Jazda bez karty Gdańsk

na dowodzie tymczasowym nie można jeździć albo 18 lat i zwykły albo minimum AM

Lucek mnie wyprzedził o minutę.
mancur czyli według ciebie jeżeli w wieku 16 lat wyrobię "tymczasowy dowód osobisty", a było to załóżmy 3 lata temu, to nie mogę jeździć na ten dowód osobisty, który jest ważny jeszcze 2 lata bo jest on "tymczasowy" ?

dobre pytanie bo też mam tylko tymczasowy ale mam 19 lat

No też mnie to ciekawi co nasz ekspert mancur powie. Bo według niego tylko na zwykły dowód osobisty, który jest taki sam jak "nie normalny" uprawnia do jazdy.

chyba na tymczasowym można jeździć skuterem ,bo skoro na prawo jazdy można się z takim zapisać i wszystkie sprawy załatwiać to czemu miałby on nie uprawniać do jazdy. wg mnie dowód jest potrzebny tylko po to aby udowodnić że ma się skończone 18 lat. nie wiem czekam na rzetelną odpowiedź

Może nie ekspert ale z racji wykonywanego zawodu zna się co nie co na przepisach :) po ukończeniu 18 roku życia możesz jeździć na tymczasowym

Przecież jest jasno napisane, że jazda na dowód obejmuje osoby, które skończyły 18 lat przed dniem 19 stycznia. A prawo jazdy kat. B są również od 18 roku życia. Posiadanie dowodu tymczasowego nie czyni Cię dorosłym, sorry :p

A czy matura czyni cię dojrzałym :) ???

Poniekąd tak, skoro nazywa się ją egzaminem dojrzałości :-)

Idąc o krok dalej co z jadą na paszporcie:)

Panowie.
Policji chodzi tylko, o to aby udowodnić, że się kończyło 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. Może być nawet legitymacja szkolna. Tylko głównym problemem forum jest to, że użytkownicy piszą, że trzeba mieć dowód osobisty, a potem są pytania "a jak zrobię dowód tymczasowy w wieku 10 lat bo mi mama pozwoliła, to czy mogę jeździć zipp pro 50?".
A jak się skończyło 18 w dniu 18 stycznia o 23:59, to co, też nie pojeździ 19 stycznia bo nie ma jeszcze dowodu osobistego?

Trzeba pisać, że "trzeba posiadać dokument stwierdzający ukończenie 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku", a nie "musisz mieć dowód osobisty"

Zależy od Policjanta, niby paszport jest dokumentem potwierdzającym zarówno tożsamość jak i narodowość oraz wiek, trzeba byłoby sprawdzić co mówiła dokładnie stara ustawa.

dokładnie , jeden policjant puści bez gadania inny wlepi 5 dych za brak dokumentów(jak będziesz mieć tylko paszport) lub coś w tym stylu

Paszport jest uznawany w Polsce jako dowód tożsamości więc bez problemu :)

Teoretycznie tak, bo to wiek, a nie rodzaj plastiku daje uprawnienie w tym przypadku.

Uprawnieniem do kierowania motorowerem przed 19 stycznia jest karta motorowerowa, lub ukończone 18 lat. Gdzie masz napisane, że trzeba posiadać dowód osobisty?

Elo, mnie w srode złapała policja bez karty , tez mam 16 lat. skuterek opłacony i wszystko jest . Policjant był chamski i wgl nie dał sobie nic powiedziec. Ale spisał dane z dowodu skutera, numer rodzica i powiedzial ze bedzie sprawa w sądzie i ktos sie ze mna skontaktuje.. ale jak narazie dzieki bogu nikt nie dzwoni. Moze akurat nic nie bedzie. :)

Czekaj na wezwanie do sądu...to trochę trwa...

krzysiek2580... napisał:

Elo, mnie w srode złapała policja bez karty , tez mam 16 lat. skuterek opłacony i wszystko jest . Policjant był chamski i wgl nie dał sobie nic powiedziec. Ale spisał dane z dowodu skutera, numer rodzica i powiedzial ze bedzie sprawa w sądzie i ktos sie ze mna skontaktuje.. ale jak narazie dzieki bogu nikt nie dzwoni. Moze akurat nic nie bedzie. :)

tak z ciwkawości zapytam: Zatrzymali cię do kontroli bo..?

Czytam te Wasze pierdoły i dochodzę tylko do jednego wniosku - oto właśnie polska młodzież bez pojęcia zupełnie.
Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak tymczasowy dowód osobisty (kiedyś tak było - teraz są dowody osobiste na określony czas - wszystkie), po drugie motorowerem o poj do 50 cm można jeździć tylko na AM lub kiedy przed 19 stycznia br ukończyło się 18 lat. Nie ważne czy masz dowód czy nie, masz mieć skończone 18 lat.
Po drugie, któryś tam napisał, że jeździ bez karty/prawka, bo mu się nie opłaca czy coś. Życzę Ci kolego, żebyś jak najszybciej trafił na kogoś, kto chociaż Cię potrąci lub Ty jego, a gwarantuję Ci, że do końca życia będziesz tego żałował, bo takich ludzi jak Ty trzeba eliminować. Zarysuj drogi samochód a bardzo szybko się dowiesz, że rodzice za mało zarabiają.