Kilka pytań nowicjusza

Witam

Od kilku dni mam pod domem skuter Sym Jet EuroX. Od niedawna mieszkam kawałek od centrum i skuter będzie mi służył jako środek transportu. Do tej pory poruszałem się jedynie rowerem, ale jazda samochodem też nie jest mi obca (motoryzacja to moja pasja). Na skuterach nie znam się w ogóle, więc mam kilka pytań do znawców tematu:

1. Mój w/w skuter jest nowy. Ma niecałe 2 kilometry przebiegu. Silnik to dwusuw. Czy taki silnik wymaga dotarciaż Czy przez jakiś czas (jakiż) należy jeździć wolniej lub coś w tym stylu?

2. Na pierwszy raz zalałem benzynkę 95 i Mixol. Czy to prawidłowa konfiguracjaż Może są lepsze oleje do dwusuwów? I ile takiego oleju będzie skuter spalał?

3. Czy macie jakieś sposoby na jazdę ekonomiczną? Wiem, że silnik musi spalać paliwo, ale w samochodzie są sposoby na mniejsze spalanie (hamowanie silnikiem itd.) czy skuterem też można mniej palić?

4. Zainwestuję w dobry kask. Czy inwestować też w coś jeszcze? Rękawiczki czy coś?

5. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce na ON automatycznie zapalają się światła. Tak ma być? Bo nie mogę znaleźć jak je wyłączyć.

Z góry dzięki za pomoc i sorka, jeśli na któreś pytanie była już odpowiedź.

  1. Tak wymaga dotarcia jak praktycznie każdy pojazd…
    A to ile ma się go docierać to kwestia jaki masz cylinder czy żeliwny czy aluminiowy…
    ale pewnie masz aluminiowy więc 300km w zupełności wystarczy

    2. Benzyna dobra ale olej koszmar … Zaopatrz się najlepiej w olej Full Syntetyc np.
    Castrol Racing 1 2T

    3. Tu praktycznie nie ma sposobów … wolniej jeździć i tyle :wink: poza tym to seryjny skuter
    bez jakiegokolwiek tuningu nie spali ci dużo… a bardzo mało

    4. W kask jak najbardziej zainwestuj najwięcej pieniędzy … lecz to nie musi być jakiś
    super extra a coś w przedziale 200-400zł
    W rękawiczki też zainwestuj bo na zimne pogody bez nich strasznie ci zmarzną ręce…

    5. Tak ma być, wszystko jest OK :wink:

Kolega dobrze Ci wszystko wyjaśnił, ale ja dodam coś od siebie.

1. Jedyna na co musisz uważać to żeby silnika nie przegrzać, przed jazdą postaraj się go rozgrzać trochę, a jeśli nie będziesz mieć czasu to po prostu jedź delikatnie do osiągnięcia odpowiedniej temp. i nie jeździj prędkością max. przez ok 500km, możesz sobie go przegazować do maxa, nawet wskazane żeby mu czasem wcisnąć, ale bez przesady.

2. Benzyna ok, ale olej masakra. Wlałeś już cały?
Jeśli tak to ja bym radził go spuścić i kupić olej “full syntethic” dowolnej marki. Jeśli nie chcesz przepłacać i nie przeszkadza ci dymienie z tłumika to kup ORLEN 2T SEMI SYNTHETIC, kilka osób z forum na nim jeździ i nie narzekają, ja też kilka buttelek wypaliłem i nic się nie dzieje.

Litr oleju wystarczy ci na 1200-1500km.

3. Skuterem wbrew pozorom też można hamować silnikiem :wink: Wystarczy puścić gaz. A mój sposób na ekonomiczną jazdę? Widok wskazówki paliwa na rezerwie :wink: A na serio to raczej podobnie jak z zasadami eko jazdy w samochodzie (z wykluczeniem kilku punktów o zmianie biegów z przyczyn oczywistych).

4. Kup dobry kask, (możesz zapytać na forum który wybrać jak już będziesz miał coś na oku) rękawice w lato raczej ci się nie przydadzą, raczej dobre ciepłe rękawice na jesienne i wczesno wiosenne dni i polecałbym ci kominiarkę na chłodne dni.

5. Zapewne tak ma być.

  1. Nie jeździć cały czas na max obrotach i nie jeździć “gaz-hamulec-gaz-…”

    Adverion i Kowal, muszę waz zbesztać :stuck_out_tongue:

    4. Jeżeli chcesz się bezpiecznie poruszać, to zainwestuj w kask! Ale jakieś rękawiczki motocyklowe mogą się przydać, bo z racji poruszania się w ruchu miejskim musisz liczyć się z tym, że ktoś w ciebie uderzy, a ty będziesz leciał, a wtedy najbardziej na starcie narażone są dłonie :wink:

    5. Nowe skutery tak mają, że światła zapalają się od razu po przekręceniu kluczyka :wink:

jeszcze radze ci zainwestowac w kurtke motocyklowa ;)) nie jest droga kolo 300zl ;] a uratuje ci skore z otarc;] wiem jak to boli po wypadku obtarcia i zbicia konczyn gornych i od pasa w gore. Rekawice, kurtka z ochraniczami i kask najwazniejsze rzeczy

Też ci polecam kurtkę …
Już przeżyłem uderzenie w mojego skutera innym skuterem przy 50km/h i byłem w zwykłej bluzie, byłem tak pościerany że szok… ruszać się nawet nie mogłem
Kurtka właśnie tania a uratuje cię z późniejszych boleści i przede wszystkim jest dużo cieplej gdy na zewnątrz jest chłodno :wink:

No koledzy dużo wyjaśnili, a ja jeszcze dopowiem do punktu 2.
Benzyna 95 jak najbardziej
No a olej Mixol to jeśli możesz to najlepiej go źlej z dozownika (bo chyba do dozownika lejesz) i nalej Castrol Racing 1 2T (także go polecam - tak jak Adverion)

Użytkowników proszę o dalsze nie pisanie bo zostało wszystko wyjaśnione … poczekamy na wypowiedź Phil’a

a ja powiem jeszcze jedno. O skuter trzeba dbac. Zeby dłużej posluzyl lej lepiej 98 :slight_smile: oplaci się

Ślicznie dziękuję za odpowiedzi.
Tak jak powiedział RudY mam dozownik więc jak tylko będę miał kilka złotych to źleję Mixol i wleję tego Castrola. Zresztą i tak po Świętach dopiero skuterek będzie zarejestrowany więc póki co nie jeżdżę.

Jeszcze raz dzięki za pomoc. Temat można śmiało zamknąć.

Phil napisał:

jak tylko będę miał kilka złotych to źleję Mixol i wleję tego Castrola


Nie ... lepiej pożycz od kogoś forsę (rodzice) i zrób to jak najszybciej bo Mixol to ekhm... gówno :]

ZAMYKAM !

P.S. Nareszcie ktoś normalny (nowy) kto zrobił temat w dobrym dziale, nazwał go po ludzku i potrafił dobrze stworzyć zdania :) O Philu mowa oczywiście :)