przewoz osob przed skonczeniem 18-stki

Mam pytnie czy mogę przewozic osoby na kat.A1 pod warunkiem ze nie mam ukonczonych 18-stu latą???

Nie jestem pewnien, ale chyba tak

Jeśli pojazd, jest zarejestrowany na 2 osoby to oczywiście,że możesz, nawet na skuterku można mając 15lat,tylko musisz mieć zarejestrowany na 2 osoby.

mam zarejestrowanego na 2 osoby ale kierowca bierze opdpowiedzialnosc za pasazera a pełna odpowiedzialnosc ma osoba pelnoletnia…wiec??a jest cos takiego w kodeksie??

w tym wypadku odpowiedzialność biorę Rodzice, tak samo jakby Ciż zatrzymali za prędkość to Rodzice biorę odpowiedzialność, i w tedy albo się dogadają i mandat albo masz sprawę w sądzie.

czyli nic mi nie zrobia jeśli bede kogos wiozl??jeśli tak to dziex

[ Dodano: 2008-08-09, 14:44 ]
odpowiedzialnosci za predkosc nie moga brac rodzice bo i tak mandat i punkty dostaje kierowca

[ Dodano: 2008-08-09, 14:44 ]
odpowiedzialnosci za predkosc nie moga brac rodzice bo i tak mandat i punkty dostaje kierowca

Według prawa osoba która przewozi osobę na motocyklu musi mieć ukończone 17 lat. Jednakże z drugiej strony po ukończeniu 13 lat ciąży na nas odpowiedzialność za inne osoby. Taka mała sprzeczność w prawie.

Odkop, ale temat na topie. Polskie prawo jest tak zrobione(a raczej nie zrobione), że jest tyle definicji przeowżenia pasażera poniżej 18’ki, ilu policjantów w drogówce :wink:

Kodeks drogowy o przewożeniu osób na moto mówi coś takiego:

6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
* 3 motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat - 40 km/h.


Art. 40. 1. Kierujący motocyklem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy hełmów ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.


2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
*2.przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1 (czyli osoba w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu), na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku;




Owszem jest coś takiego, że
3. Kierować rowerem wieloosobowym oraz przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat, a kierować po jezdni wózkiem inwalidzkim poruszanym siłą mięśni kierującego - osoba, która ukończyła 13 lat.

Jednak jest tu mowa o ROWERZE, a nie MOTOCYKLU bądź MOTOROWERZE



Jak nie wierzycie to zapraszam http://www.kodeksdrogowy.com.pl/

Poza tym w temacie przewożenia osób wypowiadałem się już kilka razy. Jeżeli jakiś policjant was zatrzyma i stwierdzi, że trzeba mieć 17lat, żeby przewozić kogoś to powiedzcie, żeby pokazał Wam na to paragraf ;]

nasz forumowy prawnik zawsze ma racje :564:

Czyli dalej jak sobie policjant uważa, tak robi. Nic nowego :stuck_out_tongue:

Googlowy prawnik :smiley:

kondzio94 napisał:

Googlowy prawnik :D



Trzeba bylo podać paragarafy i nie kozaczyć teraz :572:

Na ten temat nie ma paragrafów :stuck_out_tongue:

nastepny cwaniak się znalazl, a zbanowac was ? :smiley:

artykułów* mądrale za 3 grosze

KruczeK napisał:

nastepny cwaniak się znalazl, a zbanowac was ? :D

artykułów* mądrale za 3 grosze



Piszę jak jest CWANIAKU! :D

kondzio94 napisał:

Googlowy prawnik :D



Ta, ale jakos zaden z Was nie zadał sobie trudu, żeby to znaleźć, poczytać i napisać.

A poza tym, możesz wierzyć lub nie, kodeks drogowy ZAWSZE! wożę ze sobą, czy to w samochodzie czy na moto ;] Żeby mieć w razie czego podstawy do ewentualnego kłócenia się z niebieskimi ;] Więc też jestem z nim jako tako zapoznany

trochę odkopie , ale powiem wam krótko i na temat ,
Teoretycznie chuj wie jak to jest , ale miećjcie to w dupie , bo nikt do was się nie przyczepi o to że wieziecie pasazera , polskiej policji się nie chce zatrzymywac i sprawdzać czy dany osobnik ma skończone tyle i tyle lat ,a druga sprawa że mają lespze żeczy do roboty

NIKY ale to NIKT się do was o to nie przywali że wiecie pasarzera. No chyba że jeździcie na krzywy ryj jak taki 12-13 latek z 3m bez karty który wozi swojego kumpla , to już jest przypał , ale tak to jebać nikt się nie przysra