Środkiem, czy bokiem?

paltho napisał:

A jak to się ma do do obowiązku jazdy motorowerem po poboczu a nie pasem jezdni? motorowery i skutery do 50ccm są przez prawo traktowane tak samo jak rowery. No i jak się jedzie poboczem samochody nie wyprzedzają na "styk" bo musiałyby zjeżdżać z pasa ruchu w naszą stronę.

Kolega ma 100% racji.
Motorowerem powinno jeździć się poboczem...
Bo tylko w taki sposób, nie jesteśmy traktowani jak zawalidrogi kulający się 40-tką i spowalniający ruch. Jadąc maksymalnie prawą stroną jezdni, umożliwiamy pozostałym uczestnikom ruchu drogowego BEZPIECZNE nas wyprzedzenie.
Odsyłam wszystkich nie znających przepisów, do KRD... Miłej lektury.

benekpe napisał:

paltho napisał:
A jak to się ma do do obowiązku jazdy motorowerem po poboczu a nie pasem jezdni? motorowery i skutery do 50ccm są przez prawo traktowane tak samo jak rowery. No i jak się jedzie poboczem samochody nie wyprzedzają na \"styk\" bo musiałyby zjeżdżać z pasa ruchu w naszą stronę.

Kolega ma 100% racji.
Motorowerem powinno jeździć się poboczem...
Bo tylko w taki sposób, nie jesteśmy traktowani jak zawalidrogi kulający się 40-tką i spowalniający ruch. Jadąc maksymalnie prawą stroną jezdni, umożliwiamy pozostałym uczestnikom ruchu drogowego BEZPIECZNE nas wyprzedzenie.
Odsyłam wszystkich nie znających przepisów, do KRD... Miłej lektury.

benek ile ty masz lat że takie głupoty piszesz ?
opamiętaj się człowieku - jakie pobocze i kto ci karze jeździć poboczem - bo na pewno nie prawo - prawo tylko ci pozwala a nie każe , co do tych 40 km/h to cofnij się do Cze-wy kto nas spowalniał ,
NIE NALEŻY JEŹDZIĆ PRZY PRAWEJ KRAWĘDZI - o ile wam życie miłe , miałem parę takich sytuacji gdzie chcąc kogoś puścić zjechałem do krawędzi a ten huj mnie na żyletkę brał - od tej pory zawsze jeżdżę środkiem swojego pasa a nawet niekiedy bliżej lewej strony - tym zmuszam chamów nieumiejących jeżdzić by zmieniali pas chcąc wyprzedzić ,-
czy ktoś wie jaki efekt powstaje wyprzedzająca nas ciężarówka ? potrafi zassać ku sobie w momencie mijania - ostatnio codziennie się z tym spotykam jeżdżąc po DTŚ-ce 70 km/h

Ja osobiście staram się jeżdzić prawą stroną jezdni o ile warunki na to pozwalają.Jak są koleiny,jakieś studzienki czy też dziury wtedy jadę środkiem jezdni i mam to w dupie czy ktoś trąbi czy też nie :).

Obowiązek jazdy poboczem na motorowerze - to stwierdzenie mnie rozwaliło :)
Pamiętaj kolego paltho, że jak masz ciągłą to nie wolno Ci jej przekroczyć.
Środek pasa to też nie jest idealne miejsce, bo jak kolega wyżej któryś napisał - olej, smary, inne dziwne śmieci wylewające się z puszek i nie tylko. Piach, błoto i białe z czerwonym, studzienki i inne niespodzianki - lodowisko po deszczu.
Osobiście polecam lewą stronę pasa - *tor dla lewego koła puszki*.
Jedziecie zgodnie z przepisami. A na mrugaczy palec albo garść gwoździ po koła :)
Prawą stronę proponuję zachować do jazdy w grupie *na zakładkę*, samemu to ryzykowne.

Mario1 masz racje...ja jezdżę czasem "50"gdzie smigają TIRY-siła odsrodkowa takiego kolosa moze faktycznie nas zassać pod jego koła.

Mario1 - do Częstochowy jechaliśmy ze średnią prędkością ok. 40km/h w miejscach gdzie można jechać 90-tką. Tak skutecznie nasza kolumna kilkunastu pojazdów hamowała ruch, że za nami tworzył się gigantyczny korek, samochody nie mogły bezpiecznie wyprzedzać skuterków jadących obok siebie. Potem jak któremuś w końcu się udało, to trąbił na Was i pukał się w czoło. jak myślisz dlaczego?
Ja jechałem na końcu kolumny, bo puściłem przed siebie tych najwolniejszych.
Taka jest właśnie zasada, że prędkość kolumny dostosowuje się do najwolniejszych.
Ja jechałem na końcu gęsiego, przy prawej krawędzi jezdni...

Mario1 - po drogach szybkiego ruchu nie można jeździć motorowerami...

Ja na tym forum nie będę propagował jazdy niezgodnej z przepisami.
Nawet teraz jeżdżąc 80-cio konnym motocyklem, staram się jeździć przy prawej krawędzi jezdni.

?>
RUCH DROGOWY
Rozdział 5 - Ruch pojazdów
Oddział 1 - Zasady ogólne
Art. 16.

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać sięśrodkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwiaopuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.

benek o jakiej drodze szybkiego ruchu ty gadasz ? o DTŚ-ce ? - puknij się w czoło ,- widziałeś tam znak zakaz motorowerów ? , weź odłóż tan swój świeży motor bo się jeszcze zabijesz , a z resztą z kuliś mnie możesz nawet rowem melioracyjnym jeździć ( czy jak to tam zwał.)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Drogowa_Trasa_%C5%9Arednicowa

cytat:

\"Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ, Trasa Średnicowa GOP) – droga szybkiego ruchu, łącząca 6 miast konurbacji górnośląskiej, Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego\"

Kolejny link - Mario1 przeczytaj go uważnie, może Ci się przydać:
http://chorzow.naszemiasto.pl/artykul/522152,slabym-skuterom-na-dts-wstep-wzbroniony,id,t.html

Nawiasem mówiąc, czytając Twoje wpisy zastanawiam się, skąd w nich tyle agresji i goryczy...

Ci Panowie zapewne również śmigają poboczem.

....ciekawe czy odblokowane te Neos'y :P

benekpe napisał:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Drogowa_Trasa_%C5%9Arednicowa
cytat:
\\\"Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ, Trasa Średnicowa GOP) – droga szybkiego ruchu, łącząca 6 miast konurbacji górnośląskiej, Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego\\\"
Kolejny link - Mario1 przeczytaj go uważnie, może Ci się przydać:
http://chorzow.naszemiasto.pl/artykul/522152,slabym-skuterom-na-dts-wstep-wzbroniony,id,t.html
Nawiasem mówiąc, czytając Twoje wpisy zastanawiam się, skąd w nich tyle agresji i goryczy...

benek ty mnie przerażasz - przeczysz sam sobie , na wikipedi nic nie pisze o zakazie a ten drugi link nasze miasto to jak sam widzisz wypowiedzi to nawet komisarz ma coś nie tak z kopułką i zero znajomości z przepisów , to ty powinieneś uważnie to przeczytać , jak wcześniej już pisałem w innym temacie to pytałem się gliniarza z drogówki odnośnie zakazu - skoro nie ma znaku B 10 to możesz się poruszać po takiej drodze za wyjątkiem autostrad i expresówek .

http://www.eti.agh.edu.pl/brd/strony/motorower.html
Fajny artykuł.

Mario1 - takie drogi z definicji nie muszą być szczegółowo oznakowane. Wystarczy że jest znak B-9 zakaz wjazdu ROWERÓW :-)
Od wielu lat jeżdżę po śląskiej DTŚ-ce i nigdy nie spotkałem na niej skutera...

Zawsze, bez wyjątków środkiem prawego pasa. Sam kiedyś jeździłem na skuterze i wiem jak to jest. Samochód może nas wyprzedzić raz dwa. A nie raz zdarzają się sytuację jadąc przy krawężniku gdzie mamy do wyboru dziurę lub bok samochodu i to wszystko na własne życzenie. Czy ktoś trąbi na traktor który porusza się 30km/h? Nie spotkałem się z czymś takim, także na nas też przymkną oko. A kierowca samochodu wykonując manewr wyprzedzania powinien zjechać na lewy pas, my jadąc środkiem zmuszamy go do tego i nie ryzykujemy, że na siłę nas będą wyprzedzać 2cm od nas