Rejestracja skutera z niemiec

Idź z tymi papierami do WK - tam Ci wszystko wytłumaczą.

ok dzieki za info pozdrawiam a tak zapytam w dowodzie niemieckim nie ma wpisanej pojemnosci bo kolega mnie sie raz spytał jak by sciagał skuter 125 czy było by cos tam wpisane ze to 125 i czy by mogł on zarejestrowac na 50 bo mowił ze jak cos to ma znajomego w przegladach

Chyba musisz mieć przetłumaczone świadectwo homologacji - tam jest wszystko opisane.

ale mam taka wielka kartke cos podobnego do dowodu pisze na niej (Gutachten zur erlangung der betriebserlaubnis) to moze jest to

mam pytanie moj brat chce sobie tez kupic skuter ma tylko silnik i ma na oku juz rame do niego ale silnik ma 50 a rama jest zarejestrowana na 125 czy moze jakos to zrobic zeby to było na 50 no musi dac do tłumaczenia ale w dowodzie ma ze 124 jest na przykład a jak pojdzie na przeglad to wyjdzie mu ze 50 da sie to jakos zmienic no zeby nie wyszło nie wiem co bo chce sobie złorzyc skuter tak wiec pytam was co o tym myslicie i da sie to jakos zrobic po prostu legalnie zeby było

Witam, jestem świeżo po załatwianiu spraw związanych z rejestracją. Jestem więc "na świeżo". Z tego co zauważyłem jest też kilka niedomówień i kontrowersji a propos Vatu itp. Jako że dopiero przed kilkoma dniami skończyłem tę procedurę mogę się podzielić własnymi doświadczeniami.

1. Skuter Yamaha 125. Dostałem od handlarza z papierami niemieckimi: dowodem rejestracyjnym (tutaj są dane poprzedniego użytkownika pojazdu; tak to wygląda: http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/10/2168/25238686/zulassungsbescheinigung-teil-1-7197973253544006238.JPG ) oraz drugim dokumentem (tak on wygląda: https://media.essen.de/media/wwwessende/bilder/aemter/ordner_33/zulassungs_und_fahrerlaubnisbehoerde/ZB_II_62515.jpg ). Od niego dotałem informację żeby spisać sobie umowę na te dane z dow. rejestracyjnego. Najlepiej umowę dwujęzyczną.

Uwaga! Żeby uniknąć problemów z opłatami i VATEM najlepiej umowę sporządzić w Polsce. Tzn. na umowie musi być napisane że podpisano ją w Polsce a skuter przywiózł tu Niemiec np. na lawecie. Dzięki temu nie trzeba składać VAT-24 w Urzędzie skarbowym.
Jeśli kwota za którą kupujemy skuter nie przekracza 1000zł (na umowie) to nie musimy również składać formularza PCC-3 czyli nie płacimy podatku.

2. Tłumacz. Wszystkie dokumenty niemieckie oraz umowę dajemy do tłumacza. Ważne by na umowie również przybił pieczątkę potwierdzając zgodność. To koszt ok. 80zł za całość.

3. Urząd Skarbowy. Tu dokonujemy opłaty skarbowej w wysokości 17zł i składamy Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycie środka transportu. Nie jest to Vat-24! Vat-24 składamy tylko w wypadku gdy umowa została podpisana za granicą - wtedy dochodzą dodatkowe opłaty.

Czekamy około tydzień na to zaświadczenie w tym czasie czyszcząc i doglądając naszego skutera w garażu... :)

4. Gdy już uzyskamy to zaświadczenie to udajemy się na przegląd. Tu Uwaga! Musicie mieć stare tablice zamontowane na skuterze bo inaczej diagnosta nie zrobi Wam przeglądu. Ewentualnie możecie iść najpierw do Urzędu Miasta by dostać rejestracje tymczasowe tylko po to by dojechać na przegląd... Ja miałem to szczęście że handlarz załatwił mi przegląd na samym początku, w dzień zakupu.

5. Ze wszystkimi papierami i starymi tablicami rejestracyjnymi udajemy się do Urzędu Miasta do działu rejestracji. Tam oddajemy wszystkie dokumenty:
- niemieckie papiery,
- tłumaczenia,
- zaświadczenie z US
- stare tablice rej.
- papiery z przeglądu

Wnosimy opłatę ok 120zł i dostajemy nowe tablice oraz tzw. tymczasowy dowód rej. który należy wymienić po ok. 2 tygodniach.

Ja miałem dodatkowy problem bo nie dostałem starych tablic rejestracyjnych. W okienku dowiedziałem się że bez tych tablic diagnosta nie powinien robić mi przeglądu... Przegląd załatwił handlarz prawdopodobnie po znajomości. Doszliśmy więc do wniosku z miłym panem w okienku że w drodze z przeglądu do Urzędu miasta tablice gdzieś zaginęły... po drodze się zgubiły. Trzeba napisać oświadczenie o tym - mają tam formularz.

6. Ostatnia rzecz to ubezpieczenie. Trzeba je zrobić w ten sam dzień co rejestracja. Ubezpieczenie w PZU jeśli nie macie żadnych zniżek to koszt 230zł (!) - jeśli macie jakieś zniżki to będzie taniej.

Witam…mam skuter kupiony w Niemczech, tylko umowa kupna z Niemcem i tablice rejestracyjne,