Romet retro 7 zwiększanie mocy ciąg dalszy

masz kompendium wiedzy o tym silniku. co jak za ile po co, co daje …itd
http://www.jednoslad.pl/forums/topic/tuning-silnika-4t-gy6-152-qmi-124-cm3/

Kolejne pytanie.
Podczas odkręcania pokrywy silnika przez przypadek odkręciłem śrubę na samym końcu silnika tuż przy tylnym kole i wyciekł mi zielony smar. Co to było? i czy bez tego dojadę 20 km do serwisu. Ewentualnie czy mogę to uzupełni na czas dojazdu olejem silnikowym od samochodu?

smar ci raczej nie wyciekł bo on jest raczej o konsystencji gęstej papki - smaru. natomiast mogłeś sobie wylać olej z przekładni. No i bez tego oleju marnie widze 20km jazdy.

takie mam pytanie: po co pchasz łapy w miejsca i w sposób który nie do końca wiesz po co jest? Już połamałeś wentylator przez złe blokowanie wału, rozsypał ci sie wariator a teraz sobie zrobiłeś wyciek z tyłu.
Może się lepiej najpierw teoretycznie przygotować do takich prac i potem robić na pewniaka? Może wyjść:
a) szybciej w ogólnym rozrachunku
b) taniej
c) skuteczniej

Wszystkie usterki powstały wczorajszej nocy. Ja już napewno się do niczego nie dotknę. Tylko muszę dojecha do serwisu ok 20km. Pytanie czy mogę tam na chwilę wlac olej silnikowy? jeśli tak to którędy?

lepiej wlać przekładniowy, kosztuje grosze
https://www.youtube.com/watch?v=wXKWW3sVms0
https://www.youtube.com/watch?v=G1YMGxmBuZk

Witam.Co prawda mam Vegę 125 ale po dotarciu postanowiłem ją troszkę poprawić. Bez-inwestycyjnie.
Po pierwsze TŁUMIK:-rozpiłowałem i zaokrągliłem krawędzie zwężki w kolanku przy cylindrze, to samo zrobiłem w miejscu połączenia z “katalizatorem”. Cienką zakrzywioną rurkę wylotową odciąłem i wstawiłem końcówkę od starej ręcznej nagrzewnicy.Hałas nie wzrósł ale dźwięk jest bardziej basowy.
Po drugie Wariator;Standardowy ale wagę rolek zwiększyłem do 14g +/- 0.5g. za pomocą Epidianu.Po ok 4 kkm nie rozpadł się i nie ma wycieków oleju.
Po trzecie Gaźnik.Tu trzeba zachowąć rozwagę, bo koszty mogą być znaczne.Trzeba starannie opilować ostre krawędzie kanału wlotowego powiertrza i usunąć ew. zwężenia w połączeniu z cylindrem.Zero ingerencji w dysze i poziom paliwa.I nie pogubić części.
Efekty: Max szybkość licznikowa -ponad 100 km/godz.Przy ok 80km/h spalam poniżej 2.5 litrów. Dynamika wzrosła nieporównywalnie.
Co do zrobienia( niestety z kasą )-Filtr powietrza to kompletne nieporozumienie.Chcę zastosować filtr od Malucha 126p.To wymaga nowej “puszki”
Trzeba przemyśleć wykonanie zawirowywacza mieszanki- wg ksiązki"poprawa dynamiki samochodów osobowych"-Januła/Szczeciński
Nie zamierzam być guru , ale można mieć satysfakcję z tuningu niekoniecznie wydając kupę kasy .Pozdrawiam.

Witam. Kupiłem Moduł CDI Motoforce Racing. Podłączyłem i kupa. Skuter nie odpala… podłączam oryginalny i wszystko działa.

Jutro przychodzi mi wariator. Mam nadzieje że będzie wszystko działało.

Zauważyłem jednak dziwną rzecz. Kiedy jadę z vmax (wciąż 80km/h nie wiedzieć czemu) to po 2och kilometrach silnik zaczyna się krztusić zwalnia do 65-70 jedzie tak przez chwile i potem znowu się rozpędza do 80. To działo się jeszcze przed wymianą cylindra. Jakieś pomysły?

Telta zainspirowałeś mnie. Zajrzę do wydechu

Udało się. Zamontowałem moduł CDI naraku sport oraz wariator Naraku Max Speed. Zalałem 98 i co?

Skuter bez problemu lata 100-110 i przyspiesza całkiem całkiem.

W planach mam zrobienie gaźnika o wydechu. O progresie dam znać :smiley:

po co ci 98? na 98 jest słabszy

Ale na 95 gorzej mi śmiga. Niby tylko 5km/h ale zawsze.

Teraz się zastanawiam czy jak dołożę gaźnik to czy nie warto zmienić wału. Seryjny może nie wytrzymać.

Myśle tez nad przelozeniami.

to jest kwestia regulacji.
benzyna 95 daje więcej energii bo znacznie chętniej i lepiej się spala niż 98. Sens stosowania 98 masz wtedy kiedy masz bardzo bardzo wysoki stopień sprężania lub ogromne doładowanie (turbo) i do tego masz układ zapłonowy który maksymalnie agresywnie ustawia zapłon aż do granicy spalania stukowego (ale musi mieć knock sensory). Wtedy to się bilansuje tak że gorsze osiągi z powodu samego paliwa (98) są jednak “przykrywane” zyskiem z doładowania i agresywnego zapłonu.
98 zapalić jest trudniej wiec zalewa się ją ta gdzie jest wielkie niebezpieczeństwo detonacji żeby uratować silnik a nie wygenerować wyższą moc.
Wiec jeżeli teraz masz “lepiej” na 98 to na 1348% jesteś w stanie wyregulować go tak że na 95 bedzie jeszcze lepiej.

Poszedł bym w tą stronę że jeżeli przy mocy max masz lepiej na trudniej spalanym paliwie (98) to znaczy że dawka paliwa 95 jest w tym zakresie otwarcia przepustnicy za duża - czyli może mniejsza dysza. Dysza mniejsza a jakby się zrobił problem ze spadkiem osiągów na pośrednich obrotach to iglica wyżej - chyba że od razu poprawi się cały zakres

Witam. Okazało się że muszę zmienić pasek napędowy. Oryginał to 842 20 30. Niestety jak szukam pożądnych pasków Naraku to 835 20 30. Czy mogę taki złożyć? Jaki wpływ ma długość paska na jazdę. Pozdrawiam

szukaj pasków bando i denso oprócz naraku. krótszego nie wkładaj w żadnym wypadku

Mam już finał. Zmieniłem gaźnik i najważniejsze zmieniłem przełożenia wtórne. Dołożyłem sportowe sprzęgło oraz świece irydową.

Jaki mam efekt?

Retro które kupiłem za 3500 nowe, po dołożeniu 2200 klepie każdy inny skuter. Tuning ma sens. W sumie mam Burgmana za 1/3 jego ceny. Chętnie posłużę pomocą i radą.

V max 137 na gps
Przyspieszenie kosmos
Spalenia przemilczę
Pozdrawiam

wybacz ale jakoś nie wierzę.
Zwłaszcza w te 137km/h wg GPS. Na to potrzeba ze 28KM i to są osiągi 300cm

Może wrzucisz jakiś filmik do sieci dla potomnych ? :slight_smile:
Chętnie obejże Twoj skuter,i jeszcze chętniej zobacze jak sie to zbiera i osiąga ( w ile ) v max. Pozdro