Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu? - NIE
Jeżeli jestem niepełnosprawny to tak jeżeli zarządca drogi nie zarządzi inaczej.
Co do inwalidów:
Uprawnienia inwalidów w poruszonym w zakresie pyytaniu zostały określone w art. 8 obecnie obowiązującego PoRD: "Osoba niepełnosprawna, posiadająca wymagane uprawnienie do kierowania pojazdem, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2. [czyli rozporządzenie z 21.06.99]Przepis ten stosuje się również do kierowcy przewożącego osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się."
Stosownie do par. 33 ust. 2 rozporządzenia z dnia 21.06.99, osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami i kierujący przewożący osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 (są to następujące znaki: zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste oraz strefa ograniczonego postoju).
Za osoby niepełnosprawne, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997.123.776 ze zm.) uważa się osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie:
1) o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w art. 3 [znaczny, umiarkowany, lekki],
2) o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy - na podstawie odrębnych przepisów lub
3) o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia - na podstawie odrębnych przepisów.
Osoby takie powinny posiadać wydane przez starostę legitymacje, potwierdzające uprawnienie do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.
Zarządca danej drogi (często jest to właśnie prezydent/burmistrz miasta) wykonuje zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych m.in. zadania z inżynierii ruchu, zatem może wydać decyzję o tym, że dany znak dotyczy także inwalidów.