Jak wykonać BAD LOOK z żywicy i maty szklanej ...

Temat przeniesiony ze starego forum, napisany przez Krzysiek3miasto Oto maly poradnik wykonania Bad Looka mojego autorstwa :wink: Zaczynajac robic brewke trzeba przede wszystkim dobrze rozplanowac prace i to jak owa brewa ma wyglądac. Z autopsji wiem ze robienie czegos 2 razy albo poprawianie po raz enty jest mega irytujace. Wiele osob z miejsca twierdzi ze to zbyt trudne i od razu daja sobie spokoj - nic bardziej mylnego. Ale bez lania wody…konkrety. Chyba najwazniejsza sprawa na starcie jest to czy w danym modelu skuta brewka będzie przylegala do lampy czy będzie w jakiejs odleglosci jak to jest np w Neosię czy F12. Jesli brewka będzie przylegala mamy ulatwione zadanie. Wystarczy na lampe rowno naciagnac 3-4 warstwy folii sporzywczej ktora chyba kazdy ma w domu. Lampa będzie sluzyla jako swoisty szablon a folia zabezpieczy ja przed zywica. Warto tez tyl lampy dokladnie obkleic tasma poniewaz zywica ma to do siebie ze wcisnie się w kazda szpare a chyba nikt nie chce ubabrac lampy. W niektorych skuterach lampa wystaje poza plastik (np. w Aeroxie) wtedy warto podlozyc pod mocowania lampy kilka podkladek zeby brewka lepiej wspolgrala z plastikiem a przy okazji odejmijmy sobie pracy przy szpachlowaniu. W przypadku kiedy brewka nie przylega do lampy sprawa się trochę komplikuje. W tym przypadku rowniez warto obkleic lampe lub plastik zeby nie ubabrac wszystkiego zywica. Roznica w wykonaniu polega na tym ze musimy tak uformowac sama mate zeby nie zapadla się do srodka. W trakcie schniecia można delikatnie odginac ja do gory np pedzlem. Przydaje się tez opalarka lub zwykla suszarka ktora dmuchamy na schnaca zywice. Ulatwi nam to prace i nie będziemy musieli stac nad owiewka pol dnia forumujac mate. Ja w takich przypadkach zwiekszam ilosc utwardzacza zeby zywica szybciej stwardniala ale do tego trzeba mieć chociaz minimalne doswiadczenie poniewaz latwo przesadzic. Ogolny zarys prac juz mamy ale jak wiadomo na efekt koncowy wplywaja szczegoly ktore latwo przeoczyc. Przede wszystkim przed polozeniem maty na plastik trzeba go dokladnie zmatowic papierem ~150 oraz odtluscic rozpuszczalnikiem nitro. Kolejnym krokiem jest przyciecie maty do odpowienich rozmiarow i ksztaltow tak aby mata nachodzila ok 2cm na plastik i z grubsza przypominala ksztalt brewki. Warto uzywac mat o duzej gestosci dzieki czemu brewka będzie sztywniejsza. Po przygotowaniu maty i plastiku pora rozrobić zywice. Przed dotykaniem się do tego warto uzbroic się w gumowe rekawiczki i robocze ubranie co zaoszczedzi nam problemow z myciem rak itp. Uzywamy zywicy epoksydowej można ja kupić jako zestaw naprawczy na stacji lub w sklepie lakierniczym. Odrazu ostrzegam ze w zestawach mata nie jest zbyt gesta i raczej kiepsko się nadaje do robienia brewek. Rozrabiamy ja “na oko” instrukcje zawarte na opakowaniu to tylko teoria i w praktyce niewiele pomagaja. Mieszamy zywice z utwardzaczem np w sloiku za pomoca pedzla. Po rozrobieniu zywica powinna mieć rozowe lub czerwone zabarwienie. Jesli wszystko jest gotowe a my przerabiamy owieke gdzie klosz sluzy jako “forma” delolatnie smarujemy zmatowiona i odtluszczona powierzchnie zywica i nakladamy na lampe mate ktora należy przesaczyc zywica. Robimy to “wklepujac” zywice w mate. Nie robimy tego dlugimi ruchami - to nie małowanie. Trzeba punktowo stukac w mate dzieki czemu nie będzie przesuwala się ona na lampie i usuniemy wszystkie pecherzyki powietrza ktore się pod nia zgromadzily. Jesli mamy doczynienia z brewka ktora odstaje od lampy sprawa wygląda trochę inaczej. Przygotowujemy plastik tak jak poprzednia z ta ze roznica ze nie przesaczamy maty bezposrednio na owiewce lecz np na plaskiej desce lub kawalku kartonu. Przesaczanie maty bezposrednio na plastiku bylo by uciazliwe ze względu na brak podparcia maty i przeciekajaca przez nia zywice. Po przesaczeniu maty poprostu nakladamy ja na wczesniej przygotowany plastik i formujemy ja tak jak to napisalem kilka akapitow wczesniej. WAZNE : należy robic to bardzo uważnie poniewaz zywica potrafi zaschnac na tyle mocno ze nie da jej się juz formowac w przeciagu 1-2min a wtedy nic juz nie zrobimy. Jezeli mata zaschnie na tyle ze juz się nie odksztalca nakladamy druga warstwe maty i zywicy wedlug tego samego schematu. Warto zrobić to kiedy poprzednia warstwa jest jeszcze trochę lepka. Na tym etapie nie matujemy ani nie odtluszczamy warstwy maty. W przypadku odstajacej brewki można przesaczyc mate bezposrednio na plastiku. Tak przygotowana owiewke pozostawiamy do wyschniecia. Wazne jest aby wyschla ona dobrze poniewaz niedoschnieta zywica zakleja papier. Po wyschnieciu szlifujemy z grubsza wieksze nierownosci papierem 120 po czym nakladamy szpachlowke. Uzywamy do tego celu szpachlowki wykonczeniowej (uni) ktora rowniez można dostac na stacjach i w kazdym sklepie lakierniczym. Ta rowniez rozrabiamy z utwardzaczem (ten sam utwardzacz stosuje się do zywicy jak i do szpachlowki) “na oko” z tym ze gdy zywica powinna mieć wyraznie czerwonawy kolor przy szpachli powinnismy zachowac wiekszy umiar i rozrobić ja tak zeby byla jedynie delikatnie zabarwiona. Tu tez przydaje się odrobina doswiadczenia. Rozrobiona szpachlowke rownomiernie nakladamy szpachelka na miejsca ktore wymagaja wyrownania czyli tak naprawde cala powierzchnie brewki. Po wyschnieciu szpachlowki szlifujemy nierownosci papierem 180/220. Jesli nie wszystko udalo się wyrownac za pierwszym razen nakladamy szpachlowke ponownie na wybrane miejsca i szlifujemy az do uzyskania idealnie rownej powierzchni. Ten etap jest bardzo wazny i warto wykonac go dokladnie poniewaz niewidoczne teraz nierownosci beda wyraznie dostrzegalne po pomalowaniu elementu. Gdy wszystko jest juz gladkie przystepujemy do ostatecznego formowania brewki. Najlatwiej jest poprostu wyrysowac zarys olowkiem a jeśli chcemy stworzyc bardziej zaawansowany ksztalt przyda się elastyczna tasma lakiernicza (dostaniemy ja w kazdym sklepie lakierniczym). Wyciac można to roznymi sposobami i to czym to zrobićy zalezy od tego co akurat mamy pod reka. Najwygodniej jest wyciac ksztalt Dremlem z zalozona cienka tarcza do ciecia ale nie kazdy posiada to w swoim garazu wiec można posłużyć się zwykłym brzeszczotem. Nalezy pamietam zeby nie wycinac brewki idealnie rowno po konturach. Zawsze należy zostawic 1-2mm przerwy zeby można bylo zeszlifowac brewke do oczekiwanego ksztaltu. Do tego celu najlepiej uzyc… pilnika do paznokci podklejonego papierem ściernym. Jest poreczny i można rowno zeszlifowac nim trudno dostepne zakamarki. Po tym wszystkim warto jeszcze raz dokladnie sprawdzić czy wszystko jest rowne a takze to czy nasza brewka jest symetryczna. Na koniec wystarczy pomalowac dany element i cieszyc się efektem koncowym Mam nadzieje ze w miare logicznie wytlumaczylem jak to zrobić i jeśli ktos ma jakieś pytania niech smialo pisze w tym temacie. Na dniach popracuje jeszcze nad tym opisem i wstawie zdjecia swojej brewy.

Witam bardzo proszę o fotki bo chce zrobić brewke

Moze ja zapodam jak taki bad look wygląda w neosię - w skuterze który chyba najbardziej się do tego nadaje. Robilem calkiem inaczej ale mineij wiecje to samo jezeli kogos interesuje jak to efekty moich prac można podziwac na:http://bikepics.com/members/kriskaro/myneostuning/ oto moj BadLooK w calosci robiony przeze mnie

Moim zdaniem dobrze zrobiony tylko wydaje mi się że w nocy to niewiele będziesz widział bo prawie całą lampę zasłoniłeś?

Chyba grubo przesadziłes tego nie można nazwać badlokiem to chińskie oczy

bad mozesz mieć lagodniejszy lub bardziej agresywny ja wolalem na maxa agresywny a co do swiecenia to mam xenon type i dobrze wyregulowalem tak ze na dugich jezdze ale swieca jak zwykle ale i tak dla mnie to nie gra roli bo w nocy to ja jezdze raz 2 miesiac;]

Ma ktoś moze fotki badlocka w runnerze ?

nie badlocka tylko badLOOKa (z ang. zły wzrok). A raczej w runnerze nikt tego nie robi bo to raczej bez sensu, tam jest taka lampa że dobrego bad’a nie zrobisz a bez sensu malutkiego robić, jak już coś to brewki.

A moze ktos ma jakieś foty Super 9 bo zastanawiam się nad takim rozwiazaniem, tylko za cholere nie mam pomyslu, a nie chce nic spieprzyc :confused:

Jak niewiesz jaki ształt to kup sobie tasme izolacyjna i sproboj sobie okleic ształt na lampie ;]

Witam, mam pytanie czym dobrze ściąć zaschniętą matę z żywicą i szpachlę, żeby nie popękało i było równo? Pozdro

dremelem :slight_smile:

Albo szlifierką oscylacyjną.

A da radę brzeszczotem od piły? :smiley:

Raczej nie xD Ja jak wygladzalem szpachle to urzywalem właśnie szlifierki oscylacyjnej. Nakladasz papier wlączasz i jedziesz :stuck_out_tongue:

czytam to już któryś raz ale nie wiem jak zrobić :573: mógł by ktoś wytłumaczyć tak bardziej “po polsku” :lol: jak zrobić brewki odstające w f-12 :smiley:

to mate i zywice to na calej lampie rozprowadzic i wyciac jak wszystko wyschnie czy od razu dac ksztalt brewki i na ten ksztalt nakladac

od razu ksztalt brewki taki mniej więcej ksztalt. A w speedzie da rade zrobić badlooka takiego przyleglego??

jak sięe postarasz i pomyslisz to wszystko się da
:wink:

Ze się da to wiem. Ale nie wiem czy go nie oszpece badlookiem. Jak sadziszł