Skuter JMSTAR SG problem

może i oglądałeś ale czy “przyswoiłeś” tą wiedze?
Taka hardkorowa regulacja gaźnika to zarowno dobór samego gaźnika, dyszy głównej, odpowiedniej iglicy (kształtu) jak i jej wysokości.
I to wszystko pięknie i przy założeniu że nie masz tam innych problemów które na tą regulacje wpływają.

Gaźnik jestniwy, sprzedawca twierdził, że będzie dobry do 50 i 80, iglica ustawiona na drugim rowku od dołu, śrubka od mieszanki jak ja wkręcę na opór i wykrece dwa obroty jak mówią to skuter nie chce się wkręcić na obroty i podczas jazdy strzela z wydechu, jak ja bardziej wykrece to nie muli ale wkręca się tylko do 7 tys, mam już dosyć powoli tego chińskiego tworu. Przerobiłem w swoim życiu już gro komarów, WSK, MZ i nigdy nie miałem problemu z regulacją a tu 4t mnie przerasta.

“sprzedawca twierdził”… no brawo.
No i pewnie miał racje - ale dopiero po odpowiedniej regulacji.

A czy znasz jakiś prosty sposób jak można sobie z tym poradzić? Czy opcja wkręcenia śrubki dawki na maksa i wykręcanie jej aż zacznie mulic jest dobra? Dodam tylko że świeca jest koloru kawy z mlekiem, więc chyba dobrze

Polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=iCGjVRyN6YU&list=LL&index=47&t=235s

A wkręcając śrubę dawki na maksa robię bogatą w paliwo mieszankę czy ubogą? Zamierzam kupić caly nowy dzwon sprzęgła, czy do seryjnego wariatora mogę kupić dzwon sprzęgła jakiś tuningowy że sztywniejsza sprężyna, czy też musi być seryjny?

sruba regulujesz dawke powietrza na wolnych obrotach o ilosci paliwa decyduje rozmiar dyszy. Standard w 50cc to 32 w dyszy wolnych obrotow i 72/75 dysza glowna. Sruba regulujesz to co dzieje sie do 1/4 otwarcia przepustnicy. Dysza głowna odpowiada za wszystko powyzej.

Z tego co piszesz wygląda na to, ze masz założony nowy zestaw o wiejkszej pojemnosci ale bez ruszania gaznika ponad regulacji mieszanki na wolnych obrotch.

Z tego co widzialem u siebie po zmiane zestawu na 80cc musialem zalozyc wieksza dysze glowna bo moto gaslo przy dodaniu gazu a jak udalo mi sie je odpalic to szarpalo i dlawilo sie wlasnie powyzej 30/km/h. Ale bez zdjecia gaznika i sprawdzenia rozmairow dysz nic nei zrobisz. Sruba regulujesz juz na wolnych obrotach jak masz odpowiednio dobrane dysze.

No i ten standard w 50cm że to dysza 75 lub 75 to tylko przy założeniu że to 12mm gaźnik.
Aeroxy mają np. 17mm w standardzie.

Co do regulacji. Poradniki i filmiki o regulacji gaxnika sa ok - pod warunkiem że rozumiesz co robisz. A skoro pytasz czy wkręcając śrube dawki na maxa robisz mieszanke bogata czy ubogą - tzn. że nie bardzo wiesz co robisz.
Trzeba rozumieć co to jest DOBRA regulacja gaźnika. DOBRA regulacja nie jest wtedy kiedy silnik jest najmocniejszy (bo najmocniejszy jest na zubozonej - niebezpiecznej- mieszance) tylko wtedy kiedy mieszanka jest optymalna.
Paliwo też chłodzi zawory i wnętrze komory spalania. Zubożenie powoduje wzrost temperatury.
Do tego gaxnik reguluje sie dla 4 stanów z czego tylko 2 skrajne są oczywiste. Czyli:

  • zamknieta przpustnica - gaźnik pracuje tylko na dyszy wolnych obrotów i ma powietrze z kanałka “obejściowego” przepustnicy.
  • całkowicie otwarta przepustnica i max wysunieta iglica - wtedy gaxnik pracuje na dyszy głownej (plus dysza od wolnych co chodzi cały czas i zawsze w każdej fazie).
    A po drodze jeszcze masz stany pośrednie z częściowym uchyleniem przepustnicy i cześciowym wysunieciem iglicy - i tu jej kształt i wysokość montażu robi bo zalezy jak bardzo jest podniesiona i jak szybko i jak gwałtownie zaczyna się zwężać.

Zakładając że ssanie ci nie bruździ. Wiec najpierw trzeba dobrac gaźnik co mocy i pojenności, potem dobrać dysze głowną na której można regulować (czyli na której reaguje na regulacje) i potem regulować.

Tylko musisz zrozumieć że kiedy silnik chodzi na wolnych to powietrze wpada kanalikiem o przekroju około 3mm kwadratowych a kiedy na maxa uchylisz przepustnice w 12mm gaźniku to ten przekrój ma 113mm kwadratowych (37 x większy!!) a jak to jest 17mm gaźnik to 227mm kwadratowych - 72 x więcej.
I w całym tym zakresie musisz utrzymac dobrą regulacje. I lepiej ciut za bogato niż za ubogo.

Dzięki freeb, zrobię jak piszesz. Jutro wykrece gaźnik i sprawdzę jaka dysza siedzi,

Część, ponownie.
Wykręciłem dysze i ma nabite numery: 4 i chyba 8 bo słabo widać. Mam rozumieć że jest to dysza gwint M4 i średnica 80?dysza glowna

IMG20210729111407.jpg

Panowie, dysza zmieniona na 90, skuter na stopkach wkręca się do ponad 9tys. Czyli jest progres, ale podczas jazdy dalej skacze przy ruszaniu do 7 tysi a po osiągnięciu 30km/h obrotu spadają poniżej 6 tys i skuter muli do 50km/h. A może to wina tego całego sprzęgła i korektora o którym kolega wcześniej pisał?

Sprawdziłeś chociaż ten korektor momentu obrotowego ? Jeżeli sprężyna straciłą właściwości albo talerz wariatora ma wyjechane prowadnice (przeciwtalerz korektora) to wtedy korektor powoli się otwiera po czym następuje nagłe otwarcie korektora i efekt drugiego biegu. Musisz rozerać sprzęgło, sprawdzić czy przeciwtalerz korektora nie ma luzów na boki i czy nie ma wżerów na prowadnicach przeciwtalerza. W sprawnym sprzęgle prowadnica musi mieć kształt łagodnie wygiętej linii, jeżeli ta linia ma ostry zakręt to sprzęgło do wymiany.

Ok, dzięki kolego za informację, zamawiam cały nowy dzwon sprzęgła i zobaczymy.

Jaki dzwon ? Sprzęgło i dzwon to zupełnie 2 inne elementy

Zamówiłem całe kompletne sprzęgło, w opisie na ale drogo było podane dzwon sprzęgła kompletny

Część wszystkim ponownie.

Zamontowałem dzisiaj całe nowe sprzęgło firmy moretti, skuter dalej zachowuje się tak samo jedyne co się zmieniło to ruszanie z miejsca. Teraz zaczyna ruszać jak osiągnie 5-6tys obrotów a wcześniej ruszał od dołu obrotów. Dalej podczas jazdy wkręca się na 7 tys i po osiągnięciu 30km/h obroty spadają do poniżej 6 tys i skuter muli do 50km/h. A może warto zastosować lżejsze rolki? Obecnie mam włożone 6g. Proszę o pomoc bo powoli mam dość tego paździerzu.

Przypadkiem natrafiłem na coś takiego, jak przykryje zasys powietrza do filtra gdzieś do połowy skuter idzie lepiej, czyli dostaje za dużo powietrza. Muszę mu zwiększyć dawkę paliwa czy poprostu jakoś zdławić ten zasys?

musisz mu dobrać dysze i wyregulowac gaźnik w średnich i wysokich zakresach obrotów. pisze ci to któryś raz ty zgadujesz dalej i wymieniasz naped

No ok, ale już teraz siedzi dysza 95 i iglica jest na najniższym rowku, czyli rozumiem, że dostaje dużo paliwa. Jak mam zrobić żeby ograniczyć mu ilość powietrza?