Olej silnikowy 4t 139QMB

Mi się wydaję, że w sprzęcie pomiędzy olejem takim a takim ciężko jest zauważyć różnicę mocy.Bardziej da się zauważyć na którym oleju pracuję stabilniej chociaż to też nie jest łatwe do zauważenia i odczucia.

A wracając to o wyborze letniej klasy lepkości decyduję spasowanie silnika,styl jazdy czy może chodzi o klimat ?

decyduje całokształt “wykonania” w kontekście zakresu temperaturowego w jakim bedzie eksploatowany

Czyli ważne aby był 10w40 a jak z wyborem syntetyk,półsyntetyk,minerał ? A żeby nie zakładać nowego wątku to jaki olej jest do skrzyni,przekładni do skutera ?

zalecany :). Też to producent określa.
U mnie w symie GTS jest kompletnie innej kategorii olej niż w junaku 607 50cm

W książeczce, którą dostałem przy kupnie nie ma nic napisane o lepkości i czy olej ma być syntetyczny,półsyntetyczny czy mineralny.O przekładniowym także nic a nic.

najcześciej w chińczykach jest 75W90, 80W90, 85W90 - wszystkie sie nadają

A jak jest z silnikowym ? teraz na dotarcie dałem półsyntetyk bo nie wiem czy to w sumie mit czy prawda z tym słabszym olejem na dotarcie.

Poszukaj na YT Piotr Tester - koleś testuje oleje silnikowe i różne dodatki.

Trochę jego testów oglądałem i najlepsze wydają się być oleje Motul chociaż są również oleje które uzyskują lepsze wyniki ale te mają przybliżone wyniki o różnych klasach lepkości oleju.

Motul to olej “poprawny”. Ale żeby był w jakiejś kategorii najlepszy to by sie trzeba bardzo wysilić testując.

A jak ma się sprawa ze zmianą oleju na np. 10W na 0W albo 5W ?

po co?

W sumie to nie wiem.Tylko tak hasło rzuciłem myślałem, że coś może pomóc.To może dać już sobie spokój z tymi oznaczeniami i lać tylko 10w40 syntetyk :smiley: ?

od 50 lat leją w nie 10W40 i jeżdżą w milionach sztuk wiec nie poprawiaj świata bez sensu.

Aż taki stary ten silnik :open_mouth: ?

GY6 to projekt z lat 60tych ubiegłego wieku a udoskonalony i w obecnej formie znany od połowy lat 80-tych.

10w40 to pół-syntetyk czy jak ktoś woli semi-syntethic. Olej MOIM zdaniem taki jaki zaleca producent bez kombinowania. Od siebie polecam: https://www.youtube.com/watch?v=tQTwoEcWz0U

a ja polecam nie oglądać głupot i testów z szopy. Chris jest bardzo fajny i wiele rzeczy przystępnie wyjaśnia ale jego “stanowiska badawcze” i wnioski są kompletnie z czapy.

Oleje sie dobiera do pasowań, warunków pracy, prędkości obrotowych, planowanych przebiegów…itd

No co… bardzo fajne są testy z szopy…
Jestem wiernym fanem historii MB-TRAC’a :slight_smile: