Jak dobierać opony ?;)

Mam takie pytanie chciałem wymienić opony w swoim motorku,tylko jak je dobrać ?
Czy mogą być jakieś np. inna marka z przodu i z tyłu lub inny model opon ( bieżnika inny wzór)? :?:
pozdrawiam szerokości Axer464…

Jaja sobie robisz
Czy naprawdę pytaszł

Jeśli na prawdę, to znaczenie ma rozmiar opony, np. w CPI powinno być 120/60 R12, tak mi się wydaje, przynajmniej coś koło tego powinno być. Marka i bieżnik to bierz co ci się podoba i na co cie stać. Najważniejszy rozmiar, jakby co to jest on napisany na oponie, na jej boku.

Dobież taką oponę, jaka jest dedykowana do twojego sprzętu. Wzór bieżnika powinien być ten sam na obu oponach, ponieważ wtedy masz zapewnione takie same prowadzenie się obu opon(czyli nie robić kombinatu np. kostka-szosa) :wink: Ważne, żeby:
1. dobrać odpowiedni indeks prędkości i nośności wybierając opony,
2. bieżnik był dobrany ze względu na drogę, po której się poruszasz :wink:

I nie kupuj używek z niepewnych źródeł :wink:

1 . nierobie sobie ''jaj" tylko pytam i nie chodzi o skuter tylko o motor.
2 . chce sobie kupić do chopperka jakieś szosowe oponki oczywiście nowe tylko jak patrze (np . ta sama marka a inny model opony niemogę znaleść tego samego modelu na tyl i przud )

ok dzieki :wink:

rozmiar opon może mieć pewne odchyłki max 10 na szerokości i 10 na wysokości
jak masz taki rozmiar np. 130/70-12 to pierwsze to szerokość opony drugie to wysokość opony wyrażona w procentach szerokości a ostatnia cyfra to średnica na jaką jest przeznaczona w tym wypadku na felgę o rozmiarze 12cali…

Jeśli chodzi o bieżnik to rzeczywiście powinien być taki sam na obu kołach choć jak wiadomo opona tylna często szybciej się zużywa a w przypadku chińskich konstrukcji to trudno dostać drugą taką samą zresztą nie są to opony pierwszych jakości na mokrym się jedzie nimi jak po lodzie…

Opony mogą mieć spokojnie inne wzory nic się nie stanie tylko aby miały to samo przeznaczenie…

Najlepsze opony to te znanych marek np. michelin, haidenau (nie wiem jak się pisze nie
pamiętam:P)



zamykam bo się spam zrobi zaraz… Jak coś to pisz to otworze…