Zadanie z matematyki pomocy

na przerwie, w czasie której zbito doniczke z kwiatkiem, zostalo w klasie trzech chlopcow:Jurek, Leszek i Wojtek. Na pytanie, kto zbil doniczke, chlopcy udzielili nastepujacych odpowiedzi: Jurek: Ja nie zbilem doniczki. Wojtek ja zbil. Leszek: Wojtek nie zbil doniczki. Jurek ja zbil. Wojtek: Ja nie zbilem doniczki. Leszek tez jej nie zbil. Ustal, który z chlopcow zbil doniczke, wiedzac, ze jeden z nich 2 x powiedzial prawde, drugi raz sklamal i raz powiedzial prawde, a trzeci 2 x sklamal

Jak ktoś ogarnie to dzięki. Jakby co to dział logika.

mialem to zadanie w 1kl LO, ale i tak nie wiedzialem o co chodzi xD

a co du do kminieniaż ;p
jurek gada 2x prawde więc wychodzi: że on jej nie zbił tylko wojtek
Wojtek gada prawde i fałsz więc “ja nie zbiłtem” fałsz “leszek też nie” prawda
Leszek 2x kłamie mówiąc, że wojtek jej nie zbił i że to jurek ją zbił.

Wszystko pasuje ;p średnia 5.0 poszedł do lo a zadanie mu rozwiązuje koleś z technikum co średnią miał 4.0 xD inteligencie :wink:

Już dawno sam zrobiłem wcześniej, Tak wykminić to też wykminiłem, ale chodziło mi o to czy da się zapisać tymi koniungcjami, implikacjami itd.

To musisz zrobić chyba 3 różne zdania logiczne dla 3 różnych możliwości. osobno gdyby Jurek mówił 2x prawde, gdyby wojtek i leszek osobno.

dla jurka 2x prawda to by było coś takiego:

(P->Q)->(~P->Q)->(~P->~Q)
Jurek Wojtek Leszek

Tak by wyglądało zdanie gdy jurek mówi 2x prawde potem kolejne zdanie gdyby wojtek mówił 2x prawde:
(P->Q)->(P->~Q)->(~P->~Q)
Wojtek Leszek Jurek
Z tego by wynikało:
Wojtek - Nie zbił wazonu, i leszek też go nie zbił.
Leszek - Wojtek go nie zbił, ale jurek też nie
jurek - Tu by wyszło, że “ja nie zbiłem” jest kłamstwem więc by wyszło na to, że to on ją zbił, ale leszka zdanie “jurek ją zbił” było kłamstwem więc tak nie może wyjść bo się gryzie. Więc taki układ nie pasuje

trzecie zdanie to by było gdyby leszek mówił 2x prawdę

(P->Q)->(~P->~Q)->(P->~Q)
Leszek Jurek Wojtek

Tu by od razu się gryzło na początku:
Leszek - Wojtek jej nie zbił tylko jurek ją zbił
Jurek - “Ja nie zbiłem” musiało by być fałszem a “wojtek ją zbił” też fałszem
Wojtek - “ja nie zbiłem” prawda “Leszek też nie” fałsz
Więc widzisz, że znowu nie pasuje bo z wypowiedzi Jurka wychodzi, że on zbił, ale znowu z wypowiedzi Wojtka wnioski się nasuwają że to leszek zbił wazon ;p

Jakoś tak można to niby zrobić ale w jednym zdaniu to raczej tego nie zapiszesz ;p 3 zdania logiczne dla 3 różnych możliwości chyba tylko

Dobra, zapisałem sobie to słowami i chuj.

Ja to w ogóle nie ogarniam co wy bazgracie

Ale tego zadania nie ogarniaszł

Niczego jakieś koniunkcje czy coś nie iwem :stuck_out_tongue:

Koniunkcja ‘A i B’

koniunkcja to po prostu zdanie połączone spójnikiem I oznacza się go “^”.

To się na matmieć bierze Rudy, jak nie masz to za niski poziom w szkole widać xD

Ogólnie do tego jeszcze się rysuje takie tabelki itd ;p
A koleś nam tłumaczył na przykładzie tego znaku
“osobom nietrzeźwym i niepełnoletnim alkoholu nie sprzedajemy”
Że to koniunkcja, a żeby ta była prawdziwa, to oba zdania muszą być prawdziwe (spełnione) więc nie sprzedadzą alkoholu osobie tylko takiej która jest niepełnoletnia i pijana ;p Bo jak jest ktoś jest niepełnoletni ale trzeźwy to już to zdanie powyższe jest nieprawdziwe więc i fałszywe co za tym idzie powinni sprzedać alkohol tak samo pełnoletniej osobie i pijanej też powinni bo to wynika z tego zdania i koniunkcji ;D Tak nam tłumaczył koleś :smiley:

Ale wyście to mieli już w LO/Techinkum czy gimn. ? :confused:

Dalej będziesz miał alternatywe, rownowaznosc i implikacje, w koncu de morgana. Pozdro!

ja to w technikum biorę, Kowal też skoro teraz ma takie zadanie domowe to chyba nie robi zadań z gimnazjum ;D w gimnazjum to nikt tego chyba nie miał ;D
Praw De Morgana nie miałem, ale alternatywy, równoważność, implikacje, negacje, koniunkcje miałem już, te podstawowe ;D

Poczekajcie do prawdopodobieństwa :smiley:

To ja jeszcze nic z tego nie miałem XD
Na razie powtarzamy rzeczy łatwe

teraz już dawno nie ma logiki w programie… Czyli nikt nie musi mieć żadnych ^ v itd…
Dopiero na studiach to jest normalnie. No ale to znacznie ułatwia życie, dlatego dalej niektórzy to pokazują :smiley: