Jak podłączyć gniazdo zapalniczki w skuterze?

oo tu jest ładnie, widać co gdzie idzie
http://www.motocdi.com/gallery/image.php?mode=medium&image_id=191

Po niemiecku:
- Wechselstrom (AC) prąd przemienny
- Gleichstrom (DC) prąd stały

przewód żółty ze stratora to jest AC

.
Dodam że gostkowie na elektroda.pl przewijali sobie chińskie cewki na chińskich stratorach grubszym drutem, modyfikowali regulatory napięcia i mieli fantastyczne wyniki. Na to niestety jestem za cienki.

Interesujący schemat, tym bardziej że w moim chińskim skuterku 4T jak wyjmiesz akumulator to kierunki, klakson i podobne nie działają w ogóle :)

schematów jest dużo,rozwiązań też. Są przecież konstrukcje nie mające wcale akumulatora.

U ciebie źródłem prądu stałego jest akumulator wiec trudno żeby bez niego coś działało

Siemanko, jestem tu nowy i troszkę się naczytałem tego co tutaj piszecie, no i mam pytanie czy jak podłącze tą zapalniczkę pod akumulator to nie zrobię żadnego zwarcia? Dodam ze chce założyć ten bezpiecznik na kabel + ,no i przełacznik

przeczytaj ten wątek od początku. tym razem ze zrozumieniem.

No przeczytaem jeszcze raz i wychodzi na to ze mogę pod akumulator i nic nie powinno się stać. Jaki dać bezpiecznik piszą ze 10A ale to nie za dużo?

Volty *Ampery=Waty
Jak masz 12V i dasz 10A bezpiecznik to przepali go (upraszczając) pobór powyżej 120W. To dobre do zapalniczki - ale w samochodzie gdzie alternator ma ze 250-400W
Generatorek prądu w skuterze ma wydajność w okolicy 50-60W z czego jeszcze bierze zapłon i żarówki.
Zobacz jaki masz bezpiecznik przy akumulatorze i przy zapalniczce daj mniejszy.
Jeżeli docelowo będzie to tylko ładowanie jakichś komórek czy navi to zobacz jakie mają parametry zasilania.Pierwszy lepszy z brzegu adapter do komórki ma 5V i 0,85A czyli pobór 4,25W. Tutaj 1-2,5A bezpiecznik wystarcza aż nadto.

w skuterze mam bezpiecznik 7A

Wombat napisał:

można wtykać adapter w gniazdko.Ale ja jestem prosty chłopak i lubie proste rozwiązania i nie lubię przelotek. W gnieździe zapalniczki czasem zapalniczka nie styka i z czasem przelotka też może przestać mieć styk.
Też jakiś czas temu rozważałem co będzie najlepsze i wyszło mi że *dżast USB* bedzię najprostsze.
.

W sumie producenci skuterów jednak póki co preferują starsze rozwiązanie: łatwiej jest spotkać gniazdo zapalniczki 12V niż gniazdo USB. W niektórych modelach np. Jetmax 250 można z kolei znaleźć i jedno, i drugie.

Wombat napisał:
Evert.
Nie musisz sie pytać-jeżeli zapalisz światła przy zgaszonym silniku to znaczy że masz stałe 12V z akumulatora.
Przewód przekaźnika zapalniczki podłączony do świateł. To by sugerowało stałe napięcie na lampach.Ale teraz dalej- do sterowania przekaźnika świateł czy już pod żarówki? Zastosowanie przekaźników i całej czapki bezpieczników tez sugeruje stałe napięcie wszędzie.
Przekaźniki muszą byś sterownane spolaryzowanym prądem bo to elektromagnesy. Ale już obwód który przełączają - niekoniecznie.
Aczkolwiek Vison (nowy) wydaje sie tak zaawansowany że może mieć całą instalacje porządną. To honda z zaawansowanym PGM-FI.

W Visionce (i w sumie innych nowych modelach Hondy również) tak właśnie jest, a często nie ma nawet możliwości wyłączenia świateł: zapalają się automatycznie po włączeniu zapłonu (czyli ciągną prąd z aku). Jeśli się zapomni, to w krótkim czasie akumulator rozładowany. W nowym PCX zastosowali nawet LED-y, żeby podczas działania systemu START&STOP zbytnio nie obciążać aku zwykłymi światłami.

Nie jestem na ten moment pewien, jak jest ten przekaźnik u mnie podłączony. Pierwotnie chciałem to zrobić zgodnie z instrukcją, którą wcześniej wkleiłem tj. włącznik przekaźnika do przewodu stacyjki, ale dealer powiedział, że jak tak zrobię na własną rękę, to odbiorą mi gwarancję, bo wiąże się to z ingerencją w układ (gdybym łączył na zasadzie bezpośrednio pod aku, bez dodatkowego przekaźnika, to już nie). Musiałem więc zlecić im to zadanie. Przekazali mi tylko, że podłączyli kabel przekaźnika gniazda pod światła - nie sprawdzałem jednak szczegółowo tego podłączenia. Ale przy najbliższej okazji to zrobię - tak z czystej ciekawości.

Trudno cokolwiek znaleźć o instalacji elektrycznej w tym skuterze, poza informacjami podstawowymi typu "wydajność prądnicy" itp.

http://motocykle.honda.pl/upload/img/motocykle/vision/Informacja_prasowa_Honda_Vision.pdf

W instrukcji mowa jest tylko o bezpiecznikach, a nie ma nic o przekaźnikach. Na tym forum angielskim są z kolei zdjęcia Hondy Vision od środka:

http://cubbers.co.uk/message.php?id=9174

wiesz, zanim sie wczoraj zmądrzyłem szukałem intensywnie manuala napraw do Visiona 50 i poległem sromotnie.
Znalazłem do PCXówi jakichś 50tek 88-94r. Tam jest zmienny na lampe. Ale vision jest inną technologią.

Też próbowałem i nie udało się żadnego service manual dla Vision NSC50. W serwisie też twierdzili, że nie ma, chociaż nie do końca im wierzę.

Wiecie co.... nie chce nikogo urazić ale zbytnio zaczynamy polegać na internecie bo do takich pierdół to prosty multimetr za 10zeta wystarczy.

tak, tylko czasem jest wiecej rozbierania niż szukania informacji