JAK PRZEREJSTROWAĆ SKUTER BEZ WAŻNEGO OC

chłopaki , my sie tu kłócimy a główny zainteresowany ma ostatni wpis 2 dni temu...

Ale czasem się pokłócić jest fajnie, prawda? I jest to też do czegoś potrzebne... :lol:

:lol:

Kisiu1981 napisał:

Ale czasem się pokłócić jest fajnie, prawda? I jest to też do czegoś potrzebne... :lol:

Chyba nikt tu się nie kłóci..każdy przedstawia swoje argumenty, wg. własnych doświadczeń i wiedzy.. ;) Wracając do wypowiedzi 4safe, "po drugie" -to że polisa OC wymagana jest przy odbiorze dowodu stałego jest oczywiste, ponieważ mając dowód rejestracyjny tymczasowy, zainteresowany ubezpiecza na siebie. Natomiast dla mnie jest nie zrozumiałe dlaczego rządają OC poprzedniego właściciela? jeżeli opłacał składki do końca, mimo że nie jeździł np. 10 lat, to ok, ale co jeśli nie? i nie przekazał swojego OC bo go nie miał? przecież musi być możliwość zarejestrowania..pojazd mógł zostać zakupiony i przywieziony na lawecie..
Rejestrując pojazd z zagranicy nie rządają OC, a należymy do Unii i polisa z Unii też powinna być ważna.

Pietro napisał:

Chyba nikt tu się nie kłóci..każdy przedstawia swoje argumenty, wg. własnych doświadczeń i wiedzy.. ;) Wracając do wypowiedzi 4safe, "po drugie" -to że polisa OC wymagana jest przy odbiorze dowodu stałego jest oczywiste, ponieważ mając dowód rejestracyjny tymczasowy, zainteresowany ubezpiecza na siebie. Natomiast dla mnie jest nie zrozumiałe dlaczego rządają OC poprzedniego właściciela? jeżeli opłacał składki do końca, mimo że nie jeździł np. 10 lat, to ok, ale co jeśli nie? i nie przekazał swojego OC bo go nie miał? przecież musi być możliwość zarejestrowania..pojazd mógł zostać zakupiony i przywieziony na lawecie..
Rejestrując pojazd z zagranicy nie rządają OC, a należymy do Unii i polisa z Unii też powinna być ważna.

Rejestrując pojazd po raz pierwszy na terenie RP jesteś zobowiązany zawrzeć polisę OC, jednak za nim wykupisz polisę OC musisz mieć dowód rej. (ubezpieczyciel musi mieć dokument na podstawie którego zostanie zawarta polisa) i tu przydatny jest dowód tymczasowy na podstawie którego zawierasz ubezpieczenie, które później okazujesz przy odbiorze stałego dowodu :)

4safe to co napisałeś każdy wie, chodzi o rejestrację pojazdu używanego, bez polisy OC.

...czyli masz umowę kupna i dowód rejestracyjny, bez polisy OC poprzedniego właściciela.

Polisa musi być przy składaniu papierów w W.K. Wiem, że można wykupić polisę na siebie bez przerejestrowania. Miałem samochód parę miesięcy i OC poprzedniego właściciela się skończyło to poszedłem do ubezpieczalni i powiedziałem, że zamierzam jutro przerejestrować czy coś w tym stylu ale muszę przedłużyć polisę i dali mi normalnie. Warunek - pokazać w ubezpieczalni umowę kupna - sprzedaży koniecznie opłaconą w skarbówce. Musi być stempel z U.S. I tak jeździłem z polisą na siebie, z umową ostemplowaną. Psy mnie normalnie łapały i nic się nie działo. Pewnie gorzej by było przy poważniejszym wypadku ale kumpel też tak robił to przy stłuczce musiał po prostu przerejestrować na siebie, bo inaczej by odszkodowania nie dostał.
Tylko trochę gorzej było przy złomowaniu, bo najpierw szrot, potem Wydział Komunikacji do którego należą blachy, później ubezpieczalnia ale dało się załatwić.

Kisiu1981 częściowo rozwiałeś wątpliwości, ale Ty jeździłeś tym autem, czyli OC musiałeś mieć.. co w przypadku zakupu auta, motora lub skutera bez OC(nawet nieważnego) przywiezionego lawetą?? nie masz OC i nie chcesz opłacać na czyjeś tablice, to w W.K nie zarejestrują? przecież można dojechać tam autobusem i po co OC??

Ja miałem raz samochód ale nie był przywieziony lawetą. Po prostu ryzykowałem jazdę bez OC. Wykupiłem polisę na siebie zanim przerejestrowałem. Głupi byłem, bo kupiłem od handlarza, a samochód nie był na niego tylko na jakąś kobietę z domu starców. Koleś miał umowę z nią, potem ja z nim spisałem, dwa razy skarbówkę musiałem płacić, szukać tamtej kobiety po domach starców, bo brakowało danych koniecznych do opłacenia skarbówki.
Po prostu trzeba iść do skarbówki i opłacić umowę i potem do ubezpieczyciela. I na siebie wykupić. Tylko właśnie nie wiem czy ten numer by teraz przeszedł, bo historię z tamtą skodą miałem sześć lat temu.

No tak, ale nadal nie ma klarownej sytuacji z tym OC poprzedniego właściciela, podczas rejestracji na siebie, zakładając że do momentu zarejestrowania nie używa się pojazdu bo nie ma OC (właściciel zgubił lub nie opłacał).
Moje zdanie jest takie: mam dowód rejestracyjny i umowę opłaconą w skarbówce, OC nie posiadam bo nie dostałem- (pojazd przywieziony lawetą). Rejestruję na siebie, zawieram polise OC na dowód tymczasowy i teraz mogę jeździć. Natomiast przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego pokazuję moją polisę do wglądu. Tak powinno być.

Po prostu go rejestrujesz na siebie - polisa OC poprzedniego właściciela to jego problem. Twój by był, jak chciałbyś tym skuterem jeździć. Ale jak go przerejestrujesz i dostaniesz dowód tymczasowy to po prostu idziesz i go ubezpieczasz. Przy odbieraniu stałego dowodu pokazujesz swoją polisę i wszystko w temacie.

Wszystko OK, ale tu jest mowa o tym jakie potrzebne są dokumenty do zarejestrowania pojazdu i nie jeden napisał, że poza umową, dowodem rejestracyjnym, musi być do wglądu polisa OC poprzedniego właściciela. Dlatego ciągle nie ma jasności w tym temacie.

Pietro świeże wiadomości
wklejam linka
http://moto.onet.pl/1638503,1,koniec-z-podwojnym-oc,artykul.html?node=2

Dzięki Krzysiek, ale podwójne ubezpieczenie OC a okazanie polisy OC poprzedniego właściciela do wglądu przy rejestrowaniu pojazdu, to dwie różne sprawy ;)

Do przerejestrowania skutera potrzebujesz: dowód własności pojazdu ( umowa, faktuta, darowizna lub inne), dowód rejestracyjny z ważnym co najmniej miesiąc badaniem technicznym oraz tablice rejestracyjne. Z tym i dowodem osobistym idziesz i rejestrujesz go na siebie. Przy odbiorze stałego dowodu okazujesz polisę OC. Chyba już jaśniej nie da się tego wytłumaczyć.

guber komu to tłumaczysz? chyba nie mnie? bo ja to dobrze wiem! Poczytaj dokładnie cały artykuł, a dowiesz się że do zarejestrowanego pojazdu musisz okazać polisę OC poprzedniego właściciela! Tu omawiana jest sytuacja, gdy poprzedni właściciel nie dał ubezpieczenia, bo nie miał albo zgubił. Klient nie jeździ i nie chce opłacać OC na tablice poprzedniego właściciela, tylko po zarejestrowani na siebie. Pytanie jak to zrobić? skoro rządają tamtego OC do wglądu-w okienku podczas rejestracji!

Więc jeszcze raz powoli Ci wyjaśnię. Do rejestracji nie ma obowiązku przedstawiać polisy OC. Sprawy rejestracji i oznaczania pojazdów reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r.w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów1)(tekst jednolity)- Dz.U.07.186.1322

Zacytuję Ci jego fragment:

§ 2. 1. (7) W celu rejestracji pojazdu właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2-13 oraz § 3, składa w organie rejestrującym wniosek o rejestrację pojazdu, zwany dalej "wnioskiem o rejestrację", do którego dołącza:
1) dowód własności pojazdu;
2) kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
3) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany, oraz
4) tablice (tablicę) rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany; w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, właściciel pojazdu zamiast tablic rejestracyjnych dołącza stosowne oświadczenie.

Czy gdzieś jest tu coś napisane o polisie OC ??? bo ja się nie doczytałem.
Jeżeli ktoś od Ciebie tego wymaga to bardzo grzecznie poproś go o podanie podstawy prawnej na której żąda ubezpieczenia OC a jeżeli w dalszym ciągu organ odmawia rejestracji to niech da ci odmowę na piśmie wraz z uzasadnieniem z którą idziesz do kolegium i wygrywasz sprawę.

Czy jeszcze coś nie jest jasne ???

Nie musisz wyjaśniać powoli, możesz szybko! Cytujesz uchwałę z przed dziewięciu lat, teraz mamy rok 2011 i coś w tej kwestii musiało się zmienić, bo akurat w tygodniku "Motor" nr5/2011 opisują dokładnie jakie dokumenty potrzebne są do zarejestrowania pojazdu, w tym używanego i niestety jednym z dokumentów który trzeba okazać, jest polisa OC - do wglądu.

Cytuję aktualnie obowiązujące rozporządzenie. Jak pisałem organ rejestrujący nie może ci odmówić rejestracji pojazdu, jeżeli nie masz polisy OC. Organ ma tylko uprawnienia do kontroli polisy a takie uprawnienia daje mu Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku "o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i Polskim Biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych" - po prostu jeżeli dowiedzą się że poprzedni właściciel nie miał polisy OC mogą go podać do ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego i zapłaci karę. Brak poprzedniej polisy OC nie daje podstawy do odmowy rejestracji !

Oczywiście jeżeli pojazd nie miał polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela to obowiązkiem nowego jest jego ubezpieczenie w dniu zakupu pojazdu. Odkąd stajesz się właścicielem na Tobie ciąży obowiązek jego ubezpieczenia jeżeli nie masz o poprzedniej polisy.
O tym przypadku mówi Art 31. ust 3 w/w ustawy:

"W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu nabycia pojazdu mechanicznego."

Potem po przerejestrowaniu po prostu aktualizujesz polisę OC o nowy numer rejestracyjny.

Już chyba nic więcej w temacie powiedzieć się nie da.
ps. nie wiedziałem, że tygodnik "Motor" jest u nas wykładnią prawa. Ja korzystam z przepisów i Lexa ;)