Na jakiej stacji tankujesz?

Leje na Shellu, bo mam bardzo blisko, ale shell w mojej okolicy niema zbyt dobrej opinii, ale jakoś nie narzekam ;] A jak mi się zachce bardzo dobrego jakościowo paliwa, to zasuwam dalej, na Oktan (paliwo biorą bodajże z Bp) I sobie ludzie chwalą, leje 95. Raz zalalem V-powrea, ale skuter trochę był słabszy, ciężej odpalał, ale fakt, było ciszej.

Ja praktycznie zawsze leję benzynkę z BP, 95. Nie słyszałem jeszcze, żeby ktokolwiek z mojej okolicy miał problemy po zatankowaniu tam :) Raz nalałem na Lotosie, na którym kiedyś była chrzczona i skuter chodził ciut gorzej niż na benzynie z BP'ka. 98 jeszcze nigdy nie próbowałem.

Ja zawsze leje 98 jak na razie do mojego skutera. I tylko z Orlena. Jestem zadowolony. Orlen mam najbliżej, za tydzień otwierają u mnie BP ti spróbuje Ultimate. Shell niestety najbliższa jakieś 30-40 odemnie. Tak wiec nie mam okazji.

Gorzki wrote:

Ja zawsze leje 98 jak na razie do mojego skutera. I tylko z Orlena. Jestem zadowolony. Orlen mam najbliżej, za tydzień otwierają u mnie BP ti spróbuje Ultimate. Shell niestety najbliższa jakieś 30-40 odemnie. Tak wiec nie mam okazji.

To masz troche daleko:D

Ja obok siebie mam: Orlen, Statoil, BP i Neste. W zasadzie kupuje non stop na Neste bo po prostu taniej. Leje 95. Nie wiem jak to się ma do skutera różnica w 95 i 98, ale wiem, że 98 ma różnicę w starych autach. Podobno jest tak, że w nowy samochodach lanie 95 lub 98 nic w zasadzie nie daje.
Przyznaje nie wiem jak to będzie w skuterze, ale myślę, że nie powinno być czuć jakiejś wielkiej różnicy.
Przy następnym tankowaniu zaleje 98 i zobaczę jak będzie się sprawował.

Po pierwszym zalaniu możesz nie odczuć żadnej różnicy, a nawet pogorszenie, bo "98" ma właściwości czyszczenia silnika i osprzętu.
Nie zalewa się takiego paliwa do silników już trochę zużytych.

Czyli nie warto?

Musisz sam spradwzić jak silnik zareaguje na nowe paliwo.
Napewno nie warto zalewać nim zużytych silnków.
Jeśli to w miare nowy sprzęt to spróbuj.

No w zasadzie nowy, bo ma nie cały rok

No to spróbuj!

Tankuję tylko na w miarę nowych stacjach, bez znaczenia spod jakiego szyldu, byle zbiorniki na paliwo mieli nie zasyfione. Co do lania 98 zamiast 95 nie polecam, bo 98 okt. ma większą kaloryczność i wyższą temperaturę spalania, co negatywnie mogą znosić zwłaszcza silniki chłodzone powietrzem.

Tankuję od kupna Keewaya na stacji która ma paliwa Orlen i nie narzekam

Ja testuje teraz wache z Neste, w aucie 98, a w moto 95.
Narazie bez zastrzeżeń, a tańsza o ok.30gr/L niż na innych stacjach.

Witam.
Przeważnie tankuje na BP. Ostatnio nalałem 4l na Statoilu i tak jakoś dziwnie mi się wydaje że coś jest nie tak. Coś za wolno się wariat rozpędza - tak jakoś inaczej ta jazda wygląda.....
Chyba zostanę przy BP. Chociaż jak raz zatankowałem na Auchanie to też było ok.

WODZU wrote:

Witam.
Przeważnie tankuje na BP. Ostatnio nalałem 4l na Statoilu i tak jakoś dziwnie mi się wydaje że coś jest nie tak. Coś za wolno się wariat rozpędza - tak jakoś inaczej ta jazda wygląda.....
Chyba zostanę przy BP. Chociaż jak raz zatankowałem na Auchanie to też było ok.

Tak samo miałem z tym statoil,więcej tam nie zatankuje. Najlepszy jest BP lub orlen,tylko 95 bo 98 się nie opłaca,za sucha jest do 2 suwa

HugoBoss wrote:
Tak samo miałem z tym statoil,więcej tam nie zatankuje. Najlepszy jest BP lub orlen,tylko 95 bo 98 się nie opłaca,za sucha jest do 2 suwa

Jeszcze nie nalałem 98 :) i nie naleje. Chyba że strzelę zonka. Jeżeli jeszcze też miałeś problem ze Statoil - już tam nie zatankuje:)

Efekt placebo między PB95 a PB98.... Użycie w silniku o niskim stopniu sprężania paliwa wyżej-oktanowego niż wymaga tego producent nie powoduje wzrostu jego mocy, natomiast użycie paliwa o zbyt małej liczbie oktanowej dla danego silnika powoduje jego wyraźny spadek sprawności i może prowadzić też do jego uszkodzenia.

soprano wrote:

Efekt placebo między PB95 a PB98.... Użycie w silniku o niskim stopniu sprężania paliwa wyżej-oktanowego niż wymaga tego producent nie powoduje wzrostu jego mocy, natomiast użycie paliwa o zbyt małej liczbie oktanowej dla danego silnika powoduje jego wyraźny spadek sprawności i może prowadzić też do jego uszkodzenia.

Jako leszczu proszę o wytłumaczenie pojęć:

1.Użycie w silniku o niskim stopniu sprężania paliwa wyżej-oktanowego niż wymaga tego producent nie powoduje wzrostu jego mocy

2. Natomiast użycie paliwa o zbyt małej liczbie oktanowej dla danego silnika powoduje jego wyraźny spadek sprawności i może prowadzić też do jego uszkodzenia.

To tak dla potomnych:)

1. Stosunek objętości cylindra silnika w dolnym martwym położeniu do objętości cylindra silnika w górnym martwym położeniu.

Czyli duża liczba oktanów ma sens przy jednostkach wielocylindrowych o stosunkowo dużych pojemnościach.

2. Jeśli dla danego silnika liczba oktanowa paliwa będzie za mała, to nastąpią lokalne samozapłony paliwa przed właściwym momentem początku spalania czyli tzw. spalanie stukowe. Te lokalne samozapłony powodują powstanie przyrostów ciśnienia i generują powstawanie fal dźwiękowych, określanych jako stuki.

Stukanie może prowadzić do uszkodzenia silnika, szczególnie panewek na główce i stopie korbowodu i samego łożyskowania wału korbowego. W mniejszym stopniu niekorzystnie działa na zawory, tłoki, korbowód. Proces spalania zależy od jego warunków, które zależą od konstrukcji silnika, ale jest też zależny od składu chemicznego paliwa.

Proszę :)

Dziękuję :)

Teraz poprosimy kulturalnie Leszka, naszego Wodza, aby wbił te pytanie i odpowiedź w następny artykule:) bądź Wariatorze odc.3 :)