Opinie: Docieranie skutera: Wszystkie fakty

Czy podczas docierania 4t warto dodać do paliwa oleju stihl ? Dostałem taką radę od mechanika, który stwierdził, że w ten sposób docierał kilka swoich skuterów 4t i zawsze były dobrze dotarte. Polecił mi, abym dolewał do benzyny na 5 litrów niecałe sto ml oleju stihl do 2t.

Rada raczej kiepska, ponieważ 4T ma smarowanie olejem silnikowym. Dodanie do paliwa oleju w proporcji 1:50 (jak do dwusuwa) sprawi, że smarowana będzie przestrzeń nad tłokiem - po co to? Zbyt duże smarowanie może jedynie sprawić, że pierścienie nie dotrą się do gładzi cylindra, co wpłynie ujemnie na kompresję, a więc docieranie. Może się tak stać np. w przypadku, gdy użyjemy oleju kiepskiej jakości, który pod wpływem temperatury zeszkli się na gładzi cylindra (glazing). Ponadto olej do silników dwusuwowych pozostawia nagar, który zanieczyści wnętrze silnika. Nie ma sensu stosowania takiego dodatkowego oleju. W okresie docierania wystarczy używać oleju półsyntetycznego o odpowiedniej ilości i docierać silnik powyższą metodą - na pewno wyjdzie to najlepiej silnikowi.

“Warstwa honowania zanika jednak po pierwszych 10-30km” - kompletna bzdura! Kiedyś wyjąłem tłok po przebiegu ok 600 km i nadal były ślady po honowaniu.

Ślady, owszem, pozostaną. Ale po 30km honowanie przestaje spełniać swoją funkcję. W silniku z przebiegiem 5000km nadal są widoczne na gładzi ryski pozostawione przez kamienie do honowania. Myślisz, że to znaczy, że silnik dalej jest na dotarciu?

JA docierałem mojego Kymco Agility 4t zgodnie z instrukcją serwisanta - pierwsze 100 km - 25km/h, a potem po każdej przejechanej 50 km zwiększałem prędkość o 5 km/h, czyli 100-150km - 30km/h, 150-200 - 35km/h, 250-300 - 40km/h i powyżej 300 już swobodnie. Teraz spokojnie mój Kymcio śmiga 55. To chyba dobry patent. Pozdrawiam

Czy ten sposób docierania też tyczy się 125 cm3 ??

nie - bo to w zasadzie nie jest sposób.
Docieranie nie polega na jeździe 25km/h tylko na delikatniej jeździe, bez pałowania na początku i pilnowania tego żeby silnika nie przegrzać

Spory odkop, ale wielu to nadal czyta, więc, co mi tam...
^
http://www.techno-fly.com/files/pdf/Podrecznik-SLINIKI-2014.pdf

Bardzo ciekawy i pouczający artykuł, dziękuje że chciało Ci się napisać ten tekst, dziękuję że poświeciłeś swój czas i podzieliłeś się wiedza na ten temat. Bardzo dużo informacji i wskazówek z tego artykułu można wykorzystać. Nie przejmuj się hejterami oni nie napiszą nigdy żadnego tekstu potrafią tylko negować szkoda na nich czasu.

Przepraszam kolegę, ale o czym i o kim (bardziej konkretnie) kolega pisze?