Przegląd i Olej - SKUTER 4T - Porada

no mówisz prawdę... ale też jest opcja aby kupić dużą bańkę lotosa SL/CL za 60 czy 70zł[zależy od sklepu] i po prostu wymieniać go częściej... To by napewno przedłużyło żywotność silnika...
Tylko teraz pytanie... czy to ma sens...

Lepiej nie testuj skutera na oleju klasy SL. Jeśli faktycznie chcesz zaoszczędzić, na oleju, bez szkody dla silnika, to radzę samochodowy SF-SG, cena ok.10zł/litr.
W skuterach i tak wymienia się częściej, bo co 2tyś km.

Ja nie będę testować ponieważ mam 2T...
Ale ciekawy temat wg mnie...

W mojej książeczce serwisowej od Piaggio jest wypisana wymiana oleju następująco:
- silnikowy co 6 tyś kilometrów
- w przekładni 12 tyś kilometrów

Silnikowy ja wymieniam co rok na wiosnę,bo co to za wydatek 35 zł na markowy olej Mobil 1 który jest zalecany przez producenta mojego skuta.A jeśli chodzi o przekładniowy,to kupiłem taki specjalny Motul Scooter Gear czy coś takiego w małej tubce prawie cały wszedł no i też wymienię go dopiero za kilka tysięcy kilometrów ewentualnie :D

TERMIT_PL napisał:

W mojej książeczce serwisowej od Piaggio jest wypisana wymiana oleju następująco:
- silnikowy co 6 tyś kilometrów
- w przekładni 12 tyś kilometrów
Silnikowy ja wymieniam co rok na wiosnę,bo co to za wydatek 35 zł na markowy olej Mobil 1 który jest zalecany przez producenta mojego skuta.A jeśli chodzi o przekładniowy,to kupiłem taki specjalny Motul Scooter Gear czy coś takiego w małej tubce prawie cały wszedł no i też wymienię go dopiero za kilka tysięcy kilometrów ewentualnie :D

Widać, tu uczciwie podeszli do przebiegów związanych z wymianą oleju przekładniowego. Co do oleju silnikowego, w Piaggio silnik z pewnością ma wymienny wkład filtra oleju, nie siatkę.

TERMIT_PL, możesz podać pełny symbol, z klasami lepkości i API, tego oleju Mobil 1, jaki zaleca Piaggio?

Pietro napisał:

TERMIT_PL, możesz podać pełny symbol, z klasami lepkości i API, tego oleju Mobil 1, jaki zaleca Piaggio?

i najlepiej fotke naklejki :)

Sorry trochę się pomyliłem.Olej w przekładni wymiana co 24 tyś :lol:

Zrobiłem skan książeczki na stronie z tabelami wszystko jest podane ;)

Link ---> http://img219.imageshack.us/img219/936/skan0001.jpg

Aha jeśli chodzi o filtr oleju w silniku.To 50 ccm ma taki filtr z tworzywa z taką bardzo drobną siateczką przez którą nic nie przejdzie- wystarczy wypłukać w benzynie.Z kolei wersja 125 ccm ma filtr w postaci puszki który trzeba wymieniać przy każdej zmianie oleju.

ee, chyba 150 a nie 125 cm

Pytanko

Czy można olej silnikowy 15W-40 lać jako olej przekładniowy,dotyczy skutera 4T.

Proszę o komentarze.

nie można

Jakie uzasadnienie że nie można - OLEJ UNIWERSALNY - ORGANIKA

Nie można, bo jest to olej silnikowy, a nie przekładniowy.

Petro- ten olej Mobil 1 5W-50 Rally Formula jest twoim zdaniem dobry :-) :?: Myślę,że to jest taki samochodowy ogólnie.Bo ktoś na pierwszej stronie pytał czy samochodowy można lać i czy się czymś różni od tego do motocykli/skuterów...

A swoją drogą powiedz jak,to jest z tą lepkością oleju.Czy jest odpowiedni na cały rok,bo dla mnie sezon się nie kończy i w zimę jak jest odśnieżona droga to pomykam.A w tym roku rekord temperatury w jakiej jechałem rano to - 18 :twisted: No i po odpaleniu muszę go trochę na wyższych obrotach trzymać od samego początku (lekko gazować),bo jeszcze jak jest na ssaniu to ok.Ale jak już się wyłączy,to powoli schodzi na najniższe obroty i trzeba czekać z 10 minut aż się rozgrzeje.A jak dodaję gazu,to się rozgrzewa po 3-4 minutach.Wiem,że nie powinno się gazować od samego początku,ale cóż muszę...

silnik skutera ma dużo trudniejszy żywot niż silnik samochodowy (duże obroty, brak filtra oleju) dlatego nawet olej samochodowy o podobnych parametrach lepkości nie nadaje się do skutera.

przekładnia skutera ma dużo łatwiejszy żywot niż skrzynia biegów auta (mniejsze obciążenia, mniej elementów) dlatego olej przekładniowy samochodowy nadaje się do skutera

oczywiście każdy może lać taki olej jaki chce ale musi się wtedy liczyć ze skróceniem żywotności danego elementu

Jak człowiek się żywi tylko coka- kolą i chipsami to też pożyje ze 2 sezony

TERMIT_PL napisał:

Petro- ten olej Mobil 1 5W-50 Rally Formula jest twoim zdaniem dobry :-) :?: Myślę,że to jest taki samochodowy ogólnie.Bo ktoś na pierwszej stronie pytał czy samochodowy można lać i czy się czymś różni od tego do motocykli/skuterów...
A swoją drogą powiedz jak,to jest z tą lepkością oleju.Czy jest odpowiedni na cały rok,bo dla mnie sezon się nie kończy i w zimę jak jest odśnieżona droga to pomykam.A w tym roku rekord temperatury w jakiej jechałem rano to - 18 :twisted: No i po odpaleniu muszę go trochę na wyższych obrotach trzymać od samego początku (lekko gazować),bo jeszcze jak jest na ssaniu to ok.Ale jak już się wyłączy,to powoli schodzi na najniższe obroty i trzeba czekać z 10 minut aż się rozgrzeje.A jak dodaję gazu,to się rozgrzewa po 3-4 minutach.Wiem,że nie powinno się gazować od samego początku,ale cóż muszę...

Skoro taki olej zaleca Piaggio, to musi być dobry.
Silnik skutera pracuje w podobnych warunkach do samochodowego, czyli ciśnienie i temperatura, natomiast w skuterze występują większe obroty przez co olej szybciej ulega degradacji, dlatego w sqcie wymienia się go częściej, nie co 15tyś.km, ale po 3-6tyś.
Olej 5W50 możesz używać przez cały rok, z dużym zapasem temperatur otoczenia, od -30 zimą, do +50 latem.

MOŻE DALSZE KOMENTARZE JAK KTO CHĘTNY. :-)

Mam pytanie...

Czy to dobrze że mój skuter od 450km nie wziął grama oleju?

TERMIT_PL napisał:

Petro- ten olej Mobil 1 5W-50 Rally Formula jest twoim zdaniem dobry :-) :?: Myślę,że to jest taki samochodowy ogólnie.Bo ktoś na pierwszej stronie pytał czy samochodowy można lać i czy się czymś różni od tego do motocykli/skuterów...
A swoją drogą powiedz jak,to jest z tą lepkością oleju.Czy jest odpowiedni na cały rok,bo dla mnie sezon się nie kończy i w zimę jak jest odśnieżona droga to pomykam.A w tym roku rekord temperatury w jakiej jechałem rano to - 18 :twisted: No i po odpaleniu muszę go trochę na wyższych obrotach trzymać od samego początku (lekko gazować),bo jeszcze jak jest na ssaniu to ok.Ale jak już się wyłączy,to powoli schodzi na najniższe obroty i trzeba czekać z 10 minut aż się rozgrzeje.A jak dodaję gazu,to się rozgrzewa po 3-4 minutach.Wiem,że nie powinno się gazować od samego początku,ale cóż muszę...

kup olej 0-40 na przyklad