Motocykl 125cm a zatrzymane prawo jazdy

Witam mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi, zdałem prawojazdy 16.03.2016 i od następnego sezonu mógłbym już rozglądać się za motocyklem lecz miałem zatrzymane prawojazdy na 6 msc z powodu głupiej kolizji która miałaś miejsce 2 msc po zdaniu prawa jazdy i moje pytanie brzmi czy ten okres się wlicza i od 16.03.2019 nie będę mógł legalnie się poruszać motocyklem ? Dziękuje za pomoc

Po trzech latach od wydania Ci kat. ‘B’ możesz wsiąść na moto-125 i jeździć nim na ‘B’. Zatrzymanie prawka na 6 m-cy nie ma wpływu na to jak długo je masz. Zatrzymane prawko “odcina” Cię jedynie na ten okres od możliwości prowadzenia pojazdów.

Jeśli np. zabrali by Ci prawko na pół roku powiedzmy miesiąc przed upływem 3 lat od zdania na ‘B’, to mimo że za miesiąc minęły by 3 lata i na ‘B’ mógłbyś już jeździć motocyklem 125, to jeszcze przez 5 m-cy nie możesz niczym jeździć - ani moto ani samochodem.

Długość kary nie ma wpływu na czas jak długo je masz. Po 3 latach od zdania ‘B’ możesz wsiadać na 125ccm.

O super bardzo mnie ucieszyła ta informacja dziękuje bardzo za pomoc i już nie mogę się doczekać następnego sezonu !

Po prostu w razie kontroli na moto, gdy policjant sprawdzi że masz tylko 'B", zwróci uwagę na to, od kiedy masz prawko. Jeśli minęły 3 lata to ok :slight_smile:
Do tego czasu (jak odbierzesz prawko) pojeździj trochę motorowerkami/skuterkami 50 ccm (na ‘B’ możesz), żeby nabrać jako takiego obeznania. Jeśli nigdy nie jeździłeś na dwóch kółkach z silnikiem, to 125 ccm i pełne 15KM - w awaryjnych sytuacjach - może Cię niemile zaskoczyć.