Ssanie - pytanie o zasadę działania

Witam po raz kolejny :slight_smile:

Mam nadzieję, że nie będziecie się śmiali, ale mam takie pytanko, które może okazać się banalne, ale ja naprawdę mało wiem o skuterach. Ale w końcu “kto pyta, nie błądzi” :mrgreen:

Więc z tego co wiem, to układ ssania ma za zadanie ułatwić pracę zimnemu silnikowi (w moim przypadku 2T). Robi to poprzez zwiększenie dawki paliwa, taką Jeśli rozróżniamy ssanie automatyczne i ręczne, to jak je odróżnić?
Teraz taka sprawa: mój skuter mając nagrzany silnik (po 1-2 km) odpala na dotyk. Ale na zimnym silniku muszę odkręcić trochę manetkę (dać gazu) po czym nacisnąć przycisk rozrusznika. Bez tego nie zapali. I jeśli na zimnym silniku puszczę gaz, to chwilę pochodzi, ale obroty spadną i zgaśnie. Oczywiście mogę jechać, silnik nie muli, podczas jazdy pracuje poprawnie.
Czy układ ssania nie powinien nie dopuścić do zgaszenia silnikaż Czy w każdym skuterze trzeba dawać gazu przy uruchamianiu na zimnym silniku?

Szukałem w internecie informacji, ale one tylko podwoiły ilość pytań. Nigdy nie interesowałem się prostymi silnikami dwusuwowymi, i to chyba błąd :roll:

W każdym razie z góry dziękuję za odpowiedź.

Jeśli rozróżniamy ssanie automatyczne i ręczne, to jak je odróżnić?



To chyba logiczne, ssanie automatyczne jest podpięte do elektryki a ssanie ręczne załączamy i wyłączamy ręcznie poprzez linkę bo automatyczne działa samo bez naszej ingerencji.

Robi to poprzez zwiększenie dawki paliwa, taką



Tak , a w starszych gaźnikach jest także klapka która blokuje dopływ powietrza.



Co do twojego problemu to sprawdź czy ssanie działa, i możliwe że trzeba wyregulować gaźnik.

? Czy w każdym skuterze trzeba dawać gazu przy uruchamianiu na zimnym silniku?



Nie ale czasami to po prostu objawy zużycia silnika, nie zawsze jest to wina złej regulacji gaźnika itp.

Rozumiem. Dzięki śliczne za odpowiedź. Mogę stwierdzić, że mój skuter jest wyposażony w ssanie automatyczne.
A jeśli możesz, to powiedz mi proszę taką rzecz. Mianowicie jak mogę sprawdźić czy ssanie działaż Możliwe żeby było niesprawne kiedy skuter ma dopiero 1100 km przebiegu?

http://forum.jednoslad.pl/viewtopic.php?p=101909 Tu jest podobny problem więc coś tam poczytaj :slight_smile:

Phil napisał:

Możliwe żeby było niesprawne kiedy skuter ma dopiero 1100 km przebiegu?


Wszystko jest możliwe :slight_smile:

Temat niezbyt adekwatny, ale dzięki. Sęk w tym, że mój skuterek śmiga pięknie, cały czas ma kopa, nawet na zimnym silniku. Chodzi o to, że na zimnym silniku gaśnie przy niskich obrotach. No i nie odpala bez gazu.

Chyba będę musiał pojechać na regulację…

Chodzi mi o to, że tam też jest mowa o ssaniu i jest tam napisane jak sprawdźić czy działa np. :wink:

no to jak ci nie odpala bez gazu i gasnie na niskich to w gaźniku powinno byc regulacja wolnych obrotów … 0,5-1 obrotu śrubą regulacyjną powinno starczyć.

Tak jak jaco… Ja też to miałem, spadał mi z obrotów i gasł. Podkręć obroty jałowe i będzie ok.

Ok. Jutro będę miał chwilkę, to spróbuję wyregulować.
A tak zapytam: ile obrotów powinien mieć wolno pracujący silnik? To jest jakaś ustalona wartość czy zależy od skuteraż

2T od 1800-2000obr :stuck_out_tongue:

kamil102 napisał:

2T od 1800-2000obr :p


Mi w DT w serwisówce pisze 1200-1400 :)
Po prostu sobie ustaw tak żeby miał jak najniższe, a żeby nie gasł i już ;)

mi 1400 pisze ;p
Rudy gada dobrze najniższe żeby nie gasł i równo pracował ;p

1400 na rozgrzanym. Na ssaniu obroty na pewno wzrosną powyżej 2tys. :wink:

JacoPL napisał:

Na ssaniu obroty na pewno wzrosną powyżej 2tys. ;)


mi rosną do 5tysięcy a potem powoli opadają jak opadną poniżej 2tyś to już wyłączam i można jechać ;D
Tak czy inaczej na ssaniu się gaźnika nie reguluje tylko na porządnie rozgrzanym silniku więc w sumie niepotrzebne jest wiedzieć jakie obroty ma na ssaniu :roll:
Przejedź się gdzieś i reguluj dopiero ;p

To wiem już wszystko - dzięki za pomocne odpowiedzi. Jeszcze muszę znaleźć wolny czas :slight_smile:
Dam znać jak mi wyszło.

EDIT:

I jest git. Teraz odpala prawie na dotyk. Prawie, bo jak ustawiłem niżej wolne obroty to już brzydko chodził. Ale tak może być. Dzięki za pomoc.