Opinie: Egzamin na Prawo Jazdy AM

Oczywiście, że rowerzystów powinno to dotyczyć skoro jeżdżą po ulicach. Od tego jest właśnie karta rowerowa. Każdy, kto bierze udział w ruchu drogowym, powinien znać ogólne przepisy ruchu drogowego oraz przepisy dotyczące pojazdu, który prowadzi. Mi chodzi o to, że 10, 13-sto latek musi zdać egzamin na kartę rowerową (motorowerową), a ktoś kto skończył 18 lat nie musi. Przecież tak samo porusza się po drogach jak ten młodszy, a sam wiek nie powoduje, że poznaje on automatycznie zasady obowiązujące na drogach. Jeżeli ktoś kto w świetle nowej ustawy nabywa prawo do poruszania się po drogach na podstawie dowodu osobistego to spokojnie przez kolejnych 50 lat będzie mógł śmigać nie wiedząc czy żółty trójkąt to ustąp pierwszeństwa czy pierwszeństwo przejazdu, albo to, że na przejściu dla pieszych wyprzedzać nie wolno. Teraz pomnóż to przez osoby w Polsce, które do 18 stycznia 2013 osiągną pełnoletniość i potencjalnie wyjadą na ulice bez żadnego przygotowania. Dlatego moim zdaniem, nawet ci, którzy już mają 18 lat i swoje motorowery powinni w określonym czasie zdać chociaż egzamin teoretyczny.

Ludzie, to są polskie przepisy, tego nie zrozumiecie.

Ja te przepisy rozumiem. Nie rozumiem tylko jak można stanowić takie buble.

Proponuję; rowerzyści - kat.R z przyczepką dla dziecka lub inną - R+E piesi - kat. P z wózkiem dziecięcym lub na zakupy - P+E No i oczywiście kategorie wiekowe jeszcze bo rowery i wózki też mają różne wagi i pojemności kosza, już o ilości kół nie wspomnę. I obowiązkowo badania lekarskie bo może chodzi ktoś bez okularów a też jest użytkownikiem drogi publicznej, bo przypomnę, że zgodnie z definicją, droga to również chodnik, pobocze i ścieżka dla rowerów także a wszystko to się kiedyś przecina i koliduje ze sobą, więc Prawo o Ruchu Drogowym powinni znać wszyscy. Idąc tym tokiem rozumowania, dlaczego ja wjeżdżając np na przejście dla pieszych przy czerwonym dostaję mandat i punkty, a pieszy włażąc mi na przejście przy swoim czerwonym i stwarzając dokładnie to samo zagrożenie nie ponosi żadnych konsekwencji, w najgorszym przypadku mandat i to dużo niższy? Może trzeba wszystkich po równo?

A gdzie temu pieszemu wpisać punkty? Jak wtargnie na przejście to może dostać mandat lub uderzenie pojazdem to chyba dość bolesna kara.

A ja mam do was takie pytanie… bo nie mogę tego z tekstu wywnioskować… Posiadając już kartę motorowerową a nie kończąc 18 lat przed tym 18 stycznia, będę mógł jeździć na dowód, jako, że karte zdobyłem przed pełnoletniością?

Posiadasz już uprawnienia więc cofnąć ci ich nie mogą. Będziesz mógł jeździć na podstawie karty, którą masz.

a ten kurs będzie mniej wiecej w jakiej cenie i gdzie go będzie można zdawać?

Witam, posiadam skuter przerobiony na trike ponieważ jestem niepełnosprawnym użytkownikiem i na innym nie byłbym w stanie jeździć no i mam pytanie z nowym prawem związanym z Prawem Jazdy AM, słyszałem różne wersje prawa związanego z tym prawem jazdy a mianowicie że jeżeli ma się poniżej 18 lat to trzeba je mieć a powyżej wystarczy tylko dowód, to prawda? Zdecydowałem się na przerobienie skutera ponieważ jestem fanem jednośladów i drugi powód był taki, że wystarczył do jazdy tylko dowód no a od wejścia nowych przepisów nie wiem jak to będzie i jeśli powyżej 18 roku życia potrzebne to prawo jazdy to co mi grozi za jazde bez prawa jazdy? Pozdrawiam

Problem już rozwiązany przeczytałem co i jak i już wszystko wiem :slight_smile:

wiadomo ile bd kosztować wymiana?

Hmm…więc jeśli jestem 'dinozaurem":wink: i mam 37 lat ,jeżdżę na chińczyku 49 pojemności to raczej po 18 stycznia 2013r. nadal mogę śmigać na dowód osobisty? - to takim razie moja ciotka ,która pracuje w komunikacji ma trefne informacje bo twierdzi,że też będę musiała zdawać prawko AM…

Zdecydowanie ma trefne informacje.

Wiem że te pytanie było już napewno zdawane ale nie widziałem nigdzie jakieś sensownej odpowiedzi . Czy posiadając Karte motorowerową moim obowiązkiem jest ją wymieniać na AM ? Co mi grozi za jazde motorowerem w sezonie z Kartą motorowerową ?

dołączam się do pytania kolegi , czy jeśli Policja złapie mnie np. 23 Sierpnia to coś mi się stanie jeżeli nie wymieniłem karty na Prawko AM ??

Nic się nie stanie póki nie ukończysz 18 lat. Po 18 roku życia musisz mieć już wymienione na AM jeśli chcesz mieć uprawnienia. Przed 18 urodzinami musisz wymienić . Do 18 roku życia możesz jeździć na karcie.

Dzięki Kolego ;) LwG i Szerokości :D