"Syczenie/Strzelanie" z wydechu, podczas jazdy falowanie obrotów/dławienie się skutera

Witam posiad skuter junak 305 2t, od jakiegoś czasu skuter praktycznie nie odpala podczas odpalania z tłumnika wydostaje się dziwny dźwięk jakby syczenie, strzelania dodaje link do filmiku na yt (https://youtube.com/shorts/jBWoWxwkO1Q?si=DR_wjIUYtA8mK_CC ) gdy skuter już odpali gaśnie gdy nie przytrzymam manetki, podczas jazdy skuter wolno nabiera prędkości oraz występuje jakby dławienie skuter przyśpiesza poczym na sekunde zwalnia i znowu przyśpiesza i tak w kółko dodatkowo czasami dochodzi podczas jazdy ten dźwięk z tłumnika. Z tego co wiem w skuterze był wymieniony tłok, filtr paliwa, pasek napędowy i pare innych pierdół w silniku na teraz niestety nie powiem co jeszcze. Gaźnik został wyczyszczony i wyregulowany. Macie jakieś pomysły gdzie może być problem?
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam

to jest 2t czy 4T? bo wydech jak od 4T. I objawy by pasowały do nieszczelnych zaworów

2t na 100%

ja bym zmierzył kompresje bo to wygląda i brzmi jak uciekające ciśnienie. a to że kiedyś ktoś coś w nim być może wymienił…to sam se można wiesz… wierzyć albo nie. Zwłaszcza że piszesz że sam tłok ktoś wymienił - co jest lekko bez sensu bo to nie jest motocrosowy silnik.

jeszcze co do części wymienionych to mój tato zajmował się tym skuterem razem z mechanikiem i ów mechanik wymienił: pasek, tłok, pierścienie, talerzyki do wariatora, stopkę i filtr paliwowy. Nie wiem na ile te nazwy które napisałem są zgodne z profesjonalnymi nazwami, niestety nie jestem zbyt obyty z mechaniką. Części były wymieniane rok temu gdzieś na początku wakacji i skuterek przez większość lata śmigał po czym właśnie zaczęło robić się tak jak opisałem wyżej, co do tłoka to był wymieniany, ponieważ był zapieczony. Jeśli chodzi o zmierzenie kompresji nie za bardzo wiem jak to się robi ale pewnie są jakieś poradniki na yt co nie? Jaka powinna być mniej więcej wartość tej kompresji?
Czy np zawór membranowy oraz ssanie automatyczne może też być przyczyną czy raczej inne objawy byłyby wtedy?