Jak to jest z tymi zapalniczkami ? [skuter]

potrzebny stabilizator napięcia
elektroniczne urządzenia są dość czułe na zmiany napięcia
chyba że tylko używasz na wyłączonym silniku, wtedy standardowe napięcie z aku nie stanowi problemu

sprawdzałem na włączonym oraz wyłączonym silniku - w obu przypadkach to samo

próbowałem też z ominięciem kabla, tj. telefon + ładowarka + gniazdo + biezpiecznik + aku i też chwilę pokazuje ładowanie a potem stoi w miejscu

może spróbować bez bezpiecznika? czy stabilizator pomoże?

dodam, że mam też pod aku podpięty alarm i działa ok

Stabilizator/przetwornicę DC masz już w ładowarce, więc nic nie jest potrzebne. Sprawdziłeś żarówką 12V czy świeci?

na razie nie, siedzę w robocie i myślę nad tym co z tym zrobić ;)

ps. a co dalej z tą żarówką? jakie są opcje (tj. do czego zmierzasz?)?

omg. namęczyłem się z tym trochę, ale wygląda na to, że układ jest zrobiony dobrze.

Walnięta za to była ładowarka (w poprzednim sezonie działała, więc uznałem że jest sprawna) - po wymianie ładowarki wszystko jest OK.

dzięki za pomoc

Hm... nie jestem pewien czy tak było wcześniej, ale mam teraz nowy "problem".

Niby wszystko działa ok, natomiast na wolnych obrotach światła mi przygasają (nawet jak nie używam gniazda zapalniczki). Jak daję gazu to światła świecą mocniej. Czyli (o ile dobrze kombinuje) światła dostają prąd z prądnicy - dlatego, że na aku mam zwarcie... (?)

sprawdzałem miernikiem i widocznie tak już musi być :) chińska prądnica nie daje rady... dla zainteresowanych: czytałem, że można pokombinować z uzwojeniem cewek na statorze - może w przyszłości się za to zabiorę. Na razie wymienię kable między prądnicą, a aku na grubsze - będą mniejsze skoki napięcia i światła się trochę uspokoją.

pozdro :)

orsz zawsze tak jest ze światła przygasają bo pobierają jednocześnie prąd z aku i prądnicy. rozwiązanie problemu jest banalne i dozwolone w prawie. wystarczy zrobić żarówki na przemiennie jeśli masz "podwójny" klosz. w moim przypadku w przednim kloszu mam aż 4 żarówki dwie małe postojówki i dwie dwó-włóknowe które działaja po właczeniu silnika. Stąd miałem problem gdy aku ulegał dergradacji. Problem rozwiązałem odpinajac kable w zaówkach do jazdy naprzemian tzn w moim lewe mam długie a prawe "krótkie" postojówke nie rusałem i zawsze po uruchamieniu skutera pzełaczam przełacznik na drogowe tak by nuie pobierał pradu z aku i pradnicy jednoczesnie. Wiele skuterów z kloszami jak moje ma podobny problem. jelsi pomogłem to sie ciesze

Hej. Chciałabym podłączyć gniazdo zapalniczki do skutera Sym Fiddle 2. Skuterek mam odblokowany 50 ccm 4t. Jestem z Warszawy dokładnie targówek ;) mam fajny garaż ale trochę mało doświadczenia oraz narzędzi. Moje pytanie do szanownych kolegów brzmi następująco - Czy możemy umówić się na któryś weekend i "pogrzebać" trochę przy moim Symku ? Poza tym nie jestem do końca pewna odnośnie poprawnych ustawień wyprzedzenia zapłonu, który sama :] wyregulowałam. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Agnieszka

Jestem z Warszawy, mogę pomóc w montażu gniazdka. Trzeba mieć gniazdko np. takie: http://allegro.pl/gniazdo-zapalniczki-hermetyczne-gniazdko-15a-12v-i4462379391.html i dwa przewody, i teraz tak, można to zrobić na dwa sposoby:
1 Przez stacyjkę - Gniazdko działa kiedy stacyjka jest włączona

Plusy: Nikt nam prądu nie będzie kradł, Nie zapomnimy o włączonej ładowarce.
Minusy: Nie będzie możliwości ładowania telefonu np. podczas postoju

2. Od razu do akumulatora przez bezpiecznik

Plusy: Można ładować telefon na postoju
Minusy: Można zapomnieć o załączonej ładowarce.

Możemy się umówić w połowie sierpnia, gdyż w niedzielę jadę moim bzykiem na drugi koniec Polski.

Nie mal wszystkie ładowarki samochodowe do telefonów są w stanie wytrzymać do około 18 V, wiec nie straszne im wyższe napięcie niż 14,4, na pracującym silniku, czy 12 na postoju. Nie trzeba stosować zadnych przetwornic, czy układów stabilizatorów by zasilić ładowarkę od fona. Kolejna sprawa CB radio. W trakcie nadawania takie radio potrafi połknąć prądu do max 3A przy słuchaniu tylko kilkanaście. Nie radze podłączać czego kolwiek przez gołą stacyjkę, bo moze tego nie wytrzymać,wręcz to odradzam. Jeśli już bardzo ktoś chce mieć łączenie przez stacyjkę to radzę dołożyć przekaźnik i stacyjką sterować przekaźnik. będzie to dużo bezpieczniejsze . Sprawa bezpiecznika, u powinno sie użyć matematyki i wzorów by to obliczyć, by nie było gafy, ale można przyjąc za ogólnik że bezpiecznik na gniazdu zapalniczki może być o prądzie nie wiecej niż 5A,samo podłączenie zapalniczki w raz z łączonym do niej w szereg bezpiecznikiem ,radzę podłączyć tylko do aku. przewodem nie więcej niż 1.5mm2,nie ma potrzeby stosowania grubszego . CB radio. Ok fajna sprawa nawet w skuterze, sam miałem na swoim, owego czasu. Tu proponuje zakup radia "alan42 multi" jest to radio mobilno/przenośne. i można z powodzeniem dokupić do niego zestawy słuchawkowe BHS do kasków,ma możliwość gadania z baterii AA,lub z zasilania z gniazda zapalniczki. Antena ,radzę kupić nie dłużą niż 60cm, montowaną na stałe gdzieś do ramy czy kufra, ważne by masa anteny np: z wtyczki radia była fizycznie połączona z ramą masą pojazdu. I teraz by nikt stresa nie łapał że coś sie zje###ało to informuje że są problemy z zestrajaniem anten w skuterach, z powodu małe powierzchni blachy pod anteną . Stanowczo odradzam zakładanie , i montowanie anten dłuższych niż 60cm, ,dla tego że promiennikiem "batem" anteny można zarobić w kask, a echo jest powalające, dodatkowo możne komuś krzywdę zrobić,lub uszkodzić inne auto. Przyczyna prosta, antena jest za nisko. Acha, od biedy może być antena jakaś na podstawie magnesowej, ale w ten czas trzeba założyć gdzieś kawał blachy o średnicy wiekszej o 1cm niż magnes. Zda to egzamin jak jest kufer z płaską pokrywą, a w innych wygląda jak wiocha. Powodzenia