Jakie są przepisy ruchu drogowego w czechach odnosnie skuterów

Przykład Estonii nie przytoczyłem, że tak tam jest tylko, że by mogło być...
Głupi przykład... Znajomy jechał na niemieckich blachach z niebieskim paskiem, z polskim ubezpieczeniem i polskim przeglądem po określonym czasie do rejestracji... Policjanta nie interesowały te papiery co on ma tylko dowód rejestracyjny polski...
Ja nie będę jechał na drugi koniec kontynentu skuterem na wczasy, mam od tego auto... Ale jeżeli Ty chcesz jechać i myślisz, że bez jakiegokolwiek pozwolenia na kierowanie tym pojazdem przejdzie to życzę szczęścia na policjanta w innym kraju.

Zadałem pytanie na forum prawnym... Jaką dostanę odpowiedź tak tu odpowiem...

CzechuXX napisał:

Przykład Estonii nie przytoczyłem, że tak tam jest tylko, że by mogło być...
Głupi przykład... Znajomy jechał na niemieckich blachach z niebieskim paskiem, z polskim ubezpieczeniem i polskim przeglądem po określonym czasie do rejestracji... Policjanta nie interesowały te papiery co on ma tylko dowód rejestracyjny polski...
Ja nie będę jechał na drugi koniec kontynentu skuterem na wczasy, mam od tego auto... Ale jeżeli Ty chcesz jechać i myślisz, że bez jakiegokolwiek pozwolenia na kierowanie tym pojazdem przejdzie to życzę szczęścia na policjanta w innym kraju.

Te twoje przykłady wszystkie są głupie..
Co do forum prawnego, też tam jestem zarejestrowany.

Widzę, że tu się zaczyna gorąco robić :D A wszystko przez "Babiczkę z Chrzanowa" :mrgreen:

Chłopaki ja napisałem do "znajomego" w drogówce jak to wygląda ze skuterami na słowacji i w czechach i zobaczymy co napisze.

Ten temat jest dla mnie bardzo interesujący, ponieważ od dawna myślałem, żeby pojechać do Pragi i wynająć tam na miejscu skuter, żeby pojeździć po mieście i okolicy. Blisko Pragi są ciekawe miejsca. Sprawdziłem jedną wypożyczalnię skuterów, ale są tam bardzo ogólne informacje, tzn. warunkiem wypożyczenia skutera oprócz wpłaty kaucji i zapłaty kasy z góry za czas wynajmu jest ogólnie powiedziane: okazanie aktualnego uprawnienia do prowadzenia skutera i dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem. Zatem to jest dobre pytanie: co dla Czecha wypożyczającego skuter mnie Polakowi oznacza dokument potwierdzający moje uprawnienia do kierowania nim na obszarze Republiki Czech. :?

Rugbyman napisał:

Zatem to jest dobre pytanie: co dla Czecha wypożyczającego skuter mnie Polakowi oznacza dokument potwierdzający moje uprawnienia do kierowania nim na obszarze Republiki Czech. :?

Dobry pomysł z wyjazdem do Pragi i wypożyczeniem skutera ;)
Wracając do tematu, myśląc logicznie, jeżeli wypożyczysz skuter "motocykl" musisz okazać prawo jazdy kat.A. Teraz pytanie brzmi, czy 50-tki w Republice Czeskiej, ograniczone są do szybkości max.45km/h aby miał statut motorowera? czy v-max nie jest blokowana? (mogą nie mieć blokad, bo np. czeska Babetka 50ccm, wyciąga 70km/h). Jeżeli ich motorowery jadą więcej, niż nasze, to wg. naszego prawa to motocykle...
Ale Polak, wjeżdżający do Czech, swoim motorowerem, ograniczonym przepisami do v-max 45km/h porusza się w zgodzie z przepisami własnego kraju, w którym motorower jest zarejestrowany i ubezpieczony, czyli prawa polskiego.
Dam jeszcze taki przykład; powiedzmy że Czesi poruszając się rowerami, mimo ukończonych 18 lat życia, muszą mieć karty rowerowe, nam wystarczy dowód osobisty.. czyli co? dorosły Polak, nie mógłby rowerem wjechać do Czech na dowód? bzdura! ;)

poczekajmy co odpisze mi "znajomy" z drogówki i zobaczymy./

Witam ,zadzwoniłem do ambasady Czeskiej w Warszawie ,no i niestety Pani odpowiedziała mi zeby jezdzić motorowerem po Czechach jest wymagane prawo jazdy tagże dla cudzoziemców.

Mnie tak samo jak Pietrowi wydaje się, że możemy jeździć skuterami czy to swoimi, czy to wypożyczonymi na obszarze CZ, byleby spełniać warunki naszego prawa drogowego i jeździć skuterkiem wg dowodu rejestracyjnego o poj. do 50 cm3. A to czy jest on odblokowany, czy z innym, większym cyclkiem to już wiadoma historia, która była nie raz poruszana na forach w skuterowo.

A to ci informacja od ejacka! Kiedyś w wydziałach komunikacji wydawali międzynarodowe prawo jazdy na podstawie krajowego prawka, ale było to przed wejściem Polski do EU. Myślę, że jako Czechy i my jesteśmy w EU to nie ma wymogu posiadania takiego prawka, bo przecież miało być łatwiej i uniwersalnie. Jak mam mieć odpowiednik kategorii AM, kiedy w Polsce go jeszcze nie ma, a mogę śmigać skutem.

Drążymy Panowie temat dalej, bo lato idzie i trzeba pojeździć u pepików naszymi skutami.

P. S. Napisałem pytanie via email do tej wypożyczalni skuterów w Pradze opisując problem, jak czegoś dowiem się to dam znać.

Widzę spore zainteresowanie tematem. Trzeba przyznać ze taka wyprawa do naszych czeskich sąsiadów była by bardzo interesująca szczególnie dla kogoś kto mieszka dziesięć minut od granicy polsko-czeskiej. :D
Chyba jednak narazie zostanie mi podróżowanie rowerem tylko trzeba mieć kask !

ejacek napisał:

Witam ,zadzwoniłem do ambasady Czeskiej w Warszawie ,no i niestety Pani odpowiedziała mi zeby jezdzić motorowerem po Czechach jest wymagane prawo jazdy tagże dla cudzoziemców.

Ciekawy jestem, jak brzmiało twoje pytanie? Jeździć po Republice Czeskiej, skuterem zarejestrowanym w Polsce jako motorower? który wg. polskich przepisów ma ograniczoną prędkość do 45km/h.i po skończeniu 18 roku życia nie jest wymagane prawo jazdy? Czy czeskim skuterem-motorowerem, które z racji górzystego terenu Czech, z pewnością ustawowo nie są blokowane i w związku z tym Czesi od swoich obywateli wymagają prawa jazdy? W takiej sytuacji nawet w Polsce chcąc uczciwie jeździć, skuterem bez blokad, również wymagane jest prawko i nikogo to nie dziwi.

Pietro napisał:

ejacek napisał:
Witam ,zadzwoniłem do ambasady Czeskiej w Warszawie ,no i niestety Pani odpowiedziała mi zeby jezdzić motorowerem po Czechach jest wymagane prawo jazdy tagże dla cudzoziemców.

Ciekawy jestem, jak brzmiało twoje pytanie? Jeździć po Republice Czeskiej, skuterem zarejestrowanym w Polsce jako motorower? który wg. polskich przepisów ma ograniczoną prędkość do 45km/h.i po skończeniu 18 roku życia nie jest wymagane prawo jazdy? Czy czeskim skuterem-motorowerem, które z racji górzystego terenu Czech, z pewnością ustawowo nie są blokowane i w związku z tym Czesi od swoich obywateli wymagają prawa jazdy? W takiej sytuacji nawet w Polsce chcąc uczciwie jeździć, skuterem bez blokad, również wymagane jest prawko i nikogo to nie dziwi.

Mniejwięcej brzmiało tak:"W Polsce osoba pełnoletnia może prowadzić motorower na podstawie dowodu osobistego , w Czechach wymagane do tego jest prawo jazdy, z związku z tym moje pytanie jest następujące: jeżeli chciałbym wybrać się swoim skuterem na wycieczke do Czeech to czy wystarczy mi dowód osobisty?"

Dzwoniąc z pytaniami do ambasady Czeskiej, należałoby się w pierwszej kolejności pytać jaki jest statut prawny czeskiego motorowera? i w związku z tym, czy nasze blokowane skutery i motorowery, podlegają pod ich definicji skutera motorowera? Bo z tego co wiem, w Czechach, motorower nie jest blokowany, (moped Babetta 50ccm, 70km/h). Gdyby ich 50-tki, prawnie ograniczone byłyby blokadami, nie dałoby się tam normalnie jeździć z powodu górzystego terenu.

MINISTERSTVO DOPRAVY
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P. O. BOX 9
110 15 PRAHA

Oni pewnie będą wiedzieć ale się z nimi dogadać to problem
a co do blokad to znalazłem w czeskiej szkole takie coś

Skupina AM

opravňuje držitele k řízení mopedů a malých motocyklů s maximální konstrukční rychlostí 45km.h-1

W/g Google

prawko AM

uprawnia do prowadzenia motorowerów i małych motocyklach o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej 45km.h -1

czyli chyba są ograniczenia

Kanarek a zapytaj się policjantów tam u siebie oni musza wiedzieć przecież to rejon przygraniczny , a do teamu skuterowo może pomożecie w rozgryzieniu tematu bo stal się gorący

Czyli wygląda na to, że jednak mają ograniczenia prędkości do 45km/h.
W takim razie pozostaje kwestia praw jazdy AM, których w Polsce jeszcze nie ma i nie będzie do 2013 roku, a do tego czasu nasz krajan, który legalnie śmiga skuterem w Polsce, byłby dyskryminowany w Czechach, a tak nie może być.

Z moich pierwszych informacji wychodzi na to, że karta motorowerowa jest honorowana w Czechach jako uprawnienie do kierowania skuterem na ich terytorium...

Nasz krajan nie jest dyskryminowany... Po prostu wjeżdżając na ich terytorium deklarujemy się na przestrzeganie ich prawa... Dyskryminacją byłoby wymaganie dużo wyższego prawa jazdy[nr. min A], a nie jakiegokolwiek dokumentu...

CzechuXX napisał:

Z moich pierwszych informacji wychodzi na to, że karta motorowerowa jest honorowana w Czechach jako uprawnienie do kierowania skuterem na ich terytorium...
Nasz krajan nie jest dyskryminowany... Po prostu wjeżdżając na ich terytorium deklarujemy się na przestrzeganie ich prawa... Dyskryminacją byłoby wymaganie dużo wyższego prawa jazdy[nr. min A], a nie jakiegokolwiek dokumentu...

Jeśli krajan ma więcej niż 18 lat, to jest dyskryminowany, bo w kraju śmiga na dowód osobisty, a Czesi wymagają prawa jazdy.

To nie jest dyskryminacja. Dyskryminacją byłoby dla Czechów gdyby były od nich wymagane uprawnienia, a dla cudzoziemców by te uprawnienia nei były wymagane...

Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Czyli niezależnie czy jest się białym czy żółtym... Słowakiem czy Palestyńczykiem... Każdego z nich obowiązuje to samo prawo w danym państwie... Prawo wymaga uprawnień to dana osoba je musi mieć lub jakieś inne honorowane...