkunastu rożnych producentów z różnych krajów (w tym ChRL)?
Bo to naprawdę dla mnie rzecz niespotykana, że coś markowego nie potrafi się obronić samo, swoją własną marką.

Te silniki są produkowane przez kilku producentów i często oprócz samego dekla sprzęgła różnią się też nieznacznie w środku.

Ja jeszcze dodam, że poszperałem sobie i owe Racing Bee to jest tajwański IKK (jakoś IKK jest mi znane bardziej od racing bee... kiedyś były takie podzespoły z tym oznaczeniem... - no coż, może nowa nazwa bardziej chwytliwa jest).
Przynajmniej tak podają tu http://malaysianbikers.com.my/forum/index.php/topic,72073.msg2489839/topicseen.html#msg2489839

BRAND: IKK/RACING BEE
MADE: TAIWAN

Nadal zagadką jest owy Power Force ;)

Witam. A ja zapytam się ponieważ widze że Wasza wiedz na temat tuningu jest o wiele większa. Mam cylinder 70cm. Czy istnieje możliwość kupienia silnika 110 lub 150. Jeśli tak to prośba o informacje gdzie można kupiś taki silnik nowy najlepiej i kto by się podjął wymiany.
Skuter w chwili obecnej na cylidrze 70 w zależności od wiatku jeździ 50-75km/h. To dla mnie za mało bo waże ok 90kg i skuter się męczy pod wiatr.
Pozdraiwam forumowiczów
bialyklimat

Z tego co rozmawiałem w serwisie, to nie ma problemu z zabudową większego silnika - np. takie które dedykowane są do ogara 900. Problem może stanowić tylko sprzęgło - trzeba dorobić w nexxonie dźwignię manualnego sprzęgła. Tylko że dla mnie prędkość 70-80km/h dla nexxona jest prędkością graniczną - z większą bałbym się tym motorowerem jechać. Ja też ważę ok.100kg i po zmianie cylindra na 72cm i większej zębatki napędzającej, dynamika i prędkości jak dla mnie są zadowalające. No ale każdemu wedle potrzeb. Nie wiem czy w takim przypadku nie lepiej było by sprzedać posiadany sprzęt i kupić od razu z większą pojemnością.

http://www.superskuter.com.pl/zestaw-cylinder-80cc-chopper-king-racing-wersja-p-1318.html To jest chyba to czego szukaliście.Oczekuję na dalszy ciąg opisywania wrażeń z jazdy tak stuningowanym Nexxonem ponieważ sam mam zamiar zrobić to samo ze swoim.

Ja właśnie mam taki zestaw jak przytoczył w linku kolega darioone.
Silnik już prawie dotarty, niebawem przekroczę pierwszy tysiąc kilometrów. Jak wcześniej pisałem zmieniłem też zębatkę zdawczą - napędzającą na 13z. Taki układ może i nie daje jakiś rewelacyjnych osiągów - 70km/h bez problemów na 4-tym biegu na średnich obrotach. Ale za to motorower zyskał na mocy zdecydowanie. Dynamiczne ruszanie - na prostej nawet z 2-go biegu, wydłużone wszystkie biegi które polepszyły komfort jazdy. Z upływem czasu utwierdzam się w przekonaniu, że zakup nexxona był jak najbardziej trafiony. Każdą wolną wolną chwilę wykorzystuję na jazdę tym motorkiem. Od 1-go maja idealnie godzę dwie moje pasje:wędkarstwo i jazdę jednośladem. Mam już za sobą kilka długich wypadów wędkarskich w plener. Zabieram ze sobą wędzisko spinningowe i małą torbę z przynętami. Na powrocie wiozłem już kilka prawie metrowych szczupaków :-) Nexxon idealnie sprawuje się w leśnych ścieżkach,polnych drogach - często pokonuję duże i głębokie kałuże. Skuterem bałbym się wjechać w miejsca, z którymi nexxon bez problemu sobie poradził.
Pozdrawiam Bernard z Zabrza.
Acha, ostatnio przeglądałem aukcje szukając silników 125cm3 do Ogara 900. Taki kompletny silnik można kupić już za nie całe 800zł. Jak dopadnie mnie spontanizm (ostatnio często mi się to zdarza :-) to może zdecyduję się na taki zakup... Muszę jeszcze tylko na forach ogara dowiedzieć się, czym kierować się przy zakupie takiego silnika.

chcialbym sie dowiedziec ile kosztuje wymiana cylindra itloka w nexxonie

W tym wątku jest informacja o koszcie wymiany cylindra z głowicą i tłokiem. Kilka wypowiedzi wyżej i masz odpowiedź na pytanie :-)
Za 600 - 1000zł kupisz kompletny nowy silnik 125cm3 do nexxona. Jest to jakaś alternatywa dla tuningowania motoroweru. Duża moc, lepsze osiągi. Silniki typu 139FMB są bardzo popularne i przede wszystkim tanie.

Witam.
benekpe i jak, wymieniłeś zębatkę na 15z? Przez zimę planuję wymienić cylinder z głowicą, dyszę (lub cały gaźnik, ponieważ mój nie wiem czemu się czasem zacina) oraz założyć filtr stożkowy. Jak myślicie, czy to polepszy to moc oraz prędkość mojego nexxona? ;)

Witam po dłuższej przerwie. Zębatkę wymienia się w bardzo prosty sposób. Zdejmujesz osłonę zębatki (przykręcona dwiema śrubami), specjalnym ściągaczem zdejmujesz zawleczkę, po czym zdejmujesz zębatkę bez problemu. Musisz poluzować łańcuch, żeby zamontować większą zębatkę. Montowanie nowej to odwrotność demontażu. Ja co prawda już nie mam nexxona, ale mój kolego, który odemnie go kupił, jeździ prawie codziennie nim do pracy - motorek sprawuje się rewelacyjnie. Ja po zdaniu prawka kat.A kupiłem na początek Hondę CBF125 - czasami z kolegą robimy sobie wypadzik za miasto - Kymco całkiem fajnie dotrzymuje kroku Hondzie - przy prędkości przelotowej 70-80 km/h Kymco daje bezproblemowo radę. Z tego co się orientuje, Nexxon na nowym tuningowym zestawie zrobił już jakieś 4tys. kilometrów - żadnych problemów. Jedyny mankament tego motorka, to mały bak, przez co trzeba często tankować. Dlatego ja jestem szczęśliwy, że w mojej Hondzie mieści się 13L, co pozwala na pokonanie trasy ok. 600km. Honda CBF 125 lub Yamaha YBR 125 - to idealne motorki da tych, którym znudzą się motorowery. Mają idealny stosunek jakości do ceny.

A zmieniałeś zębatkę na 15z?

Jak sprzedawałem Nexxona to była założona zebatka 13z, bo niestety łańcuch był za krótki i nie można było założyć 15z. Nie wiem, czy kolega, który kupił motorek ją wymieniał, ale raczej nie. Dlatego, pozostaje inne wyjście, zmienić tylną na mniejszą. Ale z tego co wiem, koledze odpowiada takie przełożenie, on jest trochę niższy i mniej waży, więc ma lepsze osiągi. Kilka razy pojechaliśmy w trasę - tak ok. 100km, ona na Nexxonie ja na Hondzie CBF125 i powiem, że Nexxon dawał radę bez problemu. Momentami musiałem "gonić" Nexxona na mojej CBF-ce :-)