Diody LED wokół obrotomierza

Jak zrobić coś takiego? http://www.youtube.com/watch?v=3_X-JRcKlH0

[ Dodano: 31-10-2010, 10:06 ]
http://www.youtube.com/watch?v=zVPVveHZlf4&feature=related tu też jest ale nie działa.

na pewno jest to puszczone przez jakis uklad scalony zsynchronizowany z potencjometrem obrotomierza. inaczej tego chyba się nei da rozwiazac.

ewentualnie przez potencjometr obrotka puszczone zasilanie kolejno na diody z bardzo precyzyjnie dobranymi rezystorami. mysle ze to zbyt trudne wiec musi tam byc cos “myslacego”

ogolnei trudne do zrobienia bo pewnie trzeba cos programowac, ale az tak bardzo się nei znam na tym :slight_smile:

Tak jak KruK pisze, sam tego nie zrobisz. Nie ma tam nic “myślącego”, ale nie będziesz w stanie sam zbudować tego stopniowania :wink: Najlepiej byłoby kupić jakiś zestaw do samodzielnego złożenia z takimi diodami i przerobić go w ten sposób.

Chociaż jeżeli zasilanie obrotomierza jest zrobione w ten sposób jak myślę, to gdyby podłączyć diody drabinowo, to mogłoby to działać :slight_smile: Ale nie chce mi się tego tłumaczyć :stuck_out_tongue:

Dywersant napisał:

Chociaż jeżeli zasilanie obrotomierza jest zrobione w ten sposób jak myślę, to gdyby podłączyć diody drabinowo, to mogłoby to działać Ale nie chce mi się tego tłumaczyć



Zdaje mi się że wiem o czym mówisz, ale jak mówicie że to nie takie proste to wiadomo co. Pomysł do kosza.

ale pomysl jest i można kiedys sprobowac :slight_smile:

Jak będę miał większą wiedzę to czemu nie.

[ Dodano: 31-10-2010, 12:58 ]
A może ktoś by zapytał tego kolesia z filmiku jak to zrobił?

Wysłał bym mu wiadomość ale , mam kuźwa wiry na kompie i nie chce mi się robić formata a te wiry nie pozwalają mi się zalogować na YT , wejść w ctrl+alt+del i świruje na googlach , jak klikam jakiś wynik wyszukiwania to przenosi mnie na jakąś inna wuszykiwarke albo inne gówna

To napisz mi tekst to ja wyśle.

How to make that shit, bro !? :stuck_out_tongue:

Mafioz poszedł na elektryka to on Ci to zrobi :smiley:

a tak bardziej elegancko

Could you tell me how to make it ?? I’m talking about led lights in your (nie wiem jak powiedzieć licznik/ obrotomierz itp )

wrona napisał:

(nie wiem jak powiedzieć licznik/ obrotomierz itp )


Nie dam se prącia obciąc za to ale chyba Rev Counter się to zwie :)
A Tachometer to licznik/prędkościomiećrz :)

Bez scalaka jakiegoś się nie obejdzie ;]
Tu masz taki przykładowy schemat:
http://www.nikomp.com.pl/zestawyJ/J-0880.htm
Jak się nie znasz nic to nic nie zrobisz tyle Ci powiem, chyba że tamten koleś przyśle ci schematy do wykonania płytki drukowanej i spis potrzebnych elementów, ale mi się wydaje, że on tego nie zrobił tylko kupił taki zestaw już gdzieś, na niemieckich stronach bajerów pełno jest i takie coś pewnie też jest.

RudY napisał:


Mafioz poszedł na elektryka to on Ci to zrobi :smiley:


ELEKTRONIKA łosiu xd

Tym bardziej xD

I co Dywer mialem racje. Musi tam byc cos myslacego. Obrotomiećrz to stosunkowo skomplikowane urzadzenie i nie ma tam an tyle prostych elementow zeby można bylo się wpiac prosto pod nie i mieć rozne napiecia przy roznych obr.

Mafioz jako elektronik właśnie powinienes takie rzeczy robic prawie z marszu :stuck_out_tongue: Ja moze tez niedlugo bede taki magik :stuck_out_tongue:

to się spotkać i kminić takie coś kowalowi do rski.

Kruczek, ja dopiero 2 miesiące się ucze pod tym kątem mogę Ci zrobić multiwibrator astabilny jak chcesz, w szafce mam nawet - sam robiłem ;] xDD
Ja nie wiem za bardzo jak działa licznik, bo do tego projektu trzeba by podpiąć sygnał “wejściowy” taką baze od licznika na podstawie której by się diody zapalały, tylko ona by musiała być zmieńna zależnie od obrotów np. wyższe obroty większe napięcie czy coś i potem pod ten sygnał podłączyć odpowiednio układ na układzie scalonym który by działał jako układ logiczny no i odpowiednio dla przedziału np. 1-2v puszczałby prąd do odpowiednich diód, gdy napięcie (?) się zwiększy puszcza na większą ilość diód tak jak to układ scalony działa, przynajmniej według mojej teorii by takie coś mniej więcej musiało być, ale weź to zbuduj teraz… a i nie wiem czy tą zmieńną jest napięcie czy co więc to kolejny problem i trzeba by było zgłębić budowe i zasade działania licznika ;p

dlatego właśnie mowilem ze to nie jest takie proste :wink:
trochę się czasem bawie lutownica dlatego pewnie jakbym usiadl i mial trochę czasu i jakieś niekoniecznie gotowe schematy to bym cos moze splodzil.

ogolnie nalepsze by bylo rozwiazanie na scalaku ktore by dzialalo na zasadzie ze okreslone ob to wlaczaja się kolejna diody. po prostu sterowanie pradem. ale ile diod tyle by musialo by byc nozek itd ogolnie magia spora choc na pewno da się to jakos prosto zrobić :slight_smile:

Scalak, to od razu coś skomplikowanego? Nie osłabiajcie :stuck_out_tongue: Wystarczy poszukać w necie, jaki ma kod ten scalak zastosowany tam, a najlepiej mieć zdjęcie gotowca i swobodnie można to odtworzyć :wink: Wypalic płytke, ponawircać, potem wlutować elementy i gotowe :slight_smile:

Tylko trzeba wiedzieć jakei te elementy tam potrzeba ;d zrobić tak aby diody miały odpowiedni prąd, policzyć spadki napięcia wszystko dostosować bo dioda czerwona ma inny spadek napięcia niż zielona bodajże więc to nie będzie dla każdej diody takie same wszystko… I nie wypalić płytke tylko wytrawić ;p
A sam scalak to wcale nie jest skomplikowany, największy problem byłby z wyliczeniami i dopasowaniem wszystkiego, dobrać odpowiednie rezystory, kondensatory jakieś tranzystory ewentualnie bo tam na powyższym schemacie widzę jakiegoś jednego a żeby to wszystko dobrać do siebie, potem połączyć w odpowiednim szyku żeby to potem działało to jest skomplikowane a nie sam scalak… scalak to najmniejszy problem jest trzeba tylko wiedzieć jak go potem podłączyć, ale to która nóżka od czego to na necie jest rozpisane, problem ze scalakiem jest jedynie taki, że trzeba wiedzieć jaki scalak zastosować.

Mafioz, powtórzyłeś to, co napisałem, tylko jeszcze to zamotałeś -,-