Kymco Agility 16+ 125ccm

Dzięki za Wombat za opinie,światła można zapalić bez pracującego silnika czyli są zasilane prądem stałym (DC) , to może nieco mniejsza moc by się nadała np. http://www.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-2014-New-Motorcycle-Bike-30W-6000K-1600LM-Slim-LED-Hi-Lo-Bi-xenon-Conversion/420740_1787313678.html ?. Za opis i zdjęcia bym był wdzięczny ,przydałby się i innym posiadaczom Agility,bo wierz mi, w nocy to na mijania światłach można jechać maks 25km/h -totalna porażka.

No to tak.
Pierwsze co musicie wiedzieć że LEDowe żarówki są dość drogie :D a ponieważ są dość drogie to warto wiedzieć co je zabije.
Żarówkę diodową zabije:
- przegrzanie podstawy diody
- skok napięcia
O ile w samochodach i dużych skuterach z całą instalacją 12V problem skoku napięcia w zasadzie nie występuje o tyle w tańszych instalacjach (w zasadzie wszystkie 50tki i dużo chińsko-koreańsko-tajwańskich 125) instalacja przedniej lampy jest wprost z cewek i prąd tam szaleje. Zmienia się zarówno kierunek, wartość jak i częstotliwość (wraz ze zmianą obrotów silnika).
Czyli na przedniej lampie mamy prąd zmienny i o dramatycznie złych parametrach - najgorsze możliwe warunki do pracy diody - zwłaszcza diody dużej mocy. A z racji na prąd zmienny w zasadzie niemożliwe bez wyprostowania tego (co wcale nie jest takie megaproste jak mostek prostowniczy za 2zł).
Ale to jedyny obwód w skuterze mogący wygenerować prąd 4A lub więcej który rozpali żarówki B20 albo 2xH4 (a te i tak w skuterach nie są pełnej mocy tylko albo 18W albo 35/35W a nie 55W jak samochodzie.
Dobrze świecą te zestawy:

w środku tak:

Na dole bardzo prosty zestaw "jednowłóknowy" (bez długich) na diodzie samsunga. Słabe chłodzenie, zewnętrzny wenylatoruś dmuchający w żarówkę.

Wyżej dość popularny zestaw na diodach CREE, wentylatorki (też dość małe) są dokręcane do żebrowanej podstawy żarówki. Te mają Hi/Lo czyli długie/krótkie jak H4. Pobór mocy fantastyczny bo 1,5A przy krótkich i około 1,7A przy długich.
Wada taka że są na prąd DC (stały) i trzeba go jakoś wyprostować i wygładzić albo żarówki za 400zł pójdą seks uprawiać..

Po prawej taki zestaw jak pokazał Wujo69 ale w wersji AC - czyli z zabudowanym prostownikiem i dużą tolerancją napięcia - te można zasilać wprost z "taniej" instalacji skutera. Wentylator jest zabudowany na końcu radiatora, jest najskuteczniejszy, układ sam reguluje prędkość obrotową, umie obniżyć prąd na diodzie. Jest wada - słuchać go dość mocno. Ma ze 2500-4000 rpm i jest to dźwięk jak lekko przytłumiona bormaszyna dentystyczna

Jak widać do wszystkich diód są wentylatory. To pierwszy problem bo trzeba im zapewnić cyrkulacje powietrza a jednocześnie chronić przed wodą wentylatory. Wiec założenie standardowych pokryw na lampe to słaby pomysł bo się ugotują w małej przestrzeni a nie założenie ich to z kolei syf wewnątrz lampy w krótkim czasie.

Jak to świeci?
Świeci kurwa tak że ja pierdole (przepraszam ale to oddaje stan faktyczny).
Ale problemem jest zapanowanie nad tym światłem w klasycznym odbłyśnikowym reflektorze (bez soczewki/projektora). W zasadzie to niemożliwe.
Wsadzenie tego w klasyczny reflektor kończy się tak

Tu dla porównania za dnia lampy H4 55W kontra LED 20W. Led po prawej na zdjęciu
https://dl.dropboxusercontent.com/u/3594867/LED_22W_male/DSC_0324.jpg
Nocą
20W LED w krótkich
55W H1 w długich
55W H3 na dole w halogenach
https://dl.dropboxusercontent.com/u/3594867/LEDA4/DSCF0914.JPG
no elektrownia. Ale nie do opanowania
W nocy na oświetlonym lampami sodowymi (wydają się żółte) dwie 20W LED w krótkich świecą tak
https://dl.dropboxusercontent.com/u/3594867/LEDA4/DSCF0926.JPG

natomiast po wpakowaniu tego w projektor od xenona wszystko się zmienia
Krótkie

Długie

Więc jeżeli chcecie z takich żarówek skorzystać to tylko przeróbka na projektory.
Można lepić z kitu jak ja.



można kupić za około 200-300zł projektory "mini". Otworzyć lampe i wkręcić je zamiast klasycznych H4/B20 (jeżeli szyba reflaktora jest gładka) i do nich wpakować te ledy AC zapewniając im chłodzenie
http://allegro.pl/soczewki-soczewka-bixenon-bi-xenon-hid-ksenon-kpl-i5561875593.html
wszystko się da.

2000lm to i tak potwór.

Czyli bez przeróbek lamp po prostu świecą gdzie chcą? Jeśli chodzi o napięcie to jest stałe więc problem "skoków" nie dotyczy Agility. Pozostaje jeszcze kwestia miejsca na taką żarówkę w mocowaniu (czy nie będzie za mocno wystawać). Z soczewkami już kiedyś się namęczyłem z ustawieniem, złe wycięcie w obudowie i potem problem się zaczyna.

to nie jest tak że świecą gdzie chcą. Standardowo reflektor odbłyśnikowy jest zaprojektowany tak że ma na dole jasno i potem jest ta linia cięcia światła i cienia - i teoretycznie w "cieniu" jest ciemno.
Ale nie do końca bo tam trafiają "straty" (aczkolwiek zaplanowane) i dzięki temu oświetla np znaki drogowe. Tych strat powinno być tyle żeby lekko oświetlać ale nie oślepiać - strzelmy że 10%.
A jak wsadzasz 3x mocniejsze źródło światła to jest to już 10% razy 3 - a to oznacza już bardzo jasno.
Same żarówki - mocowania, długości są jak w standardowych bańkach po stronie klosza.Gorzej z tyłu - tam musi być miejsce i to sie musi wietrzyć.

No właśnie o tył mi chodziło. W bassie byś miał problem coś takiego wcisnąć ale nie wiem jak tutaj. Mimo wszystko chyba spróbuję zamontować jakiś zestaw i zobaczę jak to wygląda, najgorsze jest to że prawie wszystkie zestawy zawierają po 2 żarówki.

na ebay są na sztuki. na naszym allegro też. tylko tam jest blisko 100% marży.
Ja na ebay od chinola kupuje za max 22 usd z transportem gratis a u nas od 120zł za sztukę.
jakbyś miał bliżej to bym ci pożyczył do pobawienia się

Serdeczne dzięki za tak bogate wytłumaczenie problemu,zakupie taką żarówkę prosto z Chin (poproszę kumpla bo umie z chińskim kiepsko ;) ) taniej.A soczewke zostawie na dlugie zimowe wieczory by coś ulepić.,trza będzie kupić reflektor na zmianę by maszyny nie uziemniać.

żarówke kupujesz z chin na ebay. po polsku lub po angielsku

Wombat a masz jedna której nie używasz? Może chciałbyś sprzedać ? :)

Ja nie sprzedaje, one wszystkie używane mniej lub bardziej. Zamów nówke od chinola

Mi używany nie przeszkadza, chce sprawdzić tylko w jakim stopniu będzie to razić z daleka i czy coś da się z tym zrobić. Jak byłoby dobrze to zamówię, ale jak będzie mocno oslepiac to odpuszczę temat. Może uda się coś dorwać takiego.

bedzie razić bez soczewki. nie masz co sprawdzać.

Może uda się pochylić kierunek światła ku dołowi i nie będzie mocno razić. Ludzie jeżdżą z xenonami ustawionymi najwyżej a to dopiero razi.

Raczej nic z tego nie będzie... będą świeciły jak takie do jazdy dziennej...

elloco napisał:

Może uda się pochylić kierunek światła ku dołowi i nie będzie mocno razić. Ludzie jeżdżą z xenonami ustawionymi najwyżej a to dopiero razi.

Nie uda ci się tego pochylić bo to nie razi główny strumień tylko te "boki" a to świeci bardzo szeroko. Tu jest jeszcze śmieszna różnica - niby przyzwoity xenon daje około 3000-3200 lumenów a taka LED w okolicy 2200 lumenów (zwykły halogen około 1000-1200) ale jeździłem w tej samej lampie z xenonem i 22W led i o ile xenon oświetla dobrze o tyle led też oświetla dobrze ale na starej i brudnej drodze znaki i pasy świeciły się tak jakby miały własne żarówki.

No to już rozumiem o co chodzi. Zbyt rozproszone światło daje led, czyli pozostaje zamontować soczewkę ale pytanie pozostaje czy szukać z przysłona czy ledow z 2 trybami pracy? Ta druga opcja chyba lepsza ze względu na żywotność źródła światła, czy się mylę?

led nie daje rozproszonego światła bardziej niż żarówka która przecież świeci dookoła 360 stopni. To kwestia mocy. szukaj z przysłoną. róznica Hi/Lo na ledzie jest żadna a wszystkie fotki robiłem na włączonych "krótkich" na led. Do długich mam przysłonę ale nawet nie przełączam włókna na LED

Wombat mam pytanie- czy montowałeś te żarówki do lamp które fabrycznie dają bardzo słabe oświetlenie na drodze? .W moim skuterze na światłach mijania ledwo coś widac z odległości 20m a znaków w poświacie wcale.
Być może sprawdzą się w Agility,sprawdzę i dam znać co i jak.Z punktu widzenia posiadacza Agility polepszenie oświetlenia to nie ekstrawagancja tylko konieczność.

Montowałem do różnych. To nie ma znaczenia jak świecą w oryginalne.