90cc regulacja zaworów

Przeczytaj jeszcze raz, ale ze zrozumieniem.

luk napisał:

Przeczytaj jeszcze raz, ale ze zrozumieniem.

Po przeliczeniu dla 90cc czy nadal dla 72cc ?

luk napisał:

Przeczytaj jeszcze raz, ale ze zrozumieniem.

Po przeliczeniu dla 90cc czy nadal dla 72cc ?

co ty chcesz tam przeliczać ?
długość zaworów jest taka sama, nie zmieniasz luzu

Dotyczyło to 72 cm.

W oparciu o te dane wyliczyłem dla Ciebie na gotowo ile powinieneś ustawić dla kitu 90 cm:

Zawór dolotowy - 0,095
Zawór wydechowy - 0,12

Przy tych ustawieniach powinna być idealna kultura pracy silnika.

AraS napisał:

luk napisał:
Na jednym z anglojęzycznych forum piszą, że trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy ustawieniami dla 50 cm a 125 cm. Sportowy kit 90 cm jest porównywalny z klasą 125, a dla tej ustawia się po 0,12 mm na obu zaworach.
Ktoś pisze, że do kitu 72 cm dobrał po wielu próbach odpowiednie ustawienia i jest to 0,003" oraz 0,004", czyli po przeliczeniu 0,076 mm i 0,102 mm dla zaworu wydechowego.

Czyli, ze dla kitu 72cc luzy są mniejsze niż przy seryjnej 50cc? Coś nie wierzę ...

Głowica silnika 125cc posiada większe wymiary zaworów, z tego powodu pod wpływem ciepła, rozszerzalność materiału czyli stali z jakiej wykonane są zawory, jest większa, dlatego te luzy są większe. Ale cylinder 90cc ma tą samą głowicę co 50-tka, więc luzy zaworów powinny być takie jak w 50-tce. Chyba że silnik będzie bardzo katowany i przegrzewany, można te luzy ciut zwiększyć, ale raczej nie o 100%. W przypadku katowania silników 4T b.ważne znaczenie ma olej, który musi mieć większą lepkość, co przekłada się na grubość powłoki na gładzi cylindra (film olejowy) i na ruchomych elementach, np. trzonki zaworów, krzywki wałka rozrządu, itd.

Silnik katowany nie jest, przegrzewamy także nie jest. Robi trasy po max 10km jak narazie, ale te 10km to bardzo często. Jeżdżę tak po 5km, nie palę gumy, nie ruszam z koła ani nic..

Ja mam głowicę właśnie z powiększonymi zaworami. Miałem ją w komplecie do cylindra 90cc.

Pietro nie zgodzę się z Tobą, ponieważ w moim kicie głowica do 90 cm różniła się od fabrycznej głowicy, rozmiarem w środku i większymi zaworami.

luk napisał:

Pietro nie zgodzę się z Tobą, ponieważ w moim kicie głowica do 90 cm różniła się od fabrycznej głowicy, rozmiarem w środku i większymi zaworami.

</blockquote W Twoim kicie zawory nieznacznie powiększone są w stosunku do głowicy 50cc, natomiast mniejsze są od głowicy silnika 125 gdzie przewidziano stosowanie większych luzów. Tak że, nie ma potrzeby zwiększać luzu, bo nic to nie wniesie poza mniejszym otwieraniem się zaworów a co za tym idzie utratą mocy, bo mało otwarty zawór, to mniejszy przepływ gazów.