jak to zrobić...

Ty, Raf może to wrzucisz jako Nowy Art?

Jako nowy art, bym musiał to bardziej "dopracować" - jest zbyt "chaotycznie"... to tylko takie luźne uwagi w sumie są ;)

Kumam, spoko, jak uważasz. Twoja wiedza, twoja decyzja.
Osz kurde, zabrzmiało jak nędzny slogan z reklamy pasty do zębów:D

Dzisiaj postanowiłem porobić sobie drobne doświadczenia związane ze sposobem odblokowania oryginalnego modułu CDI (tak z ciekawości aby porównać do Naraku - na szczęście zachowałem oryginalny), polegającego na (jak podałem powyżej) przecięciu kabelka w CDI (zresztą byłem też ciekawy, czy opisany sposób z Agility pasuje do NewDinka - okazuje się, że tak).

Porównując do modułu CDI z regulacją - na którym to osiągamy powyżej 9000 obr (Naraku ok 10 tyś), w NewDinku odblokowanie oryginalnego modułu daje nam maksymalnie 8200 obr (z opisanego sposobu na milochu wychodzi że w Agility daje ok 9000).

Aby mieć porównanie w kwestii "taniego tuningu" - sprawdziłem to na oryginalnym wariatorze, pasku, itp (tylko cylinder zostawiłem modyfikowany, bo on nie wpływa na vmax w przypadku 4T).

Podsumowując - skuter niemodyfikowany (tylko zdjęta blokada na wariatorze) - vmax od 60 do 65 km/h (mój akurat w chwili obecnej ma 60, bo już ma rolki wysłużone, przedtem na nowych dobrze dobranych rolkach polini, niezmodyfikowany w kwestii "reszty" jechał 65 km/h), przy "rzekomo" 8000 obr/min.
Okazuje się jednak, że niemodyfikowany CDI ma "lukę" pomiędzy 7500, a 8000 obr i większe obroty nic nie dają.

Skuter NewDink zmodyfikowany powyższym sposobem (oryginalny moduł - przecięty kabelek) vmax 67 km/h przy 8200 obr (przy 8000 65 km/h) - przypominam że to jest "odnośnie mojego moto", gdzie już powoli prosi on po 12tyś km na liczniku o nowe rolki na wariatorze - tak więc porównując poprzednie osiągi, można by było mówić o prędkości powyżej 70 km/h.

W porównaniu do CDI z regulacją obrotów (chińskich) - można mówić o 75 do 78 km/h na standardowych bebechach w przypadku NewDinka.

Zmodyfikowany wariator, lepszy pasek, itp - dają dalsze 10 km więcej do powyższych wartości - tu jednak te "dołożenie 10 km", w porównaniu do modyfikacji darmowej jaką jest powyższy sposób jest rzeczą bardziej kosztowną (przy zachowaniu dobrych podzespołów ok 400 do 600 zł).

hm - co mi się w przypadku NewDinka podoba w przypadku modyfikacji oryginalnego modułu CDI?
Nie przekraczamy dużo więcej 8000 obrotów i zyskujemy ok 7 km/h za darmo (przy nie przekraczaniu 8000 obr, zyskujemy 5 km/h, moto chodzi tak samo jak z blokadą) - nie ma "dziury w prędkości" jaka powstaje przy blokadzie (w porównaniu do CDI oryginalnego) - wartości nie są sporo mniejsze od CDI regulowanego i do tego jest to modyfikacja darmowa.
Dodatkowym plusem jest, że nie ma ryzyka "ostrego przekroczenia" obrotów, poza zalecaną wartość... czego już nie można powiedzieć o CDI regulowanych.
CDI Naraku pozwala nam osiągnąć prawie 10 tyś obr (zyskdo modyfikacji oryginalnego CDI o dalsze 7 do 10 km/h - jednak kosztem większego spalania i obciążenia - przy koszcie modułu Nakaru 260 zł), a CDI chińskie z regulacją (te z napisem że do kymco Agility 50 i NewDink) ok 9000 tyś obr (wzrost o dalsze 5 km/h, przy koszcie modułu ok 75 do 100 zł) - gdzie już przy takich wartościach zalecane jednak by było wzmocnienie takich rzeczy jak pasek, lepszy wentylator - czyli zadbanie o chłodzenie, raz jednak przydała by się też modyfikacja wariatora, itp - osobiście bym się chyba jednak bał jechać na prawie 10 tyś obr, przy zachowaniu standardowych bebechów - przypomnę jednak, że ja nadal jeżdżę na standardowym wałku, nie zakładałem "wzmocnionego").

Aha - NewDink w porównaniu do Agility osiąga (poprzez masę własną) mniejsze wartości niż Agility... można porównać że różnica jest ok 5 do 10 km/h pomiędzy tymi moto - na poszczególnych modyfikacjach.

P.S.
Porównanie do możliwości chińskich CDI z regulacją obrotów w modelu NewDink , zostało wzięte (poprzez wymianę poglądów na PW) od użytkowników z forum mieloch`a, natomiast porówanie do CDI Nakaru i modyfikacji oryginalnego CDI w przypadku NewDinka - doświadczenia własne.

Wartości vmax zależą od konkretnego skuterka - niektórym na oryginalnym CDI NewDink jeździ 55, najczęściej 60, przytrafia się i 65 km/h (wartości licznikowe - które "rożnie kłamią"... można więc także i mówić że jest różnica w przekłamaniu w/w, mój akurat przekłamuje o 3 km/h, spore znaczenie jak widać ma też dobranie wagi rolek - przynajmniej mi pomogło to po wymianie cylindra i dodało 5 km/h, a po ich "zjechaniu" wartości wróciły na oryginalnym niemodyfikowanym CDI i niewymienionym wariatorze, itp - do tego, co miałem "przed zabawą w tuning" - czyli średnią jaką osiągają NewDinki 60 km/h).
Podsumowując więc - różnice na "poszczególnych sposobach na CDI" są porównawcze - jednak widać, że "coś dają" - nawet te całkowicie darmowe.

Raf, jak coś napisze to:
Po pierwsze- aż chce się czytać!
Po drugie- omawia "problem" dogłęgnie
Po trzecie- powinno się to zamieszkać jako arty!

Wybaczcie OT;p

a jak nie zależy Ci na wydawaniu masy pienidzy tylko na przyspieszeniu to wymien rolki na lzejsze + sprężynki w sprzegle, tyle :)

W sumie to każdy z w/w sposobów (w tym to co podałeś) dodaje parę km lub przyśpieszenie...
Oczywiście w moim przypadku rolki były wymieniane (dopasowywane o potrzeb) na starcie - przy okazji wymiany cylka.

Co do sprężynki - to akurat oryginalna okazała się lepsza (więcej dająca) niż + 15.

Moim zdaniem najtańszym i najlepszym sposobem będzie regulacja napędu i tyle.. Nie ma co wydawać pieniędzy na cylinder bo części w skuterze o pojemności 50cc są przystosowane do owego cylindra a nie do większego. Jeżeli wymienisz cylinder to po kupnie najprawdopodobniej będziesz musiał wymienić wał. Myślę że bez wymiany tłumika także się nie obejdzie ponieważ nowy, większy cylinder nie odda swojej mocy w 100%. Sama regulacja nie jest trudna i myślę że spokojnie dasz sobie radę w "domowym zaciszu" . Przepraszam ale nie czytałem ani jednego posta od Raf ponieważ nie dałem rady :) .

Przy zmianie na sporta nie trzeba zmieniać wału. Wydech tylko w 2T, w 4T nie ma on takiego znaczenia o ile nie jest zablokowany. A poza tym odkopałeś temat sprzed pół roku i nie wiem po co.

W Słupsku wymiana cylindra z tłokiem to koszt 300zł w tym cylinder i tłok :) jeśli on chce wstawić tani cylek, to nie opłaca się :) sam Ci to zrobie za flaszke :D

Raf napisał:

tak mi się przypomniało o "ogólnie tuningu" w tym o CDI w 4T, w modelach z 2 wtyczkami (agi, new dink, itp).
Kymco ogólnie mają blokadę na 8tyś obrotów (nie wspominam o tej na wariatorze, bo tą się zdejmuje ogólnie i tak).
Często następnym "pomysłem na tuning" jest wymiana cylindra - prawdą jednak jest, że takowa daje "tylko" moc (u mnie w przypadku New Dinka to i tak było przydatne) - nie wiem jak w Agi, ale w new dinku, nie daje takowa vmax.
Co do cylindrów - nie dajcie się nabrać na chińszczyznę za 100 czy 150 zł - sorki tu się kłania minimum Tajlandia (jak wszędzie liczy się jakość wykonania).
O ile zastosujemy wymianę cylindra, należy wymienić dyszę na większą (ja przy 80 cc, zastosowałem 6mm-090... takową jednak trzeba dobrać do cylindra) - oczywiście kwestia też po takowej "dopasowania zapłonu, rolek, itp"..
Z cylindrem wymienionym, czy bez - przynajmniej w NewDink osiągniemy ok 60 - 65 km/h - od 7500 (8000) vmax nie rośnie więcej, bez różnicy, czy wymieniliśmy takowy, czy nie...
Ograniczeniem jest tutaj moduł CDI - osobiście polecam moduły Naraku (do Agi i ND ok 260 zł), ewentualnie jako tańszy odpowiednik, moduły CDI DC (nie pasują cdi AC do agi czy ND) do kymco z regulacją.
Zaznaczę jednak, że te (z regulacją i bez) z popularnego serwisu aukcyjnego, są produkcji chińskiej - jak już bym się (o ile) na nie skusił, nie kupowałbym nic w stylu "rewelacyjny cdi za 30 czy 50 zł", tylko te przy których wyraźnie jest napisane, że do kymco (jakoś nie mam zaufania do tych co nie mają podane czy są na prą AC czy DC, ani wypisane do których modeli pasują - zresztą patrząc po CDI Naraku - nie wszystkie modele CDI pasują zamiennie do danych modeli, dlatego o ile tańsze już wybieramy, to takie z regulacją, gdzie wyraźnie jest wymieniony nasz model).
Dlaczego tak ważna jest ta regulacja w CDI o ile go kupujemy (nie do konkretnego modelu kymco czy innego)?
CDI nie są uniwersalne, ogólnie np. odblokowany oryg. moduł z Agi nie pasuje do NewDinka (głupieje na wyższych obrotach - powstaje "dziura") - moduły z regulacją pozwalają na dopasowanie.
Ostatnio jednak "przy okazji przeglądania" forum mieloch-motocykle, wpadłem na "sposób odblokowania oryginalnego CDI" w Agility (jak i w NewDink także powinno być tak samo).
"Znalazcą tematu" (ze strony we Francji) jest "Piórek" - ponieważ wypada podać źródło daje linka http://forum.mieloch.pl/viewtopic.php?t=46332&postdays=0&postorder=asc&start=0
Może się komuś temat przyda info o CDI.
W następnych "etapach tuningu" warto zabawić się w wymianę wariatora, sprzęgła i paska - ogólnie o ile zastosuje się w miarę rozsądne części (nie chińska taniocha z allegro) to np taki New Dink, czy Agi mają zarówno "kopa" jak i w miarę dobry vmax...
hm - może niekoniecznie musi to być polini, ale przynajmniej nie schodziłbym poniżej Naraku (chociaż są lepsze, ale i droższe - powiedzmy tu jest dobry stosunek cana / jakość).
Aha - jeszcze jedno - często jest porusza kwestia wymiany wałka rozrządu przy takim tuningu... hm - tak z własnego może doświadczenia powiem, że nie oszczędzam swojego NDinka, przejechał 11 tyś (w tym 9000 po tuningu) i owy wał w ND jest "jak złoto".
O ile wierze mechanikowi (a nie mam powodu aby tego nie robić, bo jak widać "chodzi"), to akurat w Kymco, jakościowo owy wał odpowiada jakości wzmocnionemu Naraku - w przypadku jednak modeli chińskich, powinno się przy mocnym tuningu wymienić.
Często "wciskane są nam kity" w stylu wymiana gaźnika, cewka zapłonowa "preformace" ;) , regulator napięcia, itp.
Kwestia gaźnika - nie potrzebna wymiana, wystarczy dysza przy większym cylku.
Cewka zapłonowa - osobiście nie zastosowałem (z ciekawości jednak spróbuje zastosować świece irydową podczas następnej zimy).
Regulator napięcia.. o ile nasz moto "ładuje dobrze aku" i nie ma efektu "przygaśniętych świateł" to standardowy wystarczy (przynajmniej ten z kymco) - swego czasu zastanawiałem się nad Naraku, ale jakoś nie mam na razie takiej potrzeby (odpala jak i ładuje aku ok standardowy, jak wysiądzie to pomyśle).
hm - sugerowanie wydechu innego w 4T, to chyba największa "ściema sprzedawców" - to nie 2T, nic nie daje takowa wymiana (chyba, że nam zależy na "ładnym basie w chińskim 4t, czy jakimś tajlandczyku - zamiast "efektu odkurzacza", ale akurat w Kymco New Dink takowy dźwięk jest ładny i basowy... po za tym ponad 450 zł za sam dźwięk ;) - przesada).
Sorki że tak "lekkop chaotycznie" to napisałem, ale "na szybkiego" starałem się przybliżyć kwestie tuningu, na podstawie "własnego modernizowania Kymco 4T" swego czasu.
P.S.
aha - chińczyki mają jeszcze inne "ograniczniki", które trzeba zdjąć przy tuningu, w kymco (przynajmniej w ND) więcej nie ma i to co wymieniłem, wystarczy, aby w pełni cieszyć się Kymco (na podstawie modelu ND).
Tak dla przypomnienia - oczywiście takowe zmiany robimy na własną odpowiedzialność - należy przypomnieć, że skuter mający zarówno większy cylinder, jak i vmax, wg. prawodawstwa jest już uważany jako motor wymagający prawka kat A.

Witam , mam wiele pytań i proszę o jakiś kontakt Krzysiek . Jestem nowy na tej stronie nick - kzabawny / kzabawny@o2.pl