w co się ubrać na motorower

Witam planuje kupić motorower i niejestem pewien co ubrać jak będe jeździł i prosze o rade.

Dziękuje.(jeśli są błędy ortograficzne to pszepraszam najmocniej)

Najważniejsze : Kask (byle nie chiński za 20zł)
Możesz dołożyć jeszcze rękawiczki, ochraniacze na kolana i łokcie i takie podstawowe rzeczy. Jeżeli kupujesz 50cc typu cross, to do tego jeszcze zbroja i buty

To że kask to wiem.Chodziło mi o coś typu kurtka skurzana ohronna i spodnie i tym podobne bo będe kupował 50cc w stylu chopper lub cruiser np. junak 902 ale dziękuje za informacje.

masz sie ubrać ciepło i bezpiecznie. kwestia tego w czym ci bedzie ciepło i przy jakiej pogodzie i jak daleko bedziesz jeździł i ile zainwestujesz w ciuchy to indywidualna sprawa. Jak sie na czymś wyłożysz to asfalt nie bedzie wnikał czy jedziesz na chopperze czy skuterze - zaboli identycznie.
To jest zawsze kompromis miedzy wygodą, bezpieczeństwem, wyglądem i komfortem poruszania sie poza jednośladem a ilością pieniędzy do wydania.

Dziękuje za pomoc.

Wombat rację ma (nic nowego), decyduje zasobność portfela. Na motociuchy możesz wydać więcej, niż wart będzie sprzęt na którym to laskom chcesz prezentować… :slight_smile:
A już zupełnie serio, to jestem fanem wszelkich wyrobów jeansowych z protektorami w kieszeniach wewnętrznych. Są fajne, wygodne spodnie i kurtki, wygląda to praktycznie jak zwykłe ubranie - a jednak ma ochraniacze i domieszki specjalnych materiałów, więc powinny odrobinę pomóc przy uderzeniu lub slizgu. Są też tego typu buty (mototrampki, np Shima), ale to wszystko kosztuje. Spodnie około 450,- buty 400,- kurtka od około 500,- Ich druga zaleta jest taka, że jak gdzieś pojedziesz i na dłużej chcesz w tym normalnie łazić, to wystarczy wyciągnąć z kieszeni na kolanach, biodrach i kości ogonowej, barkach i łokciach ochraniacze, odpiąć mocowany rzepem ochraniacz pleców, czy wyjąć ze spodni dopinane zamkiem błyskawicznym “azbestowe” gacie :slight_smile: I masz już zwykły komplet jeansy+kurtka. A buty są normalnymi wygodnymi wysokimi trampkami, można ganiać do woli :slight_smile:
No i to lepiej pasuje do chopperka, niż bluza z kapturem :stuck_out_tongue:

Ubranie ma cię chronić przed:

  1. Szorowaniem po ziemi (np. wywrotka podczas jazdy)
  2. Zderzeniem z przeszkodą stojącą (np. wywrotka na drzewo)
  3. Zderzeniem z jadącym pojazdem (np. wymuszenie/niebezpieczne wyprzedzenie przez auto)

Im szybszy pojazd masz, tym lepsze ubranko potrzebujesz. Jeśli będziesz jeździł skuterkiem 50cc tylko po wiejskich drogach bez osiągania wysokich prędkości, oraz nie boisz się potargania ramion i bioder, wystarczą ci rękawice oraz opcjonalnie ochraniacze (dotyczy punktów 1 i 2).
Jeśli planujesz jeździć po mieście, lub drodze na której inni kierowcy osiągają większe prędkości, to naprawdę warto zainwestować w pełny zestaw (spodnie+kurtka+rękawice; nie koniecznie od razu wszystko).

Szorowaniem po ziemi jak najbardziej, ale z tym drzewem to bym nie przesadzał, a z innym pojazdem, to chyba tylko jak cię zawadzi lusterkiem… :slight_smile: Ubranie z protektorami uchronić ma przed przypaleniem skóry o podłoże, obiciem stawów, również przewianiem podczas jazdy. Ale na zbyt dużą ochronę przy centralnym uderzeniu bym nie liczył :-)))

50cc tylko po wiejskich drogach bez osiągania wysokich prędkości, oraz nie boisz się potargania ramion i bioder, wystarczą ci rękawice oraz opcjonalnie ochraniacze

nie zgadzam się. 40-50km/h to wystarczająco żeby sobie zrobić potworną krzywdę. Może nie bedzie to 30m szlif po asfalcie że wystarczą ci 3m żeby ci zjadło skóre do kości i jeszcze troche kości.
I to mówie ja - fan jazdy w tshircie latem.

W ruchu działają potworne siły, z których człowiek normalnie nie zdaje sobie sprawy. Ciało zachowuje się jak szmaciana lalka, którą wiatr rzuca jak chce i może w każdej chwili rozedrzeć. Zobacz jak wyglądają rowerzyści po upadkach i pomyśl, że jedziesz 2x szybciej + możesz trafić pod lub zderzyć się z własnym motorowerem (też waży, zazwyczaj więcej niż ty i ma solidniejszą konstrukcję, w zetknięciu z jego elementami ludzkie ciało nie wytrzyma). To tyle o jeździe w T-shircie i krótkich spodenkach, co mi się również zdarzało :slight_smile:

tak odgrzebie trochę temat. Ma ktoś z Was jakaś wiedzę o produktach marki Husar? Szukam butów z membrana nie za miliony. Wpadłem na coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/krotkie-buty-motocyklowe-husar-fast-sx-pro-43-7534087277

Widzę, ze sporo się ich sprzedaje- ale nie udało mi się nic znaleźć o samym producencie. ktoś coś?

Chyba, że możecie polecić jakieś inne butki do 500zl z membrana które nie wyglądają jak element wyposażenia ze statku kosmicznego. :wink: