Jaki skuter na początek do 3000?

mieszankę z dobrym olejem 2T ale nie mixolem - to nie ta era. Nie schodził bym poniżej jakiegoś orlenu platinum. Ja osobiście brykałem na Castrol Formula 2T
Nowoczesne konstrukcje (i piaggio zapewne też) ma osobny zbiornik na olej do 2T i sam go dozuje do paliwa. Litr wystarcza na około 700-1000km (w zależności od tego ile spala paliwa).
Pooglądaj go, ściągnij z neta manual i bedziesz wszystko wiedział.

Producent z tego co wyczytałem w manualu zaleca SELENIA HI-SCOOTER 2 tech jako olej do mieszanki.
Najwyższej jakości olej fully synthetic włoskiej firmy SELENIA do silników 2T z wtryskiem chłodzonymi woda lub powietrzem, z każdym systemem mieszania i wyposażonych w katalizator. Jest rezultatem badaniem HI-TECH, przeprowadzonych w PIAGGIO na silnikach nowej generacji. Spala się całkowicie, nie zostawia osadów w komorze wtryskowej, niska emisja dymu.
I teraz już sam nie wiem czy sie nabierać i kupować ten zalecany czy np. tego castrola formułe? Są jakieś różnice?

Czyli potrzebuje tylko oleju do paliwa (mieszanki) czy porzebuje jeszcze jakiś innych (w internecie piszą o jakiś do przekładni)?

nie ma - nie szalej. Byle nie jakis mixol albo “czerwony” z malin…
do przekładni też jest. Osobny. 80W90 albo coś 90W140 (bo to różnie bywa). Do przekładni wchodzi około 100ml i styka na 2500km a potem powinno się wymienić.
Ściągnij sobie instrukcje to nie bedziesz pytać o podstawowe rzeczy.

Mam ją tylko ona jest po szwedzku chyba i nic z tego nie rozumiem, ale dzięki za pomoc.

szukaj po angielsku lub polsku. ale przebiegi, oleje… itd to wszystko jest najcześciej obrazkowo tabelkowe wiec i bez języka idzie to zrozumieć

No i jak zawsze zalecamy poznanie podstaw budowy i zasady działania. Poczytaj, pooglądaj na yt mądre kanały omawiające mechanikę pojazdową. Dzięki temu zaczniesz rozróżniać poszczególne płyny które są w skuterach, motocyklach itd. A im mniej będziesz się opierał na “ktoś coś gdzieś” a więcej na źródłach wiedzy technicznej, tym lepiej dla ciebie.