W krajach Unii Europejskiej, gdzie prawo wspólnotowe wyznacza dość jasne granice w kwestii uprawnień do kierowania pojazdami. Obowiązująca od stycznia 2013 r. dyrektywa nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy, w art. 6 ust. 3 wyraźnie stanowi, jak daleko mogą sięgać uprawnienia kategorii B na motocykle:
„W odniesieniu do kierowania pojazdami na własnym terytorium państwa członkowskie mogą przyznać następującą równoważność kategorii:
a) prawo jazdy kategorii B uprawniające do kierowania motocyklami trzykołowymi uprawnia do kierowania motocyklami trzykołowymi o mocy ponad 15 kW, o ile posiadacz prawa jazdy kategorii B ma co najmniej 21 lat;
b) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklami kategorii A1.
W związku z tym, że niniejszy ustęp zachowuje ważność tylko na terytoriach państw członkowskich, nie zamieszczają one na prawie jazdy adnotacji o uprawnieniach do kierowania tymi pojazdami.”
Powyższy zapis można wyraźnie odczytać jako możliwość, a nie obowiązek wprowadzenia dodatkowych uprawnień w państwach członkowskich UE. Nie jest on zresztą nowością, lecz stanowi konsekwencję zapisów uprzednio obowiązującej Dyrektywy nr 91/439/EWG z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy (art. 3 ust. 2 oraz art. 5 ust. 3) oraz – na tym tle – rozwiązań już obowiązujących w niektórych krajach Unii Europejskiej (zwłaszcza Włoch i Hiszpanii).
Każdy sobie rzepkę skrobie
Poniżej przedstawiamy listę krajów europejskich (poza Polską) z podziałem na grupy, w których istnieją możliwości jazdy motocyklem na prawie jazdy kat. B.
I. Państwa europejskie, w których można jeździć niektórymi rodzajami motocykli bez odbycia dodatkowych szkoleń:
-
Belgia,
-
Czechy,
-
Hiszpania,
-
Łotwa,
-
Portugalia,
-
Słowacja,
-
Włochy
II. Państwa europejskie, w których można jeździć niektórymi rodzajami motocykli po odbyciu dodatkowego szkolenia:
-
Austria,
-
Francja,
-
Luksemburg,
-
Wielka Brytania.
III. Państwa europejskie, gdzie w niektórych przypadkach posiadacze kat. B mogą otrzymać A1 „gratis” lub też zdobyć tego rodzaju uprawnienia po zaliczeniu uproszczonego kursu i egzaminu:
-
Niemcy,
-
Norwegia,
-
Szwajcaria,
-
Węgry.